Dziedziczenie kredytu po rodzicach. Banki pomogą dziecku?

Nieletnie dziecko, które odziedziczyło kredyt po rodzicach w indywidualnych przypadkach może liczyć na nowy, bardziej dogodny harmonogram spłaty w rat, zastosowaniu preferencyjnego oprocentowania, modyfikację prawnych zabezpieczeń czy nawet ewentualne czasowe zawieszeniu płatności części lub całości zobowiązania.

Publikacja: 10.03.2021 13:51

Dziedziczenie kredytu po rodzicach. Banki pomogą dziecku?

Foto: Adobe Stock

– Małoletni spadkobierca jest reprezentowany przez przedstawiciela ustawowego, a wszelkie zmiany w umowie w takich przypadkach, muszą być zaakceptowane przez sąd rodzinny – przypomina Kamil Łaban z Biura Monitoringu, Restrukturyzacji i Windykacji PKO BP.

Warto sprawdzić: Dziedziczenie długów po rodzicach. Jak tego uniknąć

Sprawdzają możliwości spadkobiercy

We wrześniu ub. roku 16-letni chłopak po powrocie ze szkoły znalazł w domu na Podlasiu ciało matki. Na początku policjanci podejrzewali, że kobieta mogła popełnić samobójstwo. Sekcja zwłok wykazała, że została zamordowana. Podejrzenia padły na męża ofiary, ojca nastolatka. Przez kilka dni był on poszukiwany. W końcu znaleziono jego ciało. Mężczyzna popełnił samobójstwo. Małżeństwo osierociło jednego nastoletniego syna.

– W ciągu 10 dni życie tego chłopca wywróciło się do góry nogami. Chłopiec najpierw przeżył szok, odkrywając zwłoki mamy, a teraz, po śmierci ojca został sam – napisali na jednym z portali crowdfundingowych znajomi rodziny.

Dodali, że na głowie chłopaka zostało 15-hektarowe gospodarstwo i 30 mlecznych krów, którymi trzeba się zaopiekować oraz około 250 tys. zł kredytu.

– Chłopak przez pół roku prowadził gospodarstwo z wujkiem i dziadkami by go nie stracić, niestety to za duży wysiłek dla tego chłopca po takich przejściach – napisali znajomi, którzy zorganizowali zbiórkę na spłatę zobowiązań nastolatka.

Warto sprawdzić: Długi – jak krok po kroku pozbyć się problemów

Jak do tak dramatycznych sytuacji życiowych podchodzą banki? Czy są w stanie pomóc młodemu spadkobiercy?

– Każda tego typu sprawa traktowana jest indywidualnie. Mamy świadomość, że opisana sytuacja wiąże się z osobistym dramatem, który może mieć też wymiar finansowy. Dlatego badamy wszystkie okoliczności sprawy, między innymi kwotę udzielonego kredytu, zadłużenie pozostałe do spłaty czy przyjęte zabezpieczenia. Bierzemy również pod uwagę wiek spadkobiercy i jego możliwości finansowe – mówi Kamil Łaban z PKO BP.

Dodaje, że zależnie od wyników analiz bank proponuje ulgi dostosowane do sytuacji klienta.

– Wśród dostępnych rozwiązań mamy m.in. obniżenie raty poprzez wydłużenie okresu kredytowania, obniżenie oprocentowania czy nawet umorzenie części należności odsetkowych. Wspieramy również klientów, którzy zdecydują się na sprzedaż nieruchomości stanowiących zabezpieczenie, oferując bezpłatną obsługę wyspecjalizowanych pośredników – wylicza przedstawiciel PKO BP.

Warto sprawdzić: Testament to mało. Zadbajmy o pieniądze na wypadek śmierci

Przypomina, że klient ma możliwość przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co ogranicza ryzyko powstania obowiązku spłaty zadłużenia przewyższającego wartość odziedziczonego majątku, ale też zależnie od sytuacji, spłata zadłużenia może zostać pokryta również z polisy ubezpieczeniowej.

Paweł Jurek rzecznik Pekao SA mówi, że takie sytuacje są indywidualnie rozpatrywane przez bank.

– W uzasadnionych przypadkach mogą być zastosowane ulgi w spłacie zobowiązania, polegające w szczególności na: ustaleniu dogodnego harmonogramu spłaty w ratach, zastosowaniu preferencyjnego oprocentowania, modyfikacji prawnych zabezpieczeń, ewentualnym czasowym zawieszeniu płatności części lub całości zobowiązania – wylicza rzecznik.

Pomocna dłoń banków

Także w ING Banku Śląskim każdy taki przypadek jest analizowany i decyzje podejmowane są indywidualnie. Podobnie jest w Credit Agricole.

– Do sytuacji każdego klienta podchodzimy indywidualnie i szukamy najlepszego rozwiązania. Dlatego ważna jest zawsze  bezpośrednia rozmowa z doradcą, który zrozumie sytuację klienta, jego potrzeby i możliwości – mówi Marzena Sebzda, kierownik Działu Spraw Spadkowych z tego banku.

Warto sprawdzić: Co dzieje się z pieniędzmi po śmierci człowieka?

Tłumaczy, że w przypadku małoletnich spadkobierców Credit Agricole zazwyczaj kontaktuje się z ich opiekunami prawnymi, a z kolei opiekun prawny przy wykonywaniu czynności przekraczających zwykły zarząd majątkiem małoletniego potrzebuje zgody sądu rodzinnego.

– Małoletni nabywa spadek z dobrodziejstwem inwentarza, czyli odpowiedzialność za długi spadkowe ogranicza się do wartości nabytego spadku – tłumaczy Marzena Sebzda.

Dodaje, że gdy dziecko straciło jednocześnie oboje rodziców to na pewno bank brałby pod uwagę jego trudną sytuację życiową, a konkretne rozwiązania starałby się dostosować do jego możliwości, potrzeb – w ramach obowiązujących przepisów prawa. – Mielibyśmy na uwadze również jego bezpieczeństwo finansowe – zapewnia Marzena Sebzda.

Biuro prasowe BNP Paribas zapewnia, że „bank podchodzi ze zrozumieniem do trudnej sytuacji dłużnika i dopuszcza możliwość zawierania porozumień dotyczących sposobu i harmonogramu spłaty zadłużenia. W takich sytuacjach (osobę małoletnią reprezentuje opiekun prawny.

Warto sprawdzić: Co zrobić, żeby 7-letni syn nie okradł nas nieświadomie

Również Santander Bank Polska do każdej takiej sytuacji podchodzi indywidualnie. – Takie przypadki to ogromna tragedia dziecka i całej rodziny, dlatego należy podejść z należytą uwagą i empatią – przyznaje Łukasz Piaskowski, dyrektor departamentu restrukturyzacji kredytów detalicznych w Santander Bank Polska.

Zapewnia, że bank rozpoznaje sprawę i podejmuje decyzję mając na uwadze wiele różnych czynników.

– Każdy taki przypadek wymaga niezwykle szczegółowego rozpoznania. Zawsze bierzemy pod uwagę sytuację, w jakiej znalazł się spadkobierca i staramy się pomóc, oczywiście o ile nieletni klient lub jego bliscy zwrócą się do nas z taką sprawą. Chcemy podkreślić, ze już wielokrotnie w naszej praktyce oferowaliśmy pomoc w takich sytuacjach – zapewnia dyr. Piaskowski.

Podczas zbiorki na portalu crowdfundingowym zebrano na razie dla chłopaka ponad 40 tys. zł.

– Małoletni spadkobierca jest reprezentowany przez przedstawiciela ustawowego, a wszelkie zmiany w umowie w takich przypadkach, muszą być zaakceptowane przez sąd rodzinny – przypomina Kamil Łaban z Biura Monitoringu, Restrukturyzacji i Windykacji PKO BP.

Warto sprawdzić: Dziedziczenie długów po rodzicach. Jak tego uniknąć

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Drastyczny spadek udziału kredytów w gospodarce. Kogo to martwi, a kogo cieszy?
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy