Twój e-PIT, czyli koniec wypełniania rocznego zeznania

Od tego roku to fiskus wypełni za nas PIT automatycznie. Polacy w ogóle nie muszą się zajmować rocznym zeznaniem podatkowym, jeśli nie chcą.

Publikacja: 20.02.2019 18:33

Twój e-PIT, czyli koniec wypełniania rocznego zeznania

Foto: Adobe Stock

Twój e-PIT, nowy system wystartował 15 lutego. Od tego dnia każdy podatnik może znaleźć na nowym portalu internetowym gotowe wypełnione automatycznie roczne zeznanie podatkowe. System na razie objął osoby fizyczne, ale za rok gotowe PIT-y będą czekały też na przedsiębiorców.

Warto sprawdzić: Jak odliczyć IKZE w PIT od podatku

Twój e-PIT – można nic nie robić

Automatyczne wypełnianie zeznań ma na razie dotyczy najpopularniejszych deklaracji PIT-37 i PIT-38. Wprawdzie dotychczas też było możliwe wypełnienie PIT przez urzędnika, lecz wymagało to złożenia specjalnego wniosku. Teraz administracja skarbowa przygotowała takie zeznania dla wszystkich i udostępniła w internecie na nowym portalu podatkowym. Będą one tam dostępne do końca kwietnia. Podatnik może do nich zajrzeć i zaakceptować lub poprawić. Można je uzupełnić np. o ulgi czy wspólne rozliczenie z małżonkiem i potwierdzić. Takie automatyczne zeznanie można też odrzucić i przygotować samodzielnie.

Korzystanie z Twój e-PIT nie jest obowiązkowe. Wciąż można wysłać tradycyjne zeznanie sporządzone na formularzu papierowym albo elektronicznie, z oprogramowania dostępnego na rynku. To każdy z nas może zdecydować, w jakiej formie wysyła zeznanie, a fiskus nie nakłada żadnych nowych obowiązków.

Jeśli podatnik w ogóle nie zajrzy na portal podatkowy i do końca kwietnia nic nie zrobi w ramach Twój e-PIT, a równocześnie wyśle zeznanie w dotychczas stosowanej formie – administracja podatkowa uzna za wiążące zeznanie wysłane przez podatnika.

Informacje z automatu

W PIT-37 znajdą się informacje od pracodawców/płatników, numer rachunku bankowego oraz dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak ulga na dzieci oraz dane organizacji pożytku publicznego (OPP), jeśli podatnik wskazał ją rok wcześniej. Dane te podatnik może oczywiście zmienić. Jeżeli podatnik będzie chciał skorzystać z innych ulg czy odliczeń np. z odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa czy kultu religijnego, wydatków na cele rehabilitacyjne lub użytkowania internetu czy wpłat na IKZE – uzupełnia te dane w udostępnionym zeznaniu podatkowym samodzielnie, po zalogowaniu do usługi.

W PIT-38 zostanie natomiast wskazana strata za rok ubiegły. Podatnik, logując się do usługi, będzie mógł dopisać straty z lat wcześniejszych.

W zeznaniu podatkowym wskazana zostanie ulga na dzieci tylko, jeśli była ona uwzględniona w rozliczeniu za rok ubiegły do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Jeśli podatnikowi urodziło się dziecko w 2018 r. i w rozliczeniu będzie chciał skorzystać z ulgi, dane te musi uzupełnić sam.

Od przyszłego roku (tj. w rozliczeniu za 2019 r.) dane te znają się już automatycznie w zeznaniu, dzięki integracji systemu z rejestrem PESEL. Podatnik nie będzie musiał ich już wpisywać samodzielnie.

Podatnik będzie mieć automatycznie wskazaną organizację pożytku publicznego, której przekazał 1 proc. swojego podatku w roku ubiegłym. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel szczegółowy zostanie również wskazany w przygotowanym zeznaniu. Oczywiście łatwo można zmienić zarówno dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, a także cel szczegółowy, logując się do usługi.

Twój e-PIT to szybszy zwrot nadpłaty

Chociaż można nic nie robić i wówczas nasz PIT zostanie złożony automatycznie, Krajowa Administracja Skarbowa zachęca jednak podatników do korzystania z elektronicznej formy, nawet jeśli sami nie dysponują komputerem czy tabletem.

Urzędy skarbowe uruchomiły około 500 stanowisk komputerowych, za pomocą których każdy będzie mógł wypełnić zeznanie PIT. Na sobotę 16 marca jest planowana wielka akcja informacyjna o rozliczeniach podatkowych. Urzędnicy mają spotykać się z podatnikami, m.in. w centrach handlowych.

Zachętą do stosowania elektroniki w zeznaniach rocznych jest w tym roku także skrócony z 3 miesięcy do 45 dni termin na zwrot podatku (jeśli z zeznania wynika jego nadpłata). Jeśli nadpłata będzie się należała podatnikowi, który „milcząco” zaakceptuje swoje zeznanie przygotowane przez fiskusa, to urząd skarbowy do końca maja prześle podatnikowi informację o podatku do zapłaty. Podatnik będzie miał siedem dni na zapłatę podatku. Termin ten będzie liczony od dnia otrzymania informacji z urzędu. Za okres od 1 maja do upływu siedmiodniowego terminu podatnikowi nie będą naliczane odsetki za zwłokę w zapłacie podatku.

Firmy za rok

Na fiskalny automat na razie nie mogą liczyć podatnicy, którzy zarabiali za granicą. Muszą sami zatroszczyć się o ich rozliczenie na formularzu PIT-36. Jak deklaruje Ministerstwo Finansów, automatyczne przygotowanie zeznania dla takich osób może być dostępne w przyszłości. Także przedsiębiorcy muszą jeszcze poczekać. Od przyszłego roku prowadzący działalność gospodarczą także dostaną od fiskusa wypełnionego gotowca, w którym znajdą kwoty przychodu i kosztów działalności gospodarczej. Skarbówka podpowie je przedsiębiorcom na podstawie Jednolitych Plików Kontrolnych z VAT-owskimi ewidencjami sprzedaży i zakupów. W e-PIT dla przedsiębiorcy będą też kwoty zapłaconych zaliczek na podatek oraz składek ZUS. Skarbówka wpisze również ulgę na dzieci oraz organizację pożytku publicznego, której poprzednio przekazał 1 proc. podatku.

O szczegółach rozliczeń w ramach Twój e-PIT można się dowiedzieć także z infolinii Krajowej Informacji Skarbowej – z telefonu stacjonarnego 801 055 055, a z komórkowego 22 330 03 30. Po wybraniu jednego z tych numerów, a następnie cyfry 6 nastąpi połączenie z konsultantem, który odpowie na pytania dotyczące nowej formy rozliczeń.

Twój e-PIT, nowy system wystartował 15 lutego. Od tego dnia każdy podatnik może znaleźć na nowym portalu internetowym gotowe wypełnione automatycznie roczne zeznanie podatkowe. System na razie objął osoby fizyczne, ale za rok gotowe PIT-y będą czekały też na przedsiębiorców.

Warto sprawdzić: Jak odliczyć IKZE w PIT od podatku

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Budżet Rodzinny
Wzrost cen grilla zawstydza inflację. Co podrożało najbardziej
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg