Rozliczenie z fiskusem z automatu, dokument złoży się sam

Niestety, z Twój e-PIT wciąż nie skorzystają przedsiębiorcy
Niestety, z Twój e-PIT wciąż nie skorzystają przedsiębiorcy
Adobe Stock

Tak jak przed rokiem Ministerstwo Finansów udostępnia gotowe rozliczenie podatkowe w formie cyfrowej. Można je modyfikować, ale nie trzeba. Jeśli nic nie zrobimy, dokument złoży się sam automatycznie z końcem kwietnia.

Usługa Twój e-PIT została uruchomiona w ubiegłym roku. W tym roku gotowe dokumenty w formie cyfrowej czekają na podatników już od 15 lutego. Od tego dnia każdy może znaleźć na portalu internetowym Ministerstwa Finansów gotowe wypełnione automatycznie roczne zeznanie podatkowe. Niestety mimo deklaracji składanych przed rokiem przez resort system wciąż obejmuje tylko osoby fizyczne, a przedsiębiorcy nadal muszą rozliczyć się sami.

Warto sprawdzić: Najważniejsze zmiany w podatkach. Było ich ostatnio sporo

Dokumenty są wstępnie wypełnione przez organy podatkowe. Urzędnicy wypełniają je na podstawie otrzymanych informacji m.in. od płatników – PIT-11. W tym roku podatnicy będą mieli udostępnione wypełnione: PIT-37, PIT-38. Oraz nowość: PIT-36 i PIT-28.

Akcja składania PIT za 2019 r. potrwa do 30 kwietnia 2020 r. Wyjątkiem jest PIT-28, który trzeba rozliczyć do 2 marca 2020 r.

PIT-37 będzie zawierał m.in. rozliczenie przychodów z umów o pracę. PIT-38 dotyczy rozliczenia podatku od zysków kapitałowych. PIT-28 znajdą osoby, które rozliczają np. przychody z umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. A także ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. PIT-36 będą udostępnione dla osób, które m.in. rozliczają przychody z najmu oraz z emerytur i rent z zagranicy.

Nowością w usłudze Twój e-PIT w tym roku będzie automatyczne uwzględnianie ulgi dla dzieci powyżej 18. roku życia (jeżeli dziecko studiuje lub jest doktorantem) i dla dzieci urodzonych w 2019 r. System uwzględni także wprowadzoną w 2019 roku tzw. ulgę dla młodych.

Deklaracje będą dostępne do końca kwietnia. Podatnik może do nich zajrzeć i zaakceptować lub poprawić. Można je uzupełnić np. o ulgi czy wspólne rozliczenie z małżonkiem i potwierdzić. Takie automatyczne zeznanie można też odrzucić i przygotować samodzielnie.

Można też nie zrobić nic i wówczas zeznania zostaną automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia. Ale nie dotyczy to wszystkich formularzy. PIT-28 i PIT-36 w przeciwieństwie do rozliczenia na PIT-37 oraz PIT-38 nie zostanie automatycznie zaakceptowany 30 kwietnia 2020 r. Zeznania te dostępne w systemie Twój e-PIT trzeba sprawdzić i uzupełnić swoje rozliczenie. A następnie je zaakceptować oraz pobrać urzędowe poświadczenie odbioru (UPO).

Korzystanie z Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Wciąż można wysłać tradycyjne zeznanie sporządzone na formularzu papierowym albo elektronicznie, z oprogramowania dostępnego na rynku. To każdy z nas może zdecydować, w jakiej formie wysyła zeznanie, a fiskus nie nakłada żadnych nowych obowiązków.

Warto sprawdzić: Teraz tylko tak rozliczymy się z fiskusem

Niestety, z Twój e-PIT nie skorzystają przedsiębiorcy rozliczający podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT-36 i PIT-28 nie będą bowiem zawierać informacji dotyczących działalności gospodarczej.

A to oznacza, że osoby prowadzące w ubiegłym roku biznes będą musiały ze skarbówką rozliczyć się samodzielnie. A następuje to poprzez złożenie PIT-36 – gdy biznes był opodatkowany przy zastosowaniu skali PIT. Lub też PIT-36L – gdy fiskus otrzymuję podatek w wysokości 19 proc. podatku liniowego. Ryczałtowcy prowadzący firmę złożą PIT-28 również samodzielnie. Deklaracje przedsiębiorców mogą mieć postać papierową bądź elektroniczną.

Co istotne, jeśli jednak deklaracja wpłynie do skarbówki w formie elektronicznej, a przedsiębiorca wykaże w niej nadpłatę podatku, zwrot otrzyma w ciągu 45 dni. Przy deklaracjach papierowych urząd na zwrot ma aż trzy miesiące.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Jak pożyczka? To tylko w sieci!

Branża FinTech jest obecnie szybko rozwijającym się sektorem, w którym coraz większe znaczenie zyskują ...

Sprawdź score, a dowiesz się, czy jesteś wiarygodny

Żaden bank nie udziela kredytu pochopnie. Banki i inne instytucje finansowe przed podjęciem decyzji ...

koszty życia w Polsce

Czy koszty życia w Polsce są zbyt wysokie?

Koszty życia w Polsce są zbyt wysokie, by radzić sobie z nimi wyłącznie przy ...