Eksperci twierdzą: to będzie pomyślny rok na rynku złota

Rzeczpospolita

Podstawowe powody, dla których warto mieć złoto w dłuższej perspektywie.

Materiał przygotowany we współpracy z GrupĄ Goldenmark SA

Światowa Rada Złota (World Gold Council, w skrócie WGC) w swoim najnowszym raporcie przewiduje, że trendy, które obowiązywały na rynku złota w 2017 r., utrzymają się w 2018 r. Poza tym eksperci WGC określili cztery podstawowe powody, dla których warto zainwestować w złoto w dłuższej perspektywie.

Złoto na świecie

Według danych WGC, złoto w postaci fizycznej (sztabki i monety), które było przedmiotem inwestycji w ubiegłym roku, to 1029,2 ton kruszcu. Najwięcej tego metalu kupili Chińczycy (306,4 ton, wzrost popytu o 8 proc.). W Indiach popyt inwestycyjny zwiększył się o 2 proc., osiągając poziom 164,2 ton. Kolejne rekordy bił też rynek turecki, gdzie indywidualni klienci kupili 52,4 ton złota w postaci sztabek i monet, o 78 proc. więcej niż w 2016 r.

Z kolei Europejczycy od kilku lat kupują podobne ilości kruszcu. Również w 2017 r. europejskie rynki nie notowały spektakularnego wzrostu.

Warto jednak zauważyć, że szczególnie w krajach niemieckojęzycznych dominuje długoterminowe spojrzenie na złoto i przeważają tam zakupy dokonywane systematycznie. Dzięki temu np. rynek niemiecki od lat jest szacowany na ponad 100 ton rocznie. Jest to tylko trzy razy mniej w porównaniu ze zdecydowanie bardziej ludnymi Chinami i Indiami.

Nie tylko przystań

Perspektywę długoterminową sugeruje Światowa Rada Złota. Według ekspertów tej organizacji, złoto jest atrakcyjną lokatą kapitału z czterech powodów.

Po pierwsze, złoto od lat sprawdza się jako składnik portfeli inwestycji i oszczędności.

Po drugie, korelacja ceny złota z notowaniami głównych klas aktywów jest niska zarówno w okresach ekspansywnych, jak i recesyjnych. Inaczej mówiąc, złoto zazwyczaj zachowuje się odwrotnie niż indeksy giełdowe, co powoduje, że jest swego rodzaju bezpiecznikiem dla inwestorów.

Po trzecie, złoto jest bardzo popularną formą lokaty kapitału na całym świecie, choć zwykle stanowi ok. 15–25 proc. oszczędności lub inwestycji. Jest to aktywo równie płynne jak papiery wartościowe. Złoto możemy kupić i sprzedać bez problemu, praktycznie w każdym miejscu na świecie.

Po czwarte, złoto działa nie tylko jako bezpieczna przystań. Okazuje się, że poprawia wyniki całych portfeli inwestycyjnych. Jest to związane nie tylko z niską korelacją z giełdami, ale też z długoterminowym, stabilnym wzrostem i przenoszeniem wartości pieniędzy w czasie.

Kolejny złoty rok?

Według World Gold Council, 2018 r. będzie również pomyślny dla rynku złota. Już dziś można wskazać kilka czynników, które będą determinowały popyt, a w konsekwencji będą wpływały na ceny złota.

Oczekuje się, że dobra passa w światowej gospodarce będzie kontynuowana także w tym roku. W USA i Europie spada bezrobocie, rosną wynagrodzenia, a inflacja jest stosunkowo niska. Zwiększa się więc siła nabywcza ludności i rośnie optymizm. Wysokie tempo wzrostu gospodarczego będą dalej notowały Chiny i Indie, które są największymi konsumentami złota.

Ludność będzie miała do dyspozycji coraz więcej wolnych środków finansowych, których część zapewne przeznaczy na zakup złota w postaci wyrobów jubilerskich. Powodzeniem będą się też cieszyć inwestycje, które pozwalają zarabiać na wzroście rynkowych cen złota lub służą zabezpieczeniu wartości majątku finansowego na wypadek kryzysu.

Jak twierdzi World Gold Council, gdy realne stopy procentowe na rynku amerykańskim wynoszą od zera do 4 proc., zyski z inwestycji w złoto są dodatnie, a zmienność jego ceny i korelacja z głównymi aktywami finansowymi kształtuje się poniżej średniej długoterminowej. Atrybuty te mają pozytywny wpływ na zachowanie portfela inwestycyjnego w różnych sytuacjach rynkowych.

Jak już wspomnieliśmy, niska korelacja złota z innymi aktywami pozwala wykorzystać ten kruszec do redukcji ryzyka inwestycyjnego, co ma szczególne znaczenie podczas silnej przeceny na rynkach papierów wartościowych. Zasada ta odnosi się nie tylko do dużych inwestorów, ale również do każdego, kto ma lokatę w banku czy jednostki funduszu inwestycyjnego. Fizyczne złoto doskonale uzupełni każdy portfel oszczędności.

Mogą Ci się również spodobać

Poświąteczne wyprzedaże. Hasło „noworoczna wyprzedaż” działa na Polaków coraz silniej.

Czas zrozumieć wyprzedaże. Mikołaj w Trzech Króli?

Konsumenci nauczyli się czekać z zakupami na największe obniżki. Coraz więcej konsumentów zmienia swoje ...

Nowoczesny, czyli prosty i wygodny

Banki rezygnują z fajerwerków Banki udoskonalają swoje systemy transakcyjne, duży nacisk kładąc na bankowość ...

Z plastikiem na urlop

Zabierając ze sobą w podróż niedrogą kartę bankową, oszczędzimy na wydatkach co najmniej kilka ...