Aktualizacja: 16.02.2025 15:03 Publikacja: 10.02.2022 16:55
Jeśli ktoś ma spore oszczędności, szuka atrakcyjnej lokaty, a do tego jeszcze ma dużo silnej woli i jeszcze więcej cierpliwości, może zainwestować w markowe wina.
Foto: Adobe Stock
Wino ma za sobą rekordowy rok. Rosły nie tylko ceny, ale również obroty. Na giełdzie The Fine Wine Exchange (Liv-ex) po raz pierwszy przekroczyły 100 mln funtów. Liv-ex Fine Wine 1000, w którego portfelu znajduje się 1 tys. win z całego świata, zyskał ponad 19 proc., a jego subindeksy – Bordeaux 500, Bordeaux Legends 40, Burgundy 150, Champagne 50, Rodan 100, Italy 100 i Rest of the World 60 – od 10,5 aż do 41,5 proc. Niektóre roczniki win podrożały niemal dwa razy więcej niż najlepszy z indeksów. Na szampanie Le Mesnil 2012 można było zarobić 80 proc., a na burgundzie Domaine Armand Rousseau Chambertin z tego samego rocznika – 73,7 proc. Ponad 50 proc. podrożały też szampany: Taittinger Comtes de Champagne 2006 i 2008, Cristal Rosé 2008, Krug 2000 i Salon, Le Mesnil 2002.
Rynek książki uległ rozproszeniu. Przez to nie wiemy o wielu aukcjach. Nie możemy dobrze zainwestować pieniędzy.
Hossa panuje na rynku historycznych numizmatów. 28 stycznia rozpocznie się siedmiodniowa aukcja Gabinetu Numizmatycznego Damian Marciniak. Licytowanych będzie blisko 4,7 tys. obiektów. To dobra zapowiedź roku.
Obroty na krajowych aukcjach sztuki w 2024 roku wzrosły nieznacznie. Jest już doroczny raport portalu Artinfo.pl. Wolny rynek odkrył nieznane dzieła. Pojawiła się nowa forma handlu.
Już niedługo poznamy bilans 2024 roku, opracowany jak zawsze przez portal Artinfo.pl. Zapowiada się dobry wynik. Grudniowe aukcje mają wysokie obroty, oferują dzieła o muzealnej wartości.
Zawsze w grudniu na aukcjach sztuki oraz numizmatycznych notowane są rekordowe zakupy. Antykwariusze przygotowali specjalną ofertę.
Sygnał wysłany przez premiera może być odbierany pozytywnie jako deklaracja większej swobody prowadzenia działalności gospodarczej, jednak jeśli szybko nie pojawią się konkretne rozwiązania, entuzjazm może osłabnąć.
W Polsce biznes dostrzega potencjał łączenia celów finansowych z korzyściami społecznymi lub środowiskowymi. Zachętą do tego typu inwestycji jest ulga podatkowa.
W Polsce pary nieźle radzą sobie z zarządzaniem finansami w związkach. Zdarza im się co prawda kłócić o pieniądze lub nieco konfabulować o wydatkach, ale wzajemna finansowa otwartość i zrozumienie stanowią dobry fundament ich relacji.
Te władze lokalne, które wstrzymują się z potrzebnymi inwestycjami popełniają grzech zaniechania
Prezes technologicznego giganta Sundar Pichai podpisał z premierem Donaldem Tuskiem umowę w sprawie zawarcia strategicznego partnerstwa na rzecz przyspieszenia użycia sztucznej inteligencji.
Nową butelkę brytyjskiej firmy Frugalpac pokazały w praktyce trzy firmy winiarskie na salonie Wine Paris (10-12 lutego). Jest atrakcyjna pod wieloma względami, zwłaszcza może zwiększyć eksport wina z Francji – sugeruje federacja eksporterów FEVS.
Kazachski rynek rolny odgrywa znaczącą rolę w Azji Centralnej, ale ambicje Astany wykraczają dalej. Ważnym obszarem eksportowym ma być przede wszystkim rynek unijny, na którym Kazachstan widziałby się w roli strategicznego dostawcy płodów rolnych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas