Fiskus cię wyręczy, bank ułatwi kontakt

AdobeStock

Wniosek o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy można złożyć w bankowości elektronicznej kilku instytucji

W zeszłym roku Ministerstwo Finansów zezwoliło, aby urzędy skarbowe rozliczały PIT za podatników. Wniosek o wypełnienie PIT przez skarbówkę należy zgłaszać online. W tym celu można wykorzystać na przykład swoje konto bankowe.

Taką usługę w systemie bankowości elektronicznej udostępniają dziś tylko trzy banki: BGŻ BNP Paribas, PKO BP i Raiffeisen Polbank. W samym PKO BP w zeszłym roku skorzystało z tej opcji około 13 tys. klientów.

Podpiszesz to, co sam wyliczysz

Część instytucji, w których można założyć Profil Zaufany, pozwala – po zalogowaniu się do systemu bankowego – złożyć podpis uwierzytelniający na PIT-ach składanych na stronie urzędu. To niewiele w porównaniu z tym, co oferują BGŻ BNP Paribas, PKO BP i Raiffeisen Polbank, ale rozwiązanie to pozwala na rozliczenie podatku bez wychodzenia z domu.

Każdy, kto ma założony Profil Zaufany, staje się wiarygodny dla różnych instytucji państwowych i finansowych. Usługę uruchomić można wykorzystując m.in. konto bankowe. To szybki i bezpieczny sposób, ponieważ nikt postronny nie ma dostępu do naszego systemu bankowości elektronicznej, a tym samym nikt nie może się pod nas podszyć; wszystkie informacje o nas uwierzytelniane są podczas zakładania konta.

Osoby korzystające z Profilu Zaufanego mogą potwierdzać swoją tożsamość w internecie i podpisywać dokumenty elektroniczne. Nie muszą więc drukować papierów urzędowych, podpisywać ich ręcznie, a następnie skanować, by na końcu wysłać je tradycyjną pocztą do odpowiedniej jednostki.

– Podobnie jak w ubiegłym roku będziemy zachęcali klientów do uwierzytelnienia formularza PIT-WZ za pomocą Profilu Zaufanego. Profil ten można bezpłatnie założyć w naszym systemie internetowym Millenet – tłumaczy Ricardo Campos, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej w Banku Millennium. – Dyspozycję można potwierdzić danymi do logowania do Millenetu. Nie wymaga to więc od klientów tworzenia i zapamiętywania dodatkowych loginów i haseł. Proces jest sprawdzony. Mamy więc nadzieję, że również w tym roku klienci skorzystają z udogodnień przy rozliczeniach podatkowych.

Aby urząd skarbowy wypełnił za nas PIT, należy wypełnić PIT-WZ, czyli wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego właśnie przez tę instytucję.

Podstawa to PIT od pracodawcy

Od 1 lutego PKO BP oferuje usługę wypełnienia PIT-WZ zarówno w serwisie iPKO, jak i Inteligo.

Z kolei klienci Banku BGŻ BNP Paribas mogą złożyć wniosek do urzędu skarbowego za pośrednictwem bankowości elektronicznej Pl@net. Natomiast posiadacze rachunków w Raiffeisen Polbank korzystają z systemu bankowości internetowej R-Online.

Wnioski w tych bankach składać można do 16 kwietnia 2018 r.

Urzędnicy będą rozliczać podatki na podstawie PIT-ów otrzymanych od pracodawców oraz informacji podanych przez podatnika we wniosku (m.in: liczba dzieci na utrzymaniu, nazwa organizacji pożytku publicznego, na rzecz której chcemy przekazać 1 proc. podatku).

Jak to zrobić

– Po zalogowaniu się do bankowości internetowej oraz wejściu w zakładkę: wnioski i umowy klient wybiera wniosek o rozliczenie PIT przez urząd skarbowy. Następnie wypełnia wniosek (na podstawie uproszczonego PIT WZ, który dostał od pracodawcy), uwzględniając przysługujące mu ulgi, np. na dzieci. Po wypełnieniu i zatwierdzeniu wniosek jest wysyłany, a klient otrzymuje informację o jego statusie w systemie bankowości internetowej. Na koniec dostaje e-maila z potwierdzeniem wysyłki – tłumaczy Andrzej Chechliński, dyrektor ds. sprzedaży internetowej i rozwoju kanałów cyfrowych w Raiffeisen Polbank.

Jak wyjaśnia Joanna Błaszczyk z biura prasowego Banku BGŻ BNP Paribas, podatnik w ciągu pięciu dni roboczych od otrzymania e-maila potwierdzającego złożenie wniosku powinien otrzymać z urzędu link do gotowego zeznania podatkowego, które sprawdza jedynie pod kątem zgodności danych. W przypadku pojawienia się błędu, klient będzie musiał odrzucić takie zeznanie i przygotować je samodzielnie. Jeśli klient nie zaakceptuje zeznania lub go nie odrzuci, urząd zinterpretuje to jako akceptację i roczny PIT zostanie uznany za złożony. ©?

Urzędy na kliknięcie

Profil zaufany pomaga załatwić online setki spraw na portalach urzędowych.

– Na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP) można np.: złożyć wniosek o dowód osobisty, uzyskać odpisy aktów, zgłosić urodzenie dziecka, rozliczyć podatki, pobrać zaświadczenie o niekaralności lub złożyć wniosek o kartę EKUZ.

– Na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS) petenci mają możliwość np.: umówić się na wizytę w placówce ZUS, wysłać wnioski, sprawdzić stan swoich zwolnień lekarskich, sprawdzić zgłoszenie przez pracodawcę do ubezpieczeń społecznych.

– Na stronie Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej (CEIDG) można np.: założyć firmę, wznowić lub zawiesić działalność gospodarczą, uzyskać dane osób, które prowadzą firmy w Polsce.

– W serwisie OBYWATEL.GOV.PL można potwierdzić swoją tożsamość i za pomocą profilu zaufanego sprawdzić np.: swoje punkty karne, dane w Rejestrze Dowodów Osobistych (np. czy dowód jest unieważniony), swoje dane w rejestrze PESEL.

Mogą Ci się również spodobać

Dozwolone od lat trzynastu, a nawet wcześniej

Zamiast gotówki lepiej dać na obóz zimowy kartę podpiętą do rachunku bankowego. Wybór ofert ...

Hasła i kody odchodzą do lamusa

W tym roku przebojem w bankach ma stać się biometria. Ataki hakerskie na konta ...

Przelew na zły lub zamknięty rachunek. Co robić?

Przelew zrobiony. Zatwierdzony. Okazało się jednak, że nie na ten rachunek co trzeba, albo ...