Aktualizacja: 08.12.2024 20:25 Publikacja: 23.08.2023 12:39
Najdroższa moneta na polskim rynku licytowana będzie 16 września.
Foto: materiały prasowe
Jak podaje tegoroczny raport Onebid, na aukcjach monet i banknotów zawarto w 2022 r. ponad 100 tys. transakcji, a to wartość kilkakrotnie większa niż liczba wylicytowanych w tym okresie dzieł sztuki. Obrót na rynku numizmatycznym wzrósł o 18 proc., zwracając na to zagadnienie coraz większą uwagę inwestorów. Co ciekawe, monety bite przez polskich monarchów przyciągają uwagę nie tylko kolekcjonerów nad Wisłą, ale budzą również popyt międzynarodowy, czego dowodzą transakcje zawierane na najgłośniejszych światowych aukcjach, m. in. w Nowym Jorku.
W trzech kwartałach tego roku obroty na krajowych aukcjach sztuki były wyższe o 11 proc. niż rok wcześniej – poinformował portal Artinfo.pl. Czwarty kwartał będzie zdecydowanie lepszy. Świadczą o tym rekordowe sprzedaże.
Zawsze pod koniec roku licytowanych jest najwięcej najdroższych dzieł sztuki. Na aukcjach panuje wtedy najwyższy popyt. Antykwariusze przygotowali bogatą ofertę dla inwestorów i kolekcjonerów.
Rynek ostro przyspieszył, jest coraz więcej aukcji. Sensację budzą muzealnej klasy obiekty. To zapowiedź, że pod koniec roku zdecydowanie wzrosną obroty.
Aukcje sztuki zdominowały rynek. Codzienny handel w galeriach przestał się liczyć. Niesłusznie, bo możemy w nich taniej kupić lepszy towar.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Na rynku sztuki i antyków sensację budzą obiekty z dobrym rodowodem. W doskonałej kondycji jest rynek najmłodszych artystów.
W raporcie „Orlen dla miast” koncern zastanawia się, jak budować współpracę między samorządem, biznesem i nauką na rzecz szeroko rozumianego zrównoważonego rozwoju – mówi Stanisław Barański, dyrektor Biura Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Energetycznej Orlen.
Fotografia na rynku sztuki zdobyła trwałe miejsce, ale ceny podlegają wahaniom. Na polskim rynku mieliśmy ostatnio wyjątkową aukcję prac Ryszarda Horowitza.
Portret Alana Turinga, wybitnego łamacza kodów z czasów II wojny światowej i pioniera informatyki, sprzedano na aukcji za milion dolarów. Może nie byłoby w tym nic zaskakującego, gdyby nie fakt, że to dzieło AI.
Czy przeprowadzenie kolejnej aukcji rzeczywiście przybliży Polskę do realizacji unijnego celu cyfrowego?
11 listopada genewski oddział domu aukcyjnego Sotheby's zaprezentuje swoją pierwszą przeznaczoną na sprzedaż kolekcję klejnotów królewskich i szlachetnych. Wśród nich znajdzie się naszyjnik, którego cenę szacuje się na 2,5 mln euro. Jego historia jest związana z Marią Antoniną.
Rosyjski bank centralny wybił trzy monety z okazji 50-lecia rosyjskiej animacji. Nazywają się „Jeżyk we mgle” i przedstawiają bohatera popularnej serii kreskówek. Reżyser serii oskarżył Bank Rosji o kradzież własności intelektualnej.
Zbliża się aukcja jednej z najcenniejszych kolekcji monet na świecie. Sprzedaż może nastąpić dopiero dopiero w 2024 roku, sto lat po śmierci twórcy kolekcji.
Kolekcja autografów słynnych postaci XX wieku trafiła na aukcję. Najwyżej wyceniono przywódcę i twórcę potęgi Komunistycznej Partii Chin, którego autograf był droższy niż te Jima Morissona czy Beatlesów.
Fiat 500L 2015 z kolekcji samochodów „Dare to Dream Collection”, to auto które służyło papieżowi jako papamobile i podczas aukcji nie osiągnęło szacowanej ceny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas