Naukowcy współpracujący z nowojorskim Bankiem Rezerwy Federalnej doszli do zaskakujących wniosków po przeanalizowaniu danych dotyczących zdolności kredytowej Amerykanów i danych Medicare. Okazuje się, że już na pięć lat przed diagnozą demencji średnia ocena zdolności kredytowej (scoring) może zacząć się obniżać, a liczba opóźnień w płatnościach bieżących rosnąć.
Wyniki tego badania pokrywają się z wynikami badania przeprowadzonego w 2020 roku przez Szkołę Zdrowia Publicznego im. Bloomberga na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa.
Nagły bałagan w finansach sygnałem ostrzegawczym o nadchodzącej demencji
Zbadane przypadki pokazują pewien schemat, który powtarza się u chorych, u których diagnozuje się demencję. Rodziny chorych wskazują, że osoby wcześniej bardzo uporządkowane w kwestiach płatności rachunków, prowadzące często wręcz swoiste rejestry wydatków, nagle zaczynały mieć w dokumentach nieporządek.
Czytaj więcej
Choć mniej niż co piąty Polak podpisuje umowy kredytowe bez czytania, to jednocześnie aż 77,3 proc. nie w pełni rozumie, co podpisuje.
Do tego zaczynają także zapominać o niektórych płatnościach. Przykładem był pewien były dyrektor finansowy z Ottawy (Ontario, Kanada), który nie dość, że nagle zaczął wydawać pieniądze w sposób niezgodny z charakterem (np. zakup samochodu zaraz po tym, jak policja zabrała mu prawo jazdy), to jeszcze zaczął zapominać o płaceniu podatków.