Od 15 tys. zł licytowana będzie „Nova Gigantomachia” Augustyna Kordeckiego wydana w Częstochowie w 1717 roku. Książka jest bardzo rzadka. Jest to najważniejsze dzieło ks. Augustyna Kordeckiego (1603–1673), prowincjała zakonu, przeora klasztoru Paulinów na Jasnej Górze. Kordecki opisuje atak Szwedów na Janą Górę.
Warto sprawdzić: Obraz, którym zachwycił się Rockefeller rozczarował na aukcji
Obrona Częstochowy
Obrona Częstochowy to jeden z największych polskich mitów narodowych. W katalogu aukcyjnym czytamy, że różne narody mają mity wielkich bitew obronnych. Grecy mają np. Termopile, a Francuzi Verdun. Obrona Jasnej Góry także stała się mitem.
Licytowane będzie trzecie, najrzadsze, wydanie. Jest ono szczególnie poszukiwane przez kolekcjonerów z uwagi na ilustracje. W katalogu zamieszczono analizę ilustracji. Czytamy, jakie symbole oznaczają strach narodu polskiego przed Kozakami, Tatarami, Moskalami i Szwedami.
Sensację budzą zabytkowe plakaty z czasów zwycięskiej bitwy polsko-bolszewickiej 1920 roku. Wyróżnia się plakat „Kosi vo vremja”, którego autorem jest Wiktor Denisow (1893–1946). Plakat (88 na 71 cm) wydano w technice litografii w Moskwie w 1920 roku (cena wyw. 12 tys. zł).