W przypadku zysku 13-proc. 97 proc. internautów uznałoby ulokowanie pieniędzy za ryzykowne.
Czy orientuje się Pan/ Pani, jakie obecnie można uzyskać w bankach najwyższe oprocentowanie rocznej lokaty w wysokości 5 tysięcy złotych?
Aktualizacja: 16.08.2012 12:26 Publikacja: 16.08.2012 12:26
Foto: ROL
W przypadku zysku 13-proc. 97 proc. internautów uznałoby ulokowanie pieniędzy za ryzykowne.
Czy orientuje się Pan/ Pani, jakie obecnie można uzyskać w bankach najwyższe oprocentowanie rocznej lokaty w wysokości 5 tysięcy złotych?
Źródło: ARC Rynek i Opinia, 13.08.2012
Mimo iż ponad połowa Polaków nie zna tych danych to jednak zdecydowana większość (76 proc.) z nich przyznała, że roczna lokata na 5 tysięcy złotych o oprocentowaniu w wysokości 8 proc. wzbudziłaby ich podejrzenia. Im wyższe oprocentowanie lokaty, tym większe wątpliwości klientów – lokata gwarantująca zysk w wysokości kilkunastu procent, czyli na poziomie podobnym do ofert Amber Gold, wzbudziłaby podejrzenia ponad 95 proc. klientów.
Jak wysokie oprocentowanie lokaty wzbudziłoby Pana/ Pani nieufność? (lokata roczna)
Źródło: ARC Rynek i Opinia, 13.08.2012
- Z naszego sondażu wynika, że mimo iż badani przyznają, że nie znają aktualnego oprocentowania lokat, to jednak wiedzą, w którym momencie powinna im się zapalić tzw. czerwona lampka z ostrzeżeniem, że dana oferta odbiega od standardu rynkowego i może wydać się podejrzana - mówi Piotr Juszczyk z ARC Rynek i Opinia. - Po upadku spółki Amber Gold, która oferowała kilkunastoprocentowy zysk, być może zmieni się sposób komunikowania oferty przez banki. W obecnej sytuacji znacznie istotniejsza wydaje się komunikacja przejrzystej oferty, bez gwiazdek i z zapewnieniem gwarancji wypłaty niż mówienie o jak najwyższym oprocentowaniu opatrzonym licznymi warunkami, jakie muszą być spełnione, aby taki zysk rzeczywiście uzyskać – dodaje.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: mojaemerytura.rp.pl
W przypadku zysku 13-proc. 97 proc. internautów uznałoby ulokowanie pieniędzy za ryzykowne.
Czy orientuje się Pan/ Pani, jakie obecnie można uzyskać w bankach najwyższe oprocentowanie rocznej lokaty w wysokości 5 tysięcy złotych?
Inwestując na giełdzie, można zadbać o to, by w czasie jesieni życia móc spełniać swoje zachcianki bez obaw o finanse.
Ogólnoeuropejski indywidualny produkt emerytalny daje w Polsce możliwość korzystania z ulg podatkowych. I na to głównie uwagę zwracają korzystający – wynika z pierwszych badań na ten temat.
W celu gromadzenia dodatkowych środków na emeryturę można korzystać z OFE, PPK, IKE i IKZE. Od ponad roku w naszym kraju istnieje również możliwość przystąpienia do OIPE, które bywa nazywane europejską emeryturą. Wyjaśniamy, na czym polega ten sposób oszczędzania.
Polska zajęła odległe, nieco gorsze niż przed rokiem, miejsce w rankingu systemów emerytalnych. Nasza ocena to trója. O jej poprawę nie będzie łatwo, bo wśród zaleceń jest m.in. podniesienie wieku emerytalnego.
Przez wciąż wysoki wskaźnik inflacji wydatki świąteczne Polaków rosną z roku na rok. Podczas gdy w 2022 roku było to średnio 1427 zł, to w 2023 roku przeciętny Polak wydał na święta już 1490 zł .
Emerytury w Polsce i w Niemczech różnią się nie tylko wysokością. Inne są też zasady naliczania świadczeń, a także wiek emerytalny. Niemcy są w trakcie jego podnoszenia i już teraz muszą pracować dłużej niż Polacy.
Inflacja przyspieszyła do 4,9 proc.. Stopa referencyjna pozostaje na poziomie 5,75 proc. – wyższym niż oprocentowanie większości depozytów.
Standardowy depozyt niechybnie przyniesie straty, i to jeszcze w tym roku. Oprocentowanie będzie niższe od inflacji.
Oprocentowanie lokat nie gwarantuje wysokich zysków, ale jest bardziej opłacalne niż trzymanie pieniędzy na koncie lub w przysłowiowej skarpecie. Zysk z lokat pomniejszany jest jeszcze o tzw. podatek Belki (podatek od zysków kapitałowych) i najczęściej nie pokrywa strat związanych z inflacją.
W depozytach coś drgnęło na korzyść oszczędzających. Jest już 8 proc. na koncie oszczędnościowym, banki coraz częściej uatrakcyjniają oferty. Czy odsetki pójdą w górę?
Planowana ulga w podatku od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki) wymagałaby zabezpieczeń przed nieuczciwym unikaniem tej daniny.
Niezależnie od zaskakującego spadku inflacji w Polsce cieszę się, że prezes Glapiński zapowiada nieobniżanie stóp procentowych NBP do końca roku. Choć zadłużeni w bankach będą zgrzytać zębami.
Chociaż od listopada 2023 roku Rada Polityki Pieniężnej powstrzymuje się od kolejnych obniżek stóp procentowych, to banki dalej tną oprocentowanie depozytów. Spada ono już 13 miesiąc z rzędu.
Lokata terminowa jest umową pomiędzy bankiem a klientem, na podstawie której bank umożliwia zdeponowanie posiadanych środków pieniężnych w zamian za określony procent. Bank zobowiązuje się na koniec okresu umowy wypłacić kapitał wraz z należnymi odsetkami. Zdarzenia takie trzeba odpowiednio rozliczyć w księgach rachunkowych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas