Jak dbać o bezpieczeństwo zakupów w Internecie

W środkach masowego przekazu ruszyły wzmożone działania sprzedażowe. Zewsząd bombardowani jesteśmy sloganami o wielkich promocjach i zachęcani do dokonywania zakupów. Wiele osób tej presji ulega, i to zwłaszcza teraz, przed okresem Świąt.

Publikacja: 26.11.2018 22:06

Jak dbać o bezpieczeństwo  zakupów w Internecie

Foto: Adobe Stock

Aby nie stracić czujności w trakcie dokonywania transakcji, szczególnie tych dokonywanych w sieci, radzimy na co zwracać uwagę płacąc za zakupy w Internecie. Wtedy zwiększymy szanse na bezpieczne zakupy w internecie.

Czytaj także: 3 najczęstsze oszustwa internetowe – jak się chronić

Bądź rozważny

Siedząc przed ekranem komputera czy smartfona, przeglądając setki ofert i dokonując szybkich zakupów, nie klikajmy wszystkiego bezmyślnie. Tu chodzi o nasze pieniądze i bezpieczeństwo naszych danych. W Internecie zyskać można wiele i tak samo wiele można stracić. Nasze dane osobowe, hasła do rachunku bankowego, numery karty płatniczej – to wszystko może stać się celem hakerów. Możemy też paść ofiarą oszustwa polegającego na sprzedaży towarów i zainkasowaniu środków, bez późniejszego dostarczenia produktu do kupującego. Sprzedawców „widmo” czyhających na łatwy zysk w sieci jest coraz więcej.

Twój obowiązek

Osoby, które wykorzystują karty płatnicze podczas dokonywania transakcji online lub korzystają z dostępu do pieniędzy za pośrednictwem komputera czy telefonu muszą pamiętać o tym, żeby robić zakupy na legalnych stronach sklepów internetowych, weryfikować czy strona sprzedawcy internetowego jest właściwie zabezpieczona (czy jest nawiązana komunikacja z użyciem szyfrowania – „https”, czy ma ważny certyfikat oraz w czy pasku adresowym jest symbol kłódki). Warto też czytać komentarze i opinie klientów na temat danego sprzedawcy – podpowiada Ewa Krawczyk z Biura Prasowego Santander Bank Polska.

Obowiązkowo trzeba też sprawdzać czy dane transakcje są realizowane przez znanego operatora płatności, a w momencie ich realizacji – czy przekierowanie następuje na właściwą stronę banku. Zanim wpisze się login i hasło należy jeszcze raz się upewnić, czy połączenie z bankiem odbywa się z wykorzystaniem szyfrowania. Przed wysłaniem pieniędzy trzeba dokładnie przeczytać SMS z kodem jednorazowym i zweryfikować czy numer konta odbiorcy pokrywa się z numerem w tej wiadomości.

Istotną rzeczą jest również fakt, by nie dokonywać płatności internetowych z komputerów znajdujących się w miejscach publicznych czy nie należących do nas. Dodatkowo, każde urządzenie elektroniczne czy mobilne podłączone do sieci, które wykorzystujemy powinno mieć zainstalowany i na bieżąco aktualizowany program antywirusowy.

Na koniec, jeśli np. po wykonaniu tradycyjnego przelewu, bank automatycznie nas nie wylogował z systemu bankowości elektronicznej, nie odchodźmy od komputera. Po zakończonej pracy zawsze trzeba samodzielnie się wylogować i zamknąć przeglądarkę.

Obowiązek banku

– Nasi klienci mają wiele możliwości płatności za zakupy w sieci. Mogą zapłacić kartą, podając jej dane lub wybrać szybkie płatności. W tym ostatnim przypadku do dyspozycji jest mTransfer (szybki przelew, realizowany przez klienta po zalogowaniu się do banku) lub np. BLIK. Za zakupy online płacić mogą także posiadacze wirtualnych kart Apple Pay i Google Pay.

Bez względu na to, którą możliwość wybierze klient, wszystkie transakcje są przez nas monitorowane pod kątem bezpieczeństwa. Dodatkowo, stosujemy szereg zabezpieczeń. Płatności kartami płatniczymi zabezpiecza m.in. standard 3-D Scure. Aby zapłacić, należy podać nie tylko numer karty i jej dane. Należy także zatwierdzić transakcję w naszej aplikacji mobilnej lub przepisać kod SMS – wyjaśnia Krzysztof Olszewski, rzecznik prasowy mBanku.

Niezastąpiona usługa chargeback

Dużym ryzykiem jest też to, że po dokonaniu zakupu może do nas trafić wadliwy lub zniszczony produkt. Płacący kartą może w takiej sytuacji skorzystać z usługi chargeback, która dostępna jest dla posiadaczy kart Visa i MasterCard. Nie ma w tym przypadki różnicy czy płatność została dokonana kartą kredytową, czy debetową. Uruchomienie procedury chargeback pozwalającej na odzyskanie pieniędzy, następuje po złożeniu odpowiedniej reklamacji w banku.

Aby nie stracić czujności w trakcie dokonywania transakcji, szczególnie tych dokonywanych w sieci, radzimy na co zwracać uwagę płacąc za zakupy w Internecie. Wtedy zwiększymy szanse na bezpieczne zakupy w internecie.

Czytaj także: 3 najczęstsze oszustwa internetowe – jak się chronić

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Budżet Rodzinny
Wiedza finansowa Polaków na tróję z minusem. Jedna dziedzina wypada dramatycznie
Budżet Rodzinny
Polaków życie: budżet pod kontrolą i oszczędności
Budżet Rodzinny
W tym roku Polacy chcą oszczędzać pieniądze
Budżet Rodzinny
Wakacje kredytowe w 2024 r. Będą zmiany: nowy termin wejścia w życie i próg
Budżet Rodzinny
Nadpłacanie kredytów już tak nie kusi Polaków