Gdzie odkładać pieniądze z 500+ na przyszłość dziecka

oszczędzanie dla dziecka
oszczędzanie dla dziecka
Adobe Stock

Konta oszczędzające, fundusze inwestycyjne, programy systematycznego oszczędzania – oferują banki rodzicom, którzy chcą regularnie odkładać pieniądze na przyszłość dzieci. Ale specjalnych produktów dla beneficjentów świadczenia 500 Plus nie ma. I nie będzie.

Posłowie uchwalili rządową nowelizację w sprawie rozszerzenia programu „Rodzina 500 plus”. Zgodnie z nią prawo do świadczenia 500 Plus będą miały wszystkie dzieci i nastolatkowie do 18 lat, również jedynacy, bez względu na dochody rodziny. Wnioski o nowe świadczenie będzie można w wersji elektronicznej składać od lipca, papierowej od sierpnia.

Obecnie z programu korzysta ponad 3,6 mln dzieci, czyli 52 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia. Szacuje się, że po rozszerzeniu programu skorzysta z niego 6,8 mln dzieci. Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 roku czyli od uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). W tym roku wypłata 500 Plus na pierwsze dziecko będzie kosztowała budżet ok. 9 mld zł, co da w sumie ok. 31 mld zł, a w 2020 r. – ok. 41 mld złotych.

Oszczędzajcie dla dzieci

Choć jak widać w portfelach polskich rodzin pojawiło się w sumie sporo gotówki, to jednak banki nie stworzyły specjalnej oferty dla rodziców, którzy chcieli by odkładać pieniądze ze świadczenia na przyszłość dzieci.

Polecają tylko stałe programy systematycznego oszczędzania. I tak Santander Bank, jak mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego, dla osób systematycznie oszczędzających, w tym także dzięki 500 Plus, ma „Konto systematyczne”, premiujące podwyższonym oprocentowaniem osoby odkładające co miesiąc min 20 zł.

– Obecnie trwa promocja, a więc można zyskać w ten sposób nawet 2,7 proc , ale standardowo po promocji oprocentowanie także jest atrakcyjne gdyż wynosi 1,5 proc. do kwoty do 20 tys. zł – wylicza Ewa Krawczyk.

Także mBank zachęca rodziców do regularnego oszczędzania w ramach celów oszczędnościowych – na które mogą co miesiąc dopłacać dowolnie wybraną przez siebie kwotę. – Mogą to robić na 3 sposoby: wpłacając ustaloną z górę sumę, zaokrąglając końcówki każdej transakcji (np. z 8 do 10 zł a 2 zł trafia na konto oszczędnościowe) lub wybierając określony procent wartości każdej transakcji (np. 1 proc. od każdej transakcji) – tłumaczy Kinga Wojciechowska-Rulka, ekspert ds. relacji z mediami.

Warto sprawdzić: Karta Dużej Rodziny. Oszczędności dzięki dzieciom

Także bank Credit  Agricole oferuje  produkty oszczędnościowe i inwestycyjne przygotowane dla osób  planujących odkładać środki na przyszłość swoich dzieci. Z tych produktów mogą korzystać wszyscy klienci, nie tylko otrzymujący świadczenie 500 Plus.

W Programie Systematycznego Oszczędzania Moja Rezerwa Finansowa  oprócz oprocentowania podstawowego (wyznaczanego  wg wzoru WIBOR 3M-0,8 proc) za systematyczność w oszczędzaniu  klienci mogą otrzymać  bonus nawet 1100 zł netto od banku. Wystarczy tylko wpłacać terminowo 500 zł miesięcznie, przez 5 lat i nie wypłacać  środków z tego programu- tłumaczy Marcin Data, dyrektor ds. Rozwoju Daily Banking i Produktów Oszczędnościowych.

Minimalny wpłata na program 50 zł miesięcznie, a minimalny okres oszczędzania to sześć miesięcy.  Klienci Credit  Agricole mogą również zainwestować  swoje nadwyżki finansowe w funduszu Amundi Parasolowy FIO, w  programie  inwestycyjnym  „Inwestuję z Planem”.

Oszczędzanie dla dziecka: przyszłość Plus

Bank Millennium oferuje szereg produktów umożliwiających regularne oszczędzanie.

– Dobrym rozwiązaniem jest Konto Oszczędnościowe Profit, które umożliwia regularne oszczędzanie poprzez możliwość wpłat w dowolnym momencie na rachunek oszczędnościowy. Konto jest  w ofercie banku od stycznia 2017 roku – opowiada Robert Chorzępa, Kierujący Wydziałem Produktów Oszczędnościowych w Banku Millennium.

Dodaje, że w przypadku regularnych wpłat np. miesięcznych w wysokości 500 zł przez 3 lata zgromadzone oszczędności wyniosłyby 18 167,71 zł, z czego 18 tys. zł to kwota z wpłat, a 167,71 zł to naliczone odsetki brutto (bez uwzględnienia podatku). Z kolei w przypadku wpłaty nowych środków (w rozumieniu zgodnym z regulaminem danej promocji) na Konto Oszczędnościowe Profit można skorzystać z atrakcyjnego oprocentowania przez okres 3 miesięcy – 2,70 proc. w skali roku do 100 tys. zł. Promocja trwa do 25 maja 2019.

Jak mówi Piotr Rapinczuk, kierujący Wydziałem Produktów i Procesów Inwestycyjnych w Banku Millennium, w zakresie produktów inwestycyjnych bank oferuje Program Inwestycyjny Przyszłość +, skierowany m.in. do osób otrzymujących świadczenie Rodzina 500 Plus.

– Ten program to wyjście naprzeciw potrzebom klientów, którzy chcą zadbać o przyszłość swoją i dzieci,  o przyszłe potrzeby związane np. z edukacją czy kupnem mieszkania. To propozycja dla każdego, kto chce regularnie oszczędzać nawet niewielkie kwoty oraz inwestować zgromadzone środki na krajowych, europejskich i globalnych rynkach kapitałowych – zachwala Piotr Rapinczuk.

Warto sprawdzić: Dziecko z własną kartą. Co oferują banki dla 13+?

Program Inwestycyjny Przyszłość + to plan regularnego oszczędzania oparty o jednostki uczestnictwa sześciu subfunduszy w ramach funduszu parasolowego Millennium SFIO. Klienci nie ponoszą kosztów otwarcia i prowadzenia programu, nie płacą też za nabycie jednostek uczestnictwa. Strategia inwestycyjna może być zmieniana dowolną ilość razy bez opłat za zmianę alokacji środków.

– Warunki prowadzenia Programu Przyszłość + są bardzo elastyczne. Czas trwania programu jest ustalany indywidualnie, w przedziale od 5 do 18 lat. Minimalna suma rocznych wpłat to jedynie 1200 zł z zastrzeżeniem, że pojedyncza wpłata nie może być niższa niż 100 zł. Klient nie deklaruje częstotliwości wpłat, ustala je indywidualnie w zależności od potrzeb i możliwości finansowych – wyjaśnia przedstawiciel Banku Millennium.

Dodaje, że jeśli klient chce wypłacić część środków, pierwsze umorzenie jednostek do wysokości 10 proc, wartości zainwestowanych aktywów w ciągu pierwszych pięciu lat jest bezpłatne, opłaty za kolejne umorzenia w tym okresie to 1 proc. wartości umarzanych jednostek. Po pięciu latach opłaty za umorzenia nie są pobierane.

Grzegorz Culepa z biura prasowego PKO BP przyznaje, że bank nie oferuje lokaty dedykowanej wyłącznie  beneficjentom 500 Plus.

– Ale produktem, który może doskonale sprawdzić się jako narzędzie systematycznego oszczędzania dla Rodziców korzystających z  500 Plus jest Program Budowania Kapitału – zapewnia Grzegorz Culepa.

Dodaje, że kwota wpłaty miesięcznej na tej lokacie wynosi w nim od 100 do 1000 zł, oprocentowanie oparte o WIBOR 3M – 50 p.b. (wg stanu na 2019-04-16: 1,22 proc. w skali roku), okres umowny to pięć lat, a kapitalizacja następuje co 12 miesięcy. Klient może posiadać maksymalnie trzy takie lokaty.

PAK dla juniorów

Bank Pekao SA zachęca rodziców i dzieci do oszczędzania środków na przyszłość, w tym także środków przekazywanych w ramach świadczenia Rodzina 500 Plus.

– W obszarze produktów oszczędnościowych bank oferuje dla dzieci już od dnia narodzin rachunek oszczędnościowy Mój Skarb, który charakteryzuje się atrakcyjnym standardowym oprocentowaniem 1,5 proc. W okresie wypłacania świadczeń 500 Plus w ub. roku zastosowaliśmy promocyjne oprocentowanie 3 proc. na 180 dni dla nowo otwieranych rachunków Mój Skarb- mówi Anna Markowska, z Biura Public Relations i Nowych Mediów w Pekao SA.

Ten rachunek pozwala oszczędzać zarówno poprzez akumulowanie środków dopłacanych regularnie (np. z 500 Plus) jak również poprzez jednorazowe dodatkowe wpłaty przez dowolny okres, do osiągnięcia przez dziecko 18. roku życia. W związku z uruchomieniem Programu 500+ Pekao S uruchomił także w ramach istniejącego Programu – Moja Perspektywa, związanego z systematycznym oszczędzaniem, dwa nowe portfele o niskim ryzyku. Jeden to Portfel obligacyjny – Rodzina Plus oraz Portfel konserwatywny – Rodzina Plus.

– W tym produkcie wpłaty dzielone są automatycznie pomiędzy trzy fundusze tworzące wybrany Portfel.  Udział każdego z trzech funduszy w Portfelu zależy od czasu jaki pozostaje do końca Programu. Minimalny czas inwestycji to 6 lat, a maksymalnie – 40 lat – tłumaczy Anna Markowska.

Jak podaje bank stopa zwrotu za ostatnie trzy lata w obu produktach wynosiła ponad 7 proc., przy założeniu że była jednorazowa wpłata na początku.

Warto sprawdzić: SKO – pierwsze konto dla dziecka

Innym rozwiązaniem, które funkcjonuje w Pekao już od dawna, niezależnie od Programu 500 Plus, pozwalającym na oszczędzanie z myślą o najmłodszych jest Program Akumulacji Kapitału Junior.

– W „PAK Junior” uczestnik ma możliwość systematycznego inwestowania w dowolnie wybrane fundusze dostępne w Programie. Przystępując do inwestycji należy wskazać czas jej trwania (5 albo 10 lat). Do wyboru Klient ma aż 31 funduszy Pekao TFI, o różnym profilu ryzyka oraz potencjale zysku- mówi Anna Markowska.

W ciągu ostatnich trzech lat, z funduszy dostępnych w Programie, najlepszą stopę zwrotu przyniósł Pekao Akcji Amerykańskich ze stopą zwrotu ponad 23 proc. (w skali trzech lat).

Zdaniem przedstawicielki banku na uwagę zasługują też fundusze mieszane o strategiach globalnych: Pekao Strategii Globalnej, z wynikiem ponad 15 proc. za ostatnie 3 lata i Pekao Strategii Globalnej – konserwatywny, który wypracował ponad 13 proc. w tym samym czasie. Klienci najczęściej sięgają po bardziej ostrożne rozwiązania, przykładowe fundusze w tej grupie to:  Pekao Oszczędny (5,57 proc. za 3 lata), Pekao Oszczędny Plus (6,39 proc za 3 lata), Pekao Spokojna Inwestycja (5,34 proc.za 3 lata).

– Istnieje także możliwość systematycznego oszczędzania w ramach podstawowej oferty funduszy Pekao TFI, dowolnie wybranych z całej palety dostępnych funduszy – mówi Anna Markowska.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Adobe Stock

Ile pieniędzy i w jaki sposób można oszczędzić na paliwie

Styl jazdy, rabaty, programy lojalnościowe. Sprawdziliśmy, ile można oszczędzić na paliwie. Jak zaoszczędzić na ...

Opłata za użytkowanie wieczyste nie została zniesiona, ale zastąpiona 20-letnią opłatą przekształceniową

Ważne terminy. Przekształcenie z bonifikatą nie poczeka

Około 2,5 mln zaświadczeń o przekształceniu użytkowania wieczystego gruntów we własność powinno trafić do ...

Jak zagospodarować pieniądze z Pierwszej Komunii Świętej

Czy otrzymane przez dziecko z okazji I komunii świętej pieniądze przeznaczyć na spełnienie marzeń ...