Można znaleźć nieźle oprocentowane konto oszczędnościowe

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy oprocentowanie najlepszych kont oszczędnościowych spadło z 4,2 do 3,5 proc. Jak wskazuje Expander, banki wciąż mają jednak oferty promocyjne z oprocentowaniem zbliżonym do 4 proc. By je otrzymać, należy jednak spełnić kilka warunków.

Publikacja: 19.07.2013 14:17

Expander sprawdził jak kształtuje się oprocentowanie kont oszczędnościowych. Dziś najlepsze oferują już standardowe oprocentowanie, wynoszące 3,5 proc. rocznie. Jeszcze dwa miesiące temu było to 4,2 proc. Prawie jednopunktowy spadek wynika z obniżek stóp procentowych, dokonanych przez Radę Polityki Pieniężnej w czerwcu i lipcu. Spadło nie tylko oprocentowanie kont, ale także wszystkich bankowych produktów depozytowych. Najlepsze lokaty 12-miesieczne w bankach są obecnie oprocentowane na niewiele powyżej 3 proc. Na najlepszej standardowej ofercie konta, w banku BNP Paribas, zarobimy 3,5 proc. rocznie.

Wciąż są banki, które w ramach promocji, gotowe są jednak zaoferować nawet 4 proc. By z skorzystać z tej możliwości, konieczne jest spełnienie kilku warunków: przede wszystkim otwarcie w banku rachunku ROR. Oprocentowanie kont jest jednak zmienne i nie ma gwarancji, że wysokie oprocentowanie utrzyma się przez dłuższy okres, dlatego jest to oferta głównie dla prawdziwych łowców okazji.

Na rachunku w Citi można otrzymać 4 proc., jednak dotyczy to tylko kwoty do 30 tys. PLN. Nadwyżka przynosić będzie już tylko 1,5 proc. Aby skorzystać z tej oferty trzeba jednak posiadać konto w tym banku. Podobnie jest w Deutsche Banku, który osobom posiadającym rachunek dbNET instytucja oferuje 4 proc., pozostali klienci otrzymują natomiast dwa razy mniejsze oprocentowanie (2 proc.). W Meritum Banku z kolei, w promocji, można otrzymać 3,6 proc. jednak bank lojalnie informuje, że stawka ta będzie obowiązywać jedynie do końca lipca. Potem ma zrównać się z inflacją, co oznacza, że na pewno gwałtownie spadnie. Najlepsze bezwarunkowe oprocentowanie konta oferuje obecnie BGŻ Optima, gdzie lokując pieniądze uzyskamy 3,3 proc. rocznie. W BPH i Eurobanku będzie to natomiast 3% z tym, że w tym drugim koniczne jest otwarcie konta.

 

Sprawdź ofertę kont oszczędnościowych - zestawienie Expandera

 

Konto oszczędnościowe to produkt dla tych, którzy potrzebują jednocześnie wysokich odsetek i dostępu do swoich pieniędzy. Ulokowane w nim fundusze można bowiem wypłacać bez ograniczeń i straty odsetek. Trzeba jednak pamiętać, że w przypadku kont, inaczej niż przy lokatach, banki stosują zmienne oprocentowanie. Bank z własnej inicjatywy, zwykle w przypadku zaistnienia warunków określonych w regulaminie, może dokonać zmiany oprocentowania konta. Dzieje się to zwykle po obniżce stóp procentowych lub w sytuacji znaczącej zmiany warunków po jakiej pieniądze pożyczają sobie banki. Prawdopodobieństwo kolejnej obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach jest oczywiście nikłe, jednak gdyby do niej doszło, będzie to skutkować dalszym spadkiem oprocentowania kont oszczędnościowych.

Wybierając konto oszczędnościowe warto zwracać uwagę nie tylko na oprocentowanie ale również na opłaty za konto. W przypadku wszystkich kont w zestawieniu Expandera, prowadzenie oraz dokonanie pierwszego przelewu w miesiącu jest zwykle bezpłatne. Dokonanie kolejnej wypłaty jest bezpłatne w Meritum Banku, BNP Paribas, BGŻ Optima i ING. Najbardziej ekonomiczne jest zatem ograniczenie wypłat z konta do jednej w miesiącu. Osoby, które częściej sięgają po środki powinny wybrać rachunek z większą liczbą bezpłatnych wypłat. W wielu bankach opłata za kolejną wypłatę jest bowiem tak wysoka, że może skonsumować większość odsetek wypracowanych na rachunku.

Materiał Partnera
Zainwestuj w przyszłość – bez podatku
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Materiał Partnera
Tak możesz zadbać o swoją przyszłość
Emerytura
Wypłata pieniędzy z PPK po 2 latach oszczędzania. Ile zwrotu dostaniemy
Emerytura
Autozapis PPK 2023. Rezygnacja to dobry pomysł? Eksperci odpowiadają
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Emerytura
Emeryci ograniczają wydatki. Mają jednak problemy z długami