Ile trzeba mieć, by być najbogatszym. Polski nie uwzględniono

Ile trzeba mieć pieniędzy, by znaleźć się w gronie 1 procenta najbogatszych?
Ile trzeba mieć pieniędzy, by znaleźć się w gronie 1 procenta najbogatszych?
Adobe Stock

By znaleźć się w gronie 1 procenta najbogatszych, w USA potrzeba 4,4 mln dol.; w Niemczech – 2 mln, w Kongo… 20 tys. dol.

Top 1 proc. – często cytowany, czasami oczerniany, ale nigdy tak naprawdę nie zdefiniowany. Poziom bogactwa netto, które oznacza próg wprowadzania do tej bardzo wąskiej społeczność jest bardzo zróżnicowany w zależności od krajów i terytoriów. Co ciekawe, daleko mu do definicji UHNWI, przyjętej przez Knight Frank – kogoś, kogo majątek netto przekracza 30 mln dol. – nawet w Monako, które ma największą na świecie populację super bogatych. Próg wejścia do najbardziej ekskluzywnego na świecie klubu 1 proc. księstwa wynosi 7,9 mln dol.

Warto sprawdzić: Gdzie w Europie warto zarabiać. Polska ciągle goni Zachód

Na drugim miejscu znajduje się szwajcarski home banking, gdzie minimum to 5,1 mln dol. Kolejne miejsce zajmują Stany Zjednoczone, mogące się pochwalić największą liczbę UHNWI. Tutaj bilet do statusu 1 procenta to 4,4 mln dol.

Zajmujący czwarte miejsce Singapur ma najwyższy wpis w Azji – 2,9 mln dol., nieznacznie wyprzedzając Hong Kong, z wymaganym poziomem bogactwa 2,8 mln dol. Tyle samo jako próg wejścia ustala Nowa Zelandia – o 80 tys. dol. więcej niż będzie się potrzebować w sąsiedniej Australii.

Argentyna ma najwyższe wpisowe dla Ameryki Łacińskiej – 360 tys. dol., podczas gdy najwyższy dla Afryki jest w RPA i wynosi 180 000 dol. Gospodarki rozwijające się – Indonezja i Kenia mają progi poniżej 1 proc. poziomu Monako odpowiednio 60 tys. i 20 tys. dol. Indie mają taki sam próg jak Indonezja – 60 tys. dol. – ale tam populacja UHNWI jest 10 razy większa niż w Indonezji i 14 razy większa niż na Filipinach. Wzrost bogactwa sprawia, że prognozy przewidują, że próg Indii niemal się podwoi w ciągu najbliższych pięciu lat.

Warto sprawdzić: Ceny paliw na stacjach. Jak Polska wypada na tle Europy

Europa Wschodnia nie jest w Knight Frank Wealth Report reprezentowana zbyt szeroko. Dla Rosji minimum, by wejść do grona 1 proc. najbogatszych, to 400 tys. dol., dla Rumunii – 300 tys. Polski nie uwzględniono…

Więcej jest oczywiście krajów Europy Zachodniej. W Irlandii próg wynosi 2,6 mln dol., we Francji 2,1 mln, w Niemczech 2 mln, W Wielkiej Brytanii 1,8 mln, a w Hiszpanii i we Włoszech – 1,4 mln dol.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zanim weźmiemy kredyt sprawdźmy czy nas na to stać

Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu pożyczki lub kredytu, zastanów się, czy wydatek, który chcesz ...

Prąd będzie drożał. Nie opłaca się zmieniać dostawcy

Tylko firmom opłaci się poszukać alternatywnej oferty sprzedaży energii. Gospodarstwa domowe nie mogą liczyć ...

Potaniał roaming, teraz czas na rozmowy międzynarodowe

Od 15 maja w Unii Europejskiej i nieco szerzej – w Europejskim Obszarze Gospodarczym ...