Polecenie zapłaty. Nic nie zadzieje się bez Twojej zgody

Fotolia.com

Opłacanie co miesiąc rachunków za telefon, energię elektryczną czy dokonywanie innych płatności o nieregularnych kwotach, może odbywać się bez udziału płatnika w wykonywaniu przelewu. Wystarczy skorzystać z polecenia zapłaty – usługi oferowanej przez bank w ramach prowadzonego konta.

Polecenie zapłaty polega na automatycznym obciążaniu konta przez wierzyciela, którym jest np. operator telekomunikacyjny czy dostawca energii, zgodnie z przesyłanymi fakturami.

Polecenie zapłaty można ustawić składając w systemie bankowości internetowej elektroniczny wniosek zezwalający na obciążanie rachunku przez wskazaną firmę. W kolejnym kroku bank zawiadamia usługodawcę swojego klienta o tym, że faktury powinny również trafiać do niego. Znajdować się na nich powinny informacje o kwocie i terminie płatności.

Na podstawie wystawionego przez klienta pozwolenia na obciążanie przez bank rachunku, wierzyciel wystawia mu więc fakturę za dostarczone usługi i jednocześnie przekazuje informację do banku, który opłaca rachunek automatycznie. Klient nie musi robić już nic. Wystarczy jednorazowe upoważnienie, które działa do odwołania.

Na wykonaną przez bank płatność można się nie zgodzić i anulować ją we wskazanym przez instytucję finansową okresie czasu.

Jeżeli na koncie nie będzie wystarczającej ilości środków, by dokonać automatycznej spłaty, płatność ta przepada. W niektórych przypadkach, bank może jednak podjąć próbę spłaty w kolejnych dniach, licząc na uzupełnienie przez jego klienta brakującej kwoty na koncie.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Kredyt studencki - nowe zasady przyznawania pożyczek

Kredyt studencki po nowemu. Duże zmiany od stycznia 2019

Student, który uzna, że potrzebuje dodatkowego wsparcia finansowego na czas kontynuacji przez niego nauki, ...

Trudno uniknąć, ale… łatwo wykryć

Krakowska policja na początku marca zatrzymała dwie osoby, które wyłudzały pieniądze z jednej z ...

alimenty na dziecko

Alimenty na dziecko – jak odzyskać pieniądze od byłego partnera?

Rozstania nigdy nie są łatwe, ale robią się znacznie bardziej skomplikowane, gdy w grę ...