Ustawowe wakacje kredytowe mają być darmowe dla klienta

Według propozycji rządu to banki wzięłyby na siebie koszt wstrzymania płatności.

Publikacja: 28.05.2020 20:22

Ustawowe wakacje kredytowe mają być darmowe dla klienta

Foto: Adobe Stock

W Sejmie trwają prace nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0, w której znalazły się zapisy o ustawowych wakacjach kredytowych.

Warto sprawdzić: Z wakacji kredytowych można się wycofać

Propozycja rządu zakłada, że bank musiałby automatycznie zawiesić wykonanie umowy od momentu doręczenia przez kredytodawcę wniosku (przyjmowane od około 20 marca wnioski o wakacje kredytowe są analizowane przez banki i część z nich – około 15 proc. – jest odrzucana).

Oznaczałoby to zawieszenie obowiązku płatności rat: tak części kapitałowej, jak i odsetkowej. Maksymalne zawieszenie miałoby obowiązywać do trzech miesięcy; w tym okresie kredytodawca nie może pobierać żadnych innych opłat z wyjątkiem świadczeń pieniężnych, które wynikają z posiadanych przez kredytobiorcę ubezpieczeń powiązanych z umową kredytu.

Warto sprawdzić: Poszedł prosić o wakacje kredytowe. Kosztowały tyle, co rata

Dotychczas większość banków w ramach swoich wakacji kredytowych (różnie było w poszczególnych instytucjach) zawieszała jedynie spłatę raty kapitałowej. Skoro nie był spłacany kapitał, to wartość kredytu rosła i ostatecznie klient zapłaciłby nieco większe odsetki w całym okresie kredytu. Z tego powodu dla banków te dobrowolnie oferowane wakacje kredytowe oznaczały nieznacznie większy przychód z odsetek. Proponowane teraz rozwiązania mają być bezpłatne: klient zapłaci wprawdzie tyle samo odsetek co bez wakacji, ale później. To korzyść dla niego, ale koszt dla banków.

Andrzej Powierża, analityk DM Citi Handlowego, szacuje, że wartość godziwa kredytów, gdyby o wakacje zawnioskowali wszyscy klienci detaliczni, spadłaby o 10 mld zł.

– Pytanie, o ile wzrośnie bezrobocie i ilu klientów złoży wnioski. Gdyby co dziesiąty, byłby to koszt 1 mld zł dla sektora, który prawdopodobnie obniżyłby wynik odsetkowy – mówi Powierża.

Warto sprawdzić: Opóźniona rata, wcale nie przekreśla wakacji kredytowych

Dla porównania w 2019 r. sektor miał 49 mld zł wyniku z odsetek, w tym może być on niższy o kilka miliardów złotych ze względu na niższe stopy procentowe.

W Sejmie trwają prace nad tzw. tarczą antykryzysową 4.0, w której znalazły się zapisy o ustawowych wakacjach kredytowych.

Warto sprawdzić: Z wakacji kredytowych można się wycofać

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy