Polskie dzieła rosną w siłę. W Londynie padł rekord cenowy

Po wystawie w muzeum na aukcji w Londynie padł rekord cenowy. Obraz rodzimego artysty sprzedano za 1,1 mln funtów.

Publikacja: 22.02.2020 14:51

Polskie dzieła rosną w siłę.  W Londynie padł rekord cenowy

Foto: Kolekcja Marka Roeflera / Villa la Fleur

Na światowym rynku podrożeją obrazy polskich artystów z École de Paris oraz Wojciecha Fangora. Prognoza ta ucieszy krajowych marszandów i właścicieli dzieł tych artystów.

Warto sprawdzić: Powojenna sztuka zdominowała wyobraźnię Polaków

W Louvre Abu Zabi niedawno zakończyła się wystawa pt. „Spotkanie w Paryżu – Picasso Chagall, Modigliani i spółka (1900–1939)”. Na tej tłumnie odwiedzanej wystawie zachwyt budziły także dzieła malarzy, którzy wyemigrowali z Polski do Paryża, aby studiować sztukę nowoczesną.

Z Warszawy do Paryża

W Abu Zabi światowi kolekcjonerzy mieli okazję odkryć dzieła np. Eugeniusza Zaka, Henryka Haydena, Louisa Marcoussisa. Były też obrazy Tamary Łempickiej i Mojżesza Kislinga. Dzięki wystawie wzrośnie zainteresowanie tymi artystami i prawdopodobnie ceny ich obrazów. Prezentowane polonika pochodziły z kolekcji Centrum Pompidou w Paryżu.

Faktem jest, że równorzędne dzieła polskich malarzy emigrantów można oglądać w Konstancinie w prywatnym muzeum Villa la Fleur (www.villalafleur.com). Muzeum w 2010 roku założył kolekcjoner Marek Roefler. W Abu Zabi prezentowano np. obraz Mojżesza Kislinga pt. „Młoda Polka” namalowany w 1928 roku. Mojżesz Kisling (1891–1953) urodził się w Krakowie i tam studiował malarstwo. W 1910 roku przyjechał do Paryża, gdzie zrobił oszałamiającą karierę towarzyską, artystyczną i rynkową.

Kisling przyjaźnił się z Picassem, Modiglianim, Chagallem. W monografiach światowej sztuki na fotografiach występuje w towarzystwie tych artystów. Modelką Kislinga była legendarna Kiki de Montparnasse. Dziś obrazy Kislinga są ozdobą prestiżowych aukcji w Sotheby’s i Christie’s.

Warto sprawdzić: Nigdy nie było tak dobrze. Rynek sztuki w Polsce 2019

W Abu Zabi budził zachwyt obraz Henryka Haydena „Paryżanka z wachlarzem”, namalowany w 1912 roku. Henryk Hayden (1883–1970) urodził się i studiował w Warszawie. Do Paryża wyjechał w 1907 roku. Przypomnę, że w 2013 Marek Roefler w swoim muzeum zorganizował monograficzną wystawę Haydena. Prezentował obrazy artysty ze swojej kolekcji i wypożyczone z prywatnych zbiorów ze świata. Wydano dwujęzyczny katalog album.

Rekordowy obraz Henryka Haydena

Sensacją ostatnich dni jest rekordowa sprzedaż obrazu Henryka Haydena w Christie’s w Londynie. Osiągnięto cenę ok. 1,1 mln funtów, gdy wycena szacunkowa wynosiła 300–500 tys. funtów. Nastąpił radykalny skok cenowy w stosunku do dotychczasowych notowań obrazów artysty. Zapewne to już jest skutek popularyzacji Haydena na wystawie w Abu Zabi.

""

Obraz Henriego Haydena z 1913 roku, przedstawiający grających w szachy w słynnej Café de la Rotonde na paryskim Montparnasse. Fot. Christie’s

pieniadze.rp.pl

Obok dzieł Modiglianiego w Louvre Abu Zabi wisiał na ścianie obraz Eugeniusza Zaka „Matka z dzieckiem”. Eugeniusz Zak (1884–1926) urodził się w Mogilnie na Białorusi. Wystawiono także obraz Louisa Marcoussisa (1878–1941). Artysta urodził się w Warszawie, malarstwo studiował w Krakowie, był uczniem Jana Stanisławskiego. Do Paryża wyemigrował w 1903 roku.

Był też obraz wywodzącej się z Polski Tamary Łempickiej, która jest gwiazdą światowych aukcji. Wystawa w Abu Zabi rozsławiła Eugeniusza Zaka, Haydena, Maroussisa (Łempicka i Kisling nie potrzebują reklamy). Automatycznie wzrósł prestiż muzealnej kolekcji w Konstancinie. Kilka tygodni temu informowałem, że jesienią Marek Roefler zorganizuje wystawę obrazów Łempickiej ze swoich zbiorów oraz wypożyczonych ze światowych zbiorów.

Eugeniusz Zak w 1924 roku namalował dwie wersje obrazu „Teatr kukiełek”. Okazuje się, że jeden z tych obrazów jest w zbiorach paryskiego Centrum Pompidou. Natomiast drugą wersję tego dzieła ostatnio kupił w świecie Marek Roefler.

""

Kolekcjoner kupił pierwszy w krajowych zbiorach obraz Chaima Soutine’a. Fot. Kolekcja Marka Roeflera / Villa la Fleur

pieniadze.rp.pl

W 2019 roku Marek Roefler kupił pierwszy w polskich zbiorach obraz Chaima Soutine’a (1894–1943). Soutine urodził się na Białorusi. Osiągnął szczyty światowej sztuki. Najlepsze prace artysty zgromadził Alfred Barnes, legendarny kolekcjoner z Filadelfii, uznawany za jednego z największych kolekcjonerów w dziejach ludzkości. Oprócz obrazu Soutine’a Roefler kupił ostatnio także dzieła światowych rzeźbiarzy. Takich jak np. Chana Orloff, Ossip Zadkine, Jacques Lipchitz, Joseph Csaky. Światowi miłośnicy sztuki, którzy w Abu Dhabi odkryli dzieła Zaka, Haydena, Maroussisa na pewno trafią w internecie na muzeum tych artystów w Konstancinie. Międzynarodowi turyści odwiedzający muzeum Marka Roeflera w Konstancinie nazywają je „Mały Paryż nad Wisłą”.

Warto sprawdzić: Najlepsi młodzi artyści. Kompas Młodej Sztuki 2019

Fangor na mocnym tle

Rośnie także zainteresowanie w świecie polską powojenną sztuką, konkretnie obrazami Wojciecha Fangora. Czołowy europejski dom Aukcyjny Ketterer Kunst (www.kettererkunst.com) wydał katalog podsumowujący sukcesy firmy w 2019 roku. Pośród sprzedanych dzieł światowej klasy artystów zamieszczono dwa obrazy Wojciecha Fangora.

Firma sprzedała przede wszystkim dzieła niemieckich ekspresjonistów, w tym muzealnej klasy obrazy, np. Pechsteina, Kirchnera, Otto Muellera. Sprzedane za 400 tys. euro dzieło Fangora reprodukowane jest obok sprzedanego za 2,5 mln euro obrazu Kandinskiego.

""

Światowy aukcjoner chwali się rekordową sprzedażą obrazu Wojciecha Fangora. Fot. KetterER Kunst

pieniadze.rp.pl

Fangor przedstawiony został na mocnym tle jako świetny malarz. Zajmuje miejsce obok takich artystów, jak np. Jawlenski, Alechinski, Franz von Stuck. Czytamy o dużym potencjale handlowym dzieł artysty. Fangor najwyższe ceny uzyskuje na aukcjach w Polsce. Dotychczas było tak, że polscy antykwariusze kupowali obrazy artysty na aukcjach w świecie po to, żeby szybko odsprzedać je z zyskiem w kraju.

Warto sprawdzić: Ile kosztuje nieśmiertelność? Portret tylko dla elity

Uzyskana przez Ketterer Kunst cena jest wyjątkowo wysoka. Taka jak rekordowe ceny ustalane przez polskich klientów na krajowych aukcjach. Czy to zapowiedź kolejnej zwyżki cen obrazów Fangora?

O bogactwie oferty firmy Ketterer Kunst świadczy fakt, że sprzedała w 2019 roku także wydanie Biblii z 1462 roku za ponad milion euro. Natomiast za 75 tys. euro sprzedano pierwsze wydanie „Kapitału” Karola Marksa.

Na światowym rynku podrożeją obrazy polskich artystów z École de Paris oraz Wojciecha Fangora. Prognoza ta ucieszy krajowych marszandów i właścicieli dzieł tych artystów.

Warto sprawdzić: Powojenna sztuka zdominowała wyobraźnię Polaków

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Portfel inwestycyjny
Przy wysokim wzroście płac w 2024 r. oszczędności Polaków mogą dalej rosnąć
Portfel inwestycyjny
UBS odradza kryptowaluty, radzi stawiać na technologie
Portfel inwestycyjny
Rok 2024 będzie wśród kryptowalut rokiem halvingu bitcoina
Portfel inwestycyjny
Do końca roku zostały cztery sesje. O czym każdy inwestor powinien pamiętać
Portfel inwestycyjny
Lokaty, nieruchomości, akcje, obligacje, złoto. Tak Polacy chronią oszczędności