Fiskus cię wyręczy, bank ułatwi kontakt

AdobeStock

Wniosek o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy można złożyć w bankowości elektronicznej kilku instytucji

W zeszłym roku Ministerstwo Finansów zezwoliło, aby urzędy skarbowe rozliczały PIT za podatników. Wniosek o wypełnienie PIT przez skarbówkę należy zgłaszać online. W tym celu można wykorzystać na przykład swoje konto bankowe.

Taką usługę w systemie bankowości elektronicznej udostępniają dziś tylko trzy banki: BGŻ BNP Paribas, PKO BP i Raiffeisen Polbank. W samym PKO BP w zeszłym roku skorzystało z tej opcji około 13 tys. klientów.

Podpiszesz to, co sam wyliczysz

Część instytucji, w których można założyć Profil Zaufany, pozwala – po zalogowaniu się do systemu bankowego – złożyć podpis uwierzytelniający na PIT-ach składanych na stronie urzędu. To niewiele w porównaniu z tym, co oferują BGŻ BNP Paribas, PKO BP i Raiffeisen Polbank, ale rozwiązanie to pozwala na rozliczenie podatku bez wychodzenia z domu.

Każdy, kto ma założony Profil Zaufany, staje się wiarygodny dla różnych instytucji państwowych i finansowych. Usługę uruchomić można wykorzystując m.in. konto bankowe. To szybki i bezpieczny sposób, ponieważ nikt postronny nie ma dostępu do naszego systemu bankowości elektronicznej, a tym samym nikt nie może się pod nas podszyć; wszystkie informacje o nas uwierzytelniane są podczas zakładania konta.

Osoby korzystające z Profilu Zaufanego mogą potwierdzać swoją tożsamość w internecie i podpisywać dokumenty elektroniczne. Nie muszą więc drukować papierów urzędowych, podpisywać ich ręcznie, a następnie skanować, by na końcu wysłać je tradycyjną pocztą do odpowiedniej jednostki.

– Podobnie jak w ubiegłym roku będziemy zachęcali klientów do uwierzytelnienia formularza PIT-WZ za pomocą Profilu Zaufanego. Profil ten można bezpłatnie założyć w naszym systemie internetowym Millenet – tłumaczy Ricardo Campos, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium. – Dyspozycję można potwierdzić danymi do logowania do Millenetu. Nie wymaga to więc od klientów tworzenia i zapamiętywania dodatkowych loginów i haseł. Proces jest sprawdzony. Mamy więc nadzieję, że również w tym roku klienci skorzystają z udogodnień przy rozliczeniach podatkowych.

Aby urząd skarbowy wypełnił za nas PIT, należy wypełnić PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego właśnie przez tę instytucję.

Podstawa to PIT od pracodawcy

Od 1 lutego PKO BP oferuje usługę wypełnienia PIT-WZ zarówno w serwisie iPKO, jak i Inteligo.

Z kolei klienci Banku BGŻ BNP Paribas mogą złożyć wniosek do urzędu skarbowego za pośrednictwem bankowości elektronicznej Pl@net. Natomiast posiadacze rachunków w Raiffeisen Polbank korzystają z systemu bankowości internetowej R-Online.

Wnioski w tych bankach składać można do 16 kwietnia 2018 r.

Urzędnicy będą rozliczać podatki na podstawie PIT-ów otrzymanych od pracodawców oraz informacji podanych przez podatnika we wniosku (m.in: liczba dzieci na utrzymaniu, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której chcemy przekazać 1 proc. podatku).

Jak to zrobić

– Po zalogowaniu się do bankowości internetowej oraz wejściu w zakładkę: wnioski i umowy klient wybiera wniosek o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy. Następnie wypełnia wniosek (na podstawie uproszczonego PIT WZ, który dostał od pracodawcy), uwzględniając przysługujące mu ulgi, np. na dzieci. Po wypełnieniu i zatwierdzeniu wniosek jest wysyłany, a klient otrzymuje informację o jego statusie w systemie bankowości internetowej. Na koniec dostaje e-maila z potwierdzeniem wysyłki – tłumaczy Andrzej Chechliński, dyrektor ds. sprzedaży internetowej i rozwoju kanałów cyfrowych w Raiffeisen Polbank.

Jak wyjaśnia Joanna Błaszczyk z biura prasowego Banku BGŻ BNP Paribas, podatnik w ciągu pięciu dni roboczych od otrzymania e-maila potwierdzającego złożenie wniosku powinien otrzymać z urzędu link do gotowego zeznania podatkowego, które sprawdza jedynie pod kątem zgodności danych. W przypadku pojawienia się błędu, klient będzie musiał odrzucić takie zeznanie i przygotować je samodzielnie. Jeśli klient nie zaakceptuje zeznania lub go nie odrzuci, urząd zinterpretuje to jako akceptację i roczny PIT zostanie uznany za złożony. ©?

Urzędy na kliknięcie

Profil zaufany pomaga załatwić online setki spraw na portalach urzędowych.

– Na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) można np.: złożyć wniosek o dowód osobisty, uzyskać odpisy aktów, zgłosić urodzenie dziecka, rozliczyć podatki, pobrać zaświadczenie o niekaralności lub złożyć wniosek o kartę EKUZ.

– Na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) petenci mają możliwość np.: umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzić stan swoich zwolnień lekarskich, sprawdzić zgłoszenie przez pracodawcę do ubezpieczeń społecznych.

– Na stronie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) można np.: założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

– W serwisie OBYWATEL.GOV.PL można potwierdzić swoją tożsamość i za pomocą profilu zaufanego sprawdzić np.: swoje punkty karne, dane w Rejestrze Dowodów Osobistych (np. czy dowód jest unieważniony), swoje dane w rejestrze PESEL.

Mogą Ci się również spodobać

Czym banki kuszą emerytów

Brak opłat za przelewy, darmowe prowadzenie konta, pakiet ubezpieczeń oferują banki emerytom i rencistom. ...

Autoryzacja odciskiem palca i przelew na telefon

Banki szykują pakiety nowości w aplikacjach mobilnych i serwisach internetowych Na tle konkurentów zabłysnąć ...

Opłaty rosną. I tak już będzie

Taryfy zmieniło PKO BP i kilka innych banków. Następne się przygotowują. Banki podnoszą opłaty ...