Wysoka moc inwestycyjna whisky. Ile i jak można zarobić

Kluczowa przy inwestycjach w whisky jest wiedza,
Kluczowa przy inwestycjach w whisky jest wiedza,
Adobe Stock

Whisky to nie tylko radość dla podniebienia. To może być również radość dla portfela.

Wysoka moc inwestycyjna whisky nie jest wyłącznie wytworem marketingowym samej branży. Indeks Rare Whisky Apex 1000, będący najszerszym wskaźnikiem cen na rynku whisky, miał 31 grudnia 2012 roku wartość 223 punktów. 22 lutego 2021 roku osiągnął wartość 1016,53 punktu, co oznacza wzrost o 456 proc.!

Warto sprawdzić: Whisky droższa od porsche. Najbardziej poszukiwane butelki

Indeks śledzi ceny 1000 butelek whisky o największym potencjale inwestycyjnym. Jednak dla osiągnięcia tak pokaźnych zysków samo obserwowanie indeksu to jednak trochę za mało. Konieczne jest także śledzenie trendów rynkowych, czytanie profesjonalnej prasy, a także monitorowanie forów tematycznych.

Bez wiedzy o whisky ani rusz

Kluczowa przy inwestycjach w whisky jest wiedza, ale nie na temat narzędzi finansowych, a bardziej samego trunku czy destylarni. Gdzie jej najlepiej szukać? – Odradzam korzystanie z blogosfery jako źródła wtórnego, nie wnoszącego niczego nowego do tematu. Lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po literaturę tworzoną przez największe autorytety w branży whisky, jak chociażby książka założyciela Scotch Malt Whisky Society Phillipa Hills’a „Appreciating Whisky” czy corocznie aktualizowany przez Ingvara Ronde „Malt Whisky Yearbook”. Zachęcam też do korzystania ze szkoleń i degustacji oraz śledzenia specjalistycznej, obcojęzycznej prasy oraz for internetowych – przekonuje Jarosław Buss, właściciel firmy dystrybucyjnej Tudor House i sieci sklepów Ballantines.

Innym sposobem na pogłębienie wiedzy jest monitorowanie trendów rynkowych poprzez wybrane indeksy, śledzące ceny whisky na aukcjach, np. wspomnianego Rare Whisky Apex 1000, lub Rare Whisky Icon 100, który monitoruje zachowanie stu najbardziej pożądanych inwestycyjnie butelek whisky. Są one bardzo poszukiwane i regularnie sprzedawane na aukcjach w Wielkiej Brytanii, ale ich wartość niekoniecznie zawsze idzie w górę. Jednak od 31 grudnia 2012 r. do 22 lutego tego roku indeks wzrósł o 274 proc. A znacznie więcej indeksów można znaleźć na tej stronie.

Warto sprawdzić:  Zdjęcia mogą być warte duże pieniądze. W jakie inwestować

Butelki czy beczki whisky?

Inwestując w whisky, można lokować środki w butelki lub beczki. W pierwszym przypadku pewną lokatą wydaje się zakup butelek wiekowych, drogich, pochodzących z destylarni, które już od dawna są zamknięte. Ich potencjał inwestycyjny jest ogromny, ponieważ ich destylat nie będzie już odtworzony. Trzeba jednak pamiętać, że większość z nich od dawna znajduje się na rynku, a zatem w ich cenę została wliczona marża. Istnieje więc spore ryzyko, że zainwestuje się w butelkę, której przyrosty nie będą zadowalające.

Druga metoda to inwestowanie w młode destylarnie, które niedawno wypuściły swoje pierwsze edycje. Niestety, ich limitowana dostępność sprawia, że tylko nieliczni mogę je nabyć na rynku pierwotnym. Wielu kolekcjonerów i miłośników whisky musi zatem szukać swojej okazji na rynku wtórnym, a tu – jak twierdzi Jarosław Buss – wzrosty mogą być nawet trzycyfrowe. – Przykładem takiego zarobku może być młoda, szkocka destylarnia The Spirit of Yorkshire, która jakiś czas temu wypuściła limitowaną edycję single cask (whisky pochodząca w całości z jednej beczki – przyp. red) w cenie 80 funtów za butelkę. Kilka dni później na jednej z aukcji internetowych butelka ta sprzedała się za 670 funtów – tłumaczy.

Warto sprawdzić: Dobry zarobek na monetach. Są świetną lokatą kapitału

Inwestować można również w beczki, kupując je bezpośrednio od brokerów. Potrzebne jest jednak do tego posiadanie odpowiedniej koncesji. Zazwyczaj cena takiej whisky zawiera marżę detaliczną, co utrudnia jej późniejsze odsprzedanie ze sporym zyskiem.

Szukanie unikatów whisky

Potencjał inwestycyjny whisky mierzony jest nie tylko miejscem jej pochodzenia, ale również unikalnością trunku. Limitowane edycje schodzą na pniu, a ich nabywcy traktują je w kategoriach długoterminowej lokaty kapitału. Wiek nie ma tutaj większego znaczenia, gdyż inwestowanie zazwyczaj ogranicza się do młodej whisky czy produktu, który jest dopiero zalążkiem whisky określanym w fachowej nomenklaturze jako „new make” . Przy inwestowaniu w beczki kupujemy świeży destylat, który jest nalewany do nich i tam dopiero po długim czasie (minimum trzy lata według europejskiej definicji whisky) zamienia się w pełnoprawny trunek. Jak twierdzi Jarosław Buss z Tudor House, taką inwestycję można nazwać kupowaniem „wirtualnej beczki”. – W zasadzie nie wiemy, co z niej wyjdzie. Nie jest jednak tak, że kupujemy kota w worku – raz w roku możemy prosić producenta o przesłanie próbki zakupionego alkoholu, aby być na bieżąco z efektem jego dojrzewania.

Whisky premium rośnie

Są wreszcie programy private casks uruchamiane przez nowe destylarnie, które dzięki temu zapewniają sobie płynność finansową. – W zależności od destylarni, inwestując od 3500 do 6000 funtów za 250-litrową beczkę, otrzymujemy 10-letni okres leżakowania oraz pełne ubezpieczenie. Po 10 latach taka inwestycja, przy scenariuszu utrzymującego się boomu na ten trunek, przyniesie nam z pewnością trzycyfrowe wzrosty – dodaje Buss.

Warto sprawdzić: Historia Polski to najlepsza kolekcjonerska inwestycja

Możliwe, przyszłe wzrosty potwierdzają aktualne prognozy rynkowe. Ocenia się, że ten segment whisky w naszym kraju w ciągu 5-6 lat potroi swoją wartość. W Polsce rynek whisky Premium stanowi około 2 proc. całego rynku whisky (wg IWRS, 2019), co jest mocno niedoszacowaną wartością, patrząc na całą Europę. W krajach zachodnich wartość ta wynosi około 4 proc. Jest zatem przestrzeń do dalszych, bardzo dynamicznych wzrostów – zwłaszcza w przypadku droższych odmian tego trunku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Faksymilia, starodruki i księgi jubilerskie

Pośród przedmiotów kolekcjonerstwa oraz inwestycji szczególne miejsce zajmują książki. Choć dziś książka jest przedmiotem ...

Zmiana zarządzającego nie zawsze oznacza rewolucję

Funduszem Skarbiec Spółek Wzrostowych od około roku kieruje Bartosz Szymański, który wcześniej pomagał poprzedniemu ...

Pomyłki w tym zawodzie wywołują skandale

Im więcej wątpliwych obrazów dopuści ekspert, tym większe ryzyko, że się pomyli i straci ...