Materiał przygotowany we współpracy z GrupĄ Goldenmark SA
Światowa Rada Złota (World Gold Council, w skrócie WGC) w swoim najnowszym raporcie przewiduje, że trendy, które obowiązywały na rynku złota w 2017 r., utrzymają się w 2018 r. Poza tym eksperci WGC określili cztery podstawowe powody, dla których warto zainwestować w złoto w dłuższej perspektywie.
Złoto na świecie
Według danych WGC, złoto w postaci fizycznej (sztabki i monety), które było przedmiotem inwestycji w ubiegłym roku, to 1029,2 ton kruszcu. Najwięcej tego metalu kupili Chińczycy (306,4 ton, wzrost popytu o 8 proc.). W Indiach popyt inwestycyjny zwiększył się o 2 proc., osiągając poziom 164,2 ton. Kolejne rekordy bił też rynek turecki, gdzie indywidualni klienci kupili 52,4 ton złota w postaci sztabek i monet, o 78 proc. więcej niż w 2016 r.
Z kolei Europejczycy od kilku lat kupują podobne ilości kruszcu. Również w 2017 r. europejskie rynki nie notowały spektakularnego wzrostu.
Warto jednak zauważyć, że szczególnie w krajach niemieckojęzycznych dominuje długoterminowe spojrzenie na złoto i przeważają tam zakupy dokonywane systematycznie. Dzięki temu np. rynek niemiecki od lat jest szacowany na ponad 100 ton rocznie. Jest to tylko trzy razy mniej w porównaniu ze zdecydowanie bardziej ludnymi Chinami i Indiami.