Wyniki tegorocznej edycji badania pokazują, że polski system emerytalny zasługuje na dobrą ocenę, ale jednocześnie wymaga dalszych reform, by sprostać potrzebom starzejącego się społeczeństwa i umożliwić Polakom zabezpieczenie odpowiednich oszczędności na cele emerytalne - czytamy we wstępie raportu Mercera, globalnej firmy doradczej, do którego dotarła „Rz".
Wartość indeksu dla Polski wynosi 58,6, co sytuuje Polskę nieznacznie poniżej średniej jego wartości - 60,5. Jak ustaliliśmy badanie uwzględnia już ostatnie zmiany w prawie, które dotyczą obniżenia składki do OFE. Czy gdyby do nich nie doszło pozycja Polski byłaby wyższa? Nie jest to wykluczone. Jak podkreślają przedstawiciele Mercera, istnienie filarów prywatnych i ich rola w systemach poszczególnych krajów ma kluczowe znaczenie dla tego badania. Wszelkie obietnice i zobowiązania jakie państwa biorą na siebie, na przykład zwiększanie roli pierwszego filara w Polsce, które poprawiają obecną sytuację a spowodują dodatkowe zobowiązania w przyszłości są traktowane jako dodatkowe czynniki ryzyka.
Wiele kryteriów, jedna ocena
W sumie „2011 Melbourne Mercer Global Pension" porównuje systemy emerytalne 16 krajów, w których mieszka 50 proc. światowej populacji. Polski system oceniany jest po raz pierwszy. Analizuje obydwie – publiczną i prywatną – części każdego systemu emerytalnego, a także oszczędności i aktywa obywateli zgromadzone poza systemami emerytalnymi. Opiera się na analizie ponad 40 wskaźników.
Każdemu krajowi nadawana jest punktacja w skali od 1 do 100 w ramach trzech głównych kryteriów. Pierwsze: wystarczalności bierze pod uwagę to czy system emerytalny stwarza warunki do gromadzenia oszczędności na odpowiednim poziomie. Drugie kryterium - wypłacalności w długim terminie - uwzględnia poziom oszczędności w stosunku do PKB, czynniki demograficzne oraz to czy sytuacja budżetu gwarantuje, że wypłaty będą możliwe do zrealizowania w przyszłości. Ostatnie kryterium - integralności jest kryterium jakościowym biorącym pod uwagę to, czy system i nadzór finansowy kraju odpowiednio chroni uczestników.