3 charytatywne aukcje sztuki. Okazyjne ceny obrazów

Licytujemy na cele społeczne. Stowarzyszenie Aperio oferuje obraz Pawła Króla
Licytujemy na cele społeczne. Stowarzyszenie Aperio oferuje obraz Pawła Króla
Artinfo.pl

Na aukcjach charytatywnych kupimy obrazy do dekoracji, na lokatę lub na gwiazdkowy prezent.

Przed nami trzy aukcje charytatywne. Kupimy obraz do dekoracji, na lokatę lub na gwiazdkowy prezent. Wszystkie ceny wywoławcze są okazyjnie niskie.

Warto sprawdzić: Polscy artyści, którzy zarobili najwięcej na aukcjach sztuki

W nowej rzeczywistości

Dla organizatorów to ciężka próba. Pierwszy raz aukcje odbędą się tylko online, bez wcześniejszych wystaw. Bez prezentowania dorobku fundacji, bez przedstawiania statutowych celów, na jakie przeznaczone zostaną pieniądze. Na aukcji charytatywnej wyjątkowo ważna jest obecność w sali. Uczestnicy licytacji czują, że łączy ich wspólny ważny cel.

16 listopada startuje XXIX Aukcja Stowarzyszenia Wielkie Serce (www.wielkieserce.pl). Finał wyłącznie internetowej licytacji nastąpi 28 listopada.

Obraz Mikołaja Kasprzyka licytowany będzie na aukcji Stowarzyszenia Wielkie Serce
Obraz Mikołaja Kasprzyka licytowany będzie na aukcji Stowarzyszenia Wielkie Serce . Fot. Artinfo.pl

Wszystkie ceny wywoławcze wynoszą 200 zł.

Licytację prowadzi portal rynku sztuki Artinfo.pl. Zgromadzono bogatą ofertę. Są prace nieżyjących klasyków np. Magdaleny Abakanowicz, Janiny Kraupe-Świderskiej, Jacka Sienickiego, ofiarowały je rodziny artystów. Jest akwarela Franciszka Maśluszczaka. Reklamuje aukcję świetny obraz Mikołaja Kasprzyka.

Warto sprawdzić: Nagrody największego kolekcjonera w dziejach Polski rozdane

21 listopada startuje aukcja Stowarzyszenia Aperio, licytacja zakończy się 5 grudnia (www.aperio.org.pl). Licytować można za pośrednictwem Artinfo.pl. To 11 z kolei aukcja na rzecz dzieci z autyzmem. Na aukcji znajdzie się 100 prac, m.in. dzieła Ewy Kuryluk i Pawła Króla.

Stowarzyszenie „Aperio” działa od ponad dziesięciu lat na rzecz dzieci z autyzmem oraz ich rodzin. Dzieci są objęte terapią indywidualną. Z kolei 5 grudnia zorganizuje aukcję Fundacja Dom Autysty. Fundacja powstała w 2014 roku, zbudowała dom dla nastolatków i dorosłych z autyzmem (www.domautysty.pl). Środki na budowę pochodziły z Unii Europejskiej oraz z aukcji sztuki. Licytację poprowadzi Artinfo.pl.

Honza Zamojski podarował obraz Fundacji Dom Autysty. Fot. Artinfo.pl

Dzięki hojności artystów

Aukcje charytatywne to ważny element krajowego rynku sztuki.

W ubiegłym roku wzbudziła sensację aukcja kolekcji mBanku dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Wartość wylicytowanych obiektów wyniosła blisko 1,7 mln. zł. Aukcja Wielkiego Serca przyniosła 424 tys. zł. Stowarzyszenie Aperio zyskało 112 tys. zł, a Fundacja Dom Autysty – 106 tys zł. W sumie w 2019 roku odbyło się 18 aukcji charytatywnych.

Można pokusić się także o analizę jakościową. Na przykład, który z artystów jest najbardziej hojny? Często w ofertach aukcji charytatywnych są akwarele ofiarowane przez Franciszka Maśluszczaka i grafiki podarowane przez Wilhelma Sasnala.

Warto sprawdzić: Niedługo Polska zniknie z mapy świata sztuki

Sensację wzbudziłby raport na temat aukcji charytatywnych po 1989 roku. Na bieżąco opisywałem najważniejsze z nich. Żadne nie wywoływały takiego entuzjazmu, jak te pierwsze w 1989 roku organizowane na rzecz związku zawodowego Solidarność. Obecnych na sali łączyła nadzieja. Obrazy, jakie wtedy podarowali artyści, nierzadko miały muzealną wartość.

Doskonałe aukcje w latach 90. organizowała malarka Ewa Kuryluk. Licytowane były prace przede wszystkim artystów emigrantów, w tym np. Józefa Czapskiego. Aukcje odbywały się w Galerii Zachęta, gromadziły tłumy. Ewa Kuryluk dochody z aukcji przeznaczała na pomoc dla psychicznie chorych pacjentów szpitala w Tworkach.

CO WARTO ZBIERAĆ

Ukazał się album monografia „Sztuka Młodej Polski”. Prezentuje przede wszystkim dzieła sprzedane na wolnym rynku po 1989 roku. Oglądamy także najlepsze obiekty z muzealnych zbiorów. Album zawiera w sumie 1,5 tys. kolorowych reprodukcji. Autorem jest Ryszard Jeremi Kluszczyński. Książkę wydało wydawnictwo WBC.

Mamy jedyną okazję poznania wszystkich przejawów działalności artystycznej w latach 1890–1918. Są obrazy, ale także grafiki, ekslibrisy, rzeźby, rzemiosło artystyczne. Większość dzieł pochodzi z prywatnych kolekcji.

Oglądamy dzieła, które w ostatnich latach osiągnęły najwyższe ceny na krajowych rynku. To przede wszystkim obrazy Stanisława Wyspiańskiego.

Książka wzbogaci wiedzę nawet wybitnych kolekcjonerów. Początkującym kolekcjonerom podpowie, co warto zbierać. Klimat opisywanej epoki prezentują fotografie architektury. Specjalnie wykonano do książki znakomite zdjęcia zabytkowych kamienic we Lwowie.

Okładka książki Ryszarda J. Kluszczyńskiego. Fot. materiały prasowe

Ryszard J. Kluszczyński jako wydawca w ciągu 30 lat zamówił u autorów i wydał ponad 50 książek. To podstawowe lektury kolekcjonerów i inwestorów na rynku sztuki. To np. dostępna już tylko na aukcjach „Wielka encyklopedia malarstwa polskiego”. Podano w niej nazwiska prywatnych właścicieli dzieł. Aktualną lekturą jest wydany w 2003 roku „Poradnik polskiego kolekcjonera”.

Warto sprawdzić: Rynek sztuki błyszczy. Sensacyjne wzrosty obrotów

Podstawowym źródłem informacji pozostaje monografia „1000 Arcydzieł Malarstwa Polskiego”. Bestsellerem okazała się książka Kluszczyńskiego „Od Michałowskiego do Fangora. Nowoczesne malarstwo polskie”.

Ryszard J. Kluszczyński udzielił „Moim Pieniądzom” kilku wywiadów, przede wszystkim o pladze falsyfikatów na krajowym rynku sztuki. W najnowszej publikacji zaznaczono wprost: „książka dotowana przez wydawnictwo WBC”. Książkę wydano luksusowo (np. ma ozdobny futerał). Jej wydanie to forma mecenatu artystycznego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wybór form inwestowania w złoto jest duży

Sztabki i monety bulionowe najlepiej nadają się do gromadzenia kapitału, ale sposobów lokowania w ...

Księgi monarchów, dokumenty bankierów

Na aukcjach pojawia się wiele książek z księgozbiorów królów i magnackich rodów Na aukcji ...

Banki najbardziej lubią nowych klientów

W ośmiu bankach znajdziemy depozyty ze stawkami co najmniej 3 proc. Większość tych ofert ...