Ceny mieszkań w Polsce dalej rosną. Ale nie w Warszawie

W ciągu roku mieszkania podrożały, w niektórych miastach nawet o 13 proc. Taniej jest natomiast w stolicy.

Publikacja: 05.05.2021 17:26

Ceny mieszkań w Polsce dalej rosną. Ale nie w Warszawie

Foto: Adobe Stock

W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie. Tak wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

Warto sprawdzić: Czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję

Według raportu, w I kw. tego roku w większości analizowanych miast obserwowano kolejne podwyżki cen mieszkań na rynku wtórnym wobec poziomów z IV kw. ub.r.

W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc.

Jedynym miastem, gdzie trend wzrostowy wyhamował, była Warszawa. W stolicy średnia cena mkw. spadła do 10662 zł i była niższa o 2,3 proc. niż w IV kw. 2020 r.

Liderami wzrostów były Gdańsk i Wrocław, gdzie mieszkania zdrożały średnio o odpowiednio: 6,8 i 6,2 proc. W porównaniu do sytuacji sprzed 12-stu miesięcy, a więc sprzed pandemii, najwyższe, ponad 13 proc. wzrosty odnotowano w Łodzi i Gdańsku, natomiast najniższe (7,2 – 7,3 proc.) w Warszawie i Krakowie. W raporcie przyjrzano się poziomowi negocjacji cen.

– Mierzymy ten wskaźnik w dwóch rożnych kontekstach. Pierwszy z nich to różnica pomiędzy pierwszą a ostatnią ceną ofertową, która obecnie wynosi od 2 do 4 proc. Drugi kontekst to klasyczne negocjacje stron transakcji, gdzie można dodatkowo osiągnąć od 0,9 do 2,6 proc. ostatniej ceny ofertowej – wyjaśnia Marcin Jańczuk z Metrohouse.

Wśród nabywanych mieszkań na rynku wtórnym nadal przeważał segment lokali o popularnych metrażach między 35 a 50 mkw. W Warszawie sprzedaż takich lokali na rynku wtórnym stanowiła 38 proc. wszystkich transakcji, a w innych największych miastach 36 proc. Jednocześnie przybyło transakcji mieszkań o metrażu powyżej 80 mkw.

Warto sprawdzić: Skąd wziąć na wkład własny do kredytu. 14 sposobów

Nieznacznie spadł udział transakcji w celach inwestycyjnych, nadal stanowią one jednak największy odsetek wszystkich zakupów (34 proc. wobec 35 proc. w IV kw. 2020 r.). Wśród nabywców najwięcej jest osób w wieku 30-40 lat. W I kw. tego roku ceny rosły także na rynku pierwotnym.

Według analizy portalu RynekPierwotny.pl, najwięcej w porównaniu z IV kw. 2020 wzrosły ceny ofertowe w Łodzi – o 3,5 proc. Średnia cena za mkw. zbliżyła się tam do 7000 zł. W Krakowie średnie ceny kwartał do kwartału wzrosły o 3,1 proc. (do 10 131 zł za mkw.), a we Wrocławiu o 3 proc. (do 9 225 zł za mkw.).

– Uwagę zwracają duże kwartalne zmiany dotyczące Łodzi, Krakowa oraz Wrocławia. Na terenie Stolicy Małopolski trudno jest już znaleźć nowe mieszkania z ceną ofertową poniżej 7000 zł za mkw., które stanowią jedynie 4 proc. rynku. Analogiczny wynik z Warszawy okazuje się dwukrotnie mniejszy. Najtańsze lokale są o wiele bardziej popularne we Wrocławiu (udział rynkowy: 13 proc.), Gdańsku (9 proc.) i Poznaniu (26 proc.). Analizowane mieszkania stanowią niemal dwie trzecie oferty łódzkich deweloperów, ale warto podkreślić, że chodzi przede wszystkim o M z ceną od 6000 zł do 7000 zł za 1 mkw. – komentuje ekspert portalu RynekPierwotny.pl Andrzej Prajsnar.

W stolicy za 1 mkw. nabywcy płacili średnio 10602 zł (o 1 proc. więcej niż przed kwartałem). Jak zaznaczono w raporcie – była to kwota niemal identyczna jak na rynku wtórnym. Najmniejszy wzrost cen w ujęciu kwartalnym dotyczył Poznania (o 0,3 proc. do 7 683 zł za mkw.).

Warto sprawdzić: Kredyt hipoteczny. Co czeka chcących kupić mieszkanie w 2021

W analizie zauważono, że wzrósł również popyt na kredyty mieszkaniowe. W marcu tego roku Polacy złożyli najwięcej zapytań kredytowych od 10 lat. Jednocześnie zwrócono uwagę, że koniec I kwartału 2021 w większości banków zapoczątkował podwyżkę marż. Obecnie przy kredycie z 20 proc. wkładem własnym trzeba liczyć się z marżami na poziomie 2,0-2,2 proc., a przy kredycie z 10 proc. wkładem własnym będzie to nawet powyżej 3,0 proc. Autorzy raportu szacują, że wolumen udzielonych w pierwszych trzech miesiącach 2021 r. kredytów mieszkaniowych może wynieść ok. 17,5 mld zł.

W ciągu roku ceny transakcyjne mieszkań na rynku wtórnym wzrosły od 7 do 13 proc., najwyższe wzrosty odnotowano w Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, najniższe w Warszawie. Tak wynika z Barometru Metrohouse i Gold Finance. W dalszym ciągu duży jest udział zakupów w celach inwestycyjnych.

Warto sprawdzić: Czy mieszkanie to wciąż dobry pomysł na inwestycję

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse Domowe
Jak stracić dopłaty do kredytu mieszkaniowego "Na start"? Uwaga na pułapki
Finanse Domowe
Jak kobiety oszczędzają i inwestują
Finanse Domowe
ZBP: Wakacje kredytowe mniej opłacalne niż pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców
Finanse Domowe
Pieniądze pożyczone „na chwilę” mogą okazać się pułapką
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Finanse Domowe
Lombardy przyciągają nie tylko po pieniądze, ale także na zakupy
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?