Koronawirus zmienia terminy ważne dla firm

Niektórzy płatnicy CIT już odetchnęli z ulgą. Na rozliczenie podatkowe otrzymali dodatkowe dwa lub cztery miesiąc. Ułatwieniem jest też zapowiedziane przesunięcie terminu składania nowego JPK_VAT i terminu na przedstawienie sprawozdań finansowych. Spokojniej można też uzupełniać wnioski o dotacje unijne. Pierwsze terminy ich składania już są wydłużone.

Publikacja: 04.04.2020 12:00

Koronawirus zmienia terminy ważne dla firm

Foto: Adobe Stock

Termin na złożenie zeznania rocznego CIT-8 został przesunięty z 31 marca na 31 maja lub 31 lipca 2020 roku. Pierwszy z terminów dotyczy organizacji pozarządowych i obejmuje spółki, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r. i zakończy się przed 1 kwietnia 2020 r., drugi dotyczy podatników CIT, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej, czyli m.in. stowarzyszeń i fundacji.

Warto sprawdzić: Jak cięcia stóp wpływają na nasze kredyty

Zmienił się też termin płatności podatku m.in. od umów o pracę i umów zlecenie za marzec i kwiecień. W tym przypadku jest czas do 1 czerwca. Dzięki ustawowej regulacji przedsiębiorcy nie będą musieli składać wniosków o odroczenie daty rozliczenia tak, jak jest to w przypadku odroczenia składek do ZUS-u.

Wcześniej Ministerstwo Finansów przesunęło też terminy na złożenie nowego JPK_VAT z deklaracją oraz na zgłoszenie danych do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego z 1 kwietnia na 1 lipca.

Nowy czas gier

W obecnej sytuacji każda ulga jest na wagę złota, ale wzrasta też waga możliwych do uzyskania dotacji, która – gdyby nie zmiana terminów – mogłaby wielu przedsiębiorcom przepaść. Pierwsze o przesunięciu terminu konkursu GameINN poinformowało Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Nabór wniosków o dotacje dla twórców gier wideo pierwotnie miał się zakończyć 16 marca, ale został przedłużony prawie o miesiąc – do 14 kwietnia.
Nowością czwartej odsłony konkursu jest możliwość składania projektów nie tylko przez przedsiębiorstwa i konsorcja przedsiębiorstw, ale równie konsorcja złożone z przedsiębiorstw i jednostek naukowych. Przy czym rolę lidera w tym zespole musi pełnić firma. Wcześniej do konkursów mogły zgłaszać się firmy, które planowały samodzielną realizację projektów lub partnerstwa kilku firm. Na dofinansowanie mogą liczyć prace związane m.in. z projektowaniem i wzornictwem gier wideo oraz z ich cyfrową dystrybucją. Na prace czasu już nie ma, ale na dopracowanie wniosków, jeszcze tak.

W związku z trudną sytuacją, powodowaną rozprzestrzenianiem się koronawirusa, na wydłużenie terminów składania wniosków zdecydowała się również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Najpierw o półtora miesiąca – do 14 maja wydłużyła konkurs dla Funduszy Norweskich. Później podjęła podobną decyzję dotyczącą konkursu „Badania na rynek”.

Na zielone technologie…

Program ,,Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” realizowany w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 i Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 ma wspomagać inwestycje w zielone technologie, które pomogą ograniczać zużycie energii i emisję dwutlenku węgla. Do rozdysponowania między małe i średnie firmy jest 50 mln euro. Na dofinansowanie mogą też liczyć małe porty i spółki związane z turystyką wodną – morską i śródlądową, dla których przeznaczone jest kolejne 10 mln euro. Pieniądze są też na inne projekty, których celem jest poprawa życia. W tym przypadku budżet obejmuje 18,7 mln euro. Z fundusz tego może być pokryte 70 proc. kosztów kwalifikowanych – nawet do 2 mln euro. Efektem musi być rozwój przedsiębiorstwa i np. wzrost w nim zatrudnienia.

Na podobnych zasadach działają pula 15 mln euro dla przedsiębiorczych kobiet. Tu również chodzi o projektowanie i wdrażanie zielonych technologii, wzmacnianie pozycji rynkowej firm, wzrost kompetencji itp. Na ten cel można dostać do 200 tys. euro. We wszystkich przypadkach można też liczyć na dodatkowe punkty za nawiązanie współpracy z firmami skandynawskimi.

Warto sprawdzić: Tak prywatna służba zdrowia walczy z koronawirusem

Nowy termin naboru wniosków w konkursie „Badania na rynek” upłynie 12 maja. W tym roku po raz pierwszy małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się o dofinansowania na propagowanie energii ze źródeł odnawialnych oraz recykling i ponowne wykorzystanie odpadów. Ważne, żeby prowadziły działalność na terenie Polski, zakończyły przynajmniej jeden rok obrotowy a ich minimalny próg przychodów w jednym zamkniętym roku obrotowym wyniósł 600 tys. zł dla mikro- i małych przedsiębiorców oraz 1 mln zł dla średnich.

Wnioski można składać w trzech konkursach: „Badania na rynek – konkurs ogólny”, „Badania na rynek – miasta średnie” oraz „Badania na rynek – Dostępność Plus”.
Do rozdysponowania jest 750 mln zł, z czego 70 mln zostało przeznaczone dla przedsiębiorców z województwa mazowieckiego, ale na każdy z trzech konkursów jest wyodrębniony osobny budżet.

…i przeciw ograniczeniom

Dla przedsiębiorców startujących w konkursie ogólnym przeznaczono 550 mln zł, na projekty realizowane na terenie miast średnich 150 mln zł, a dla firm, których innowacyjne produkty ułatwią funkcjonowanie m.in. osobom starszym i niepełnosprawnym – 50 mln zł.
– Agencja w ogłaszanych konkursach coraz częściej bierze pod uwagę takie czynniki, jak zjawisko starzenia się społeczeństwa oraz rosnące potrzeby w zakresie szeroko rozumianej dostępności. Wpisując się w działania rządowego programu Dostępność Plus, PARP oferuje dofinansowanie do projektów, które mają odpowiadać na potrzeby osób z ograniczeniami funkcjonalnymi fizycznymi i poznawczymi – podkreśla Izabela Wójtowicz, dyrektor Departamentu Wdrożeń Innowacji w Przedsiębiorstwach w PARP.

Warto sprawdzić: Czy nasza gotówka jest odpowiednio odkażana przez banki?

Celem konkursu jest zniesieniu barier w przestrzeni fizycznej, rzeczywistości cyfrowej, produktach oraz oferowanych usługach. Sfinansowane może być 80 proc. projektu, którego wartość może wynieść od 1 mln zł do 50 mln euro. Konieczne jest więc posiadanie 20 proc. wkładu własnego.

Termin na złożenie zeznania rocznego CIT-8 został przesunięty z 31 marca na 31 maja lub 31 lipca 2020 roku. Pierwszy z terminów dotyczy organizacji pozarządowych i obejmuje spółki, których rok podatkowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r. i zakończy się przed 1 kwietnia 2020 r., drugi dotyczy podatników CIT, którzy nie prowadzą działalności zarobkowej, czyli m.in. stowarzyszeń i fundacji.

Warto sprawdzić: Jak cięcia stóp wpływają na nasze kredyty

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse firmy
Duże pieniądze na strategie wzornicze
Finanse firmy
Łatwiej o pomoc ARP dla mikro, małych i średnich firm
Finanse firmy
Program „Usługi rozwojowe 4.0” czeka na chętnych
Finanse firmy
Pomoc dla firm w nawiązaniu współpracy międzynarodowej
Finanse firmy
Ruszył wyścig po pieniądze dla HoReCa
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy