Średnie oprocentowanie lokat na 10 tys. zł. Luty 2018 r.

Fotorzepa/Andrzej Bogacz

Spadają średnie zyski z lokat zakładanych na najpopularniejsze okresy: jeden, trzy, sześć i dwanaście miesięcy.

Przy tak niskich stopach procentowych ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej (referencyjna: 1,50 proc., lombardowa: 2,50 proc. depozytowa: 0,50 proc., redyskonta weksli: 1,75 proc.), banki nie są skore do wypłat wysokich odsetek. Na najlepszych depozytach zakładanych na kwotę 10 tys. zł zarobić można od 3 proc. do 4 proc. w skali roku. Spełniać jednak trzeba dodatkowe warunki.

Z 0,96 proc. do 0,95 proc. w skali roku spadło średnie oprocentowanie lokat jednomiesięcznych. Stawki depozytowe zmienił Bank Pekao SA. Oprocentowanie Lokaty Mobilnej oferowanej na jeden miesiąc spadło z 0,8 proc. do 0,6 proc. w skali roku. Najwyższe zyski na depozycie zakładanym na tak krótki termin osiągnąć można obecnie w eurobanku. 3,5 proc. odsetek w skali roku na lokacie LOGujesz- LOKujsz otrzymają wszyscy ci, którzy staną się nowymi użytkownikami aplikacji mobilnej banku.

W lutym obniżyło się średnie oprocentowanie lokat zakładanych na okres kwartału. Również w tym przypadku na zmianę badanego przez nas wskaźnika, wpływ miały modyfikacje oprocentowania wprowadzone w tabelach Banku Pekao SA. Najkorzystniejszą ofertą lokat na trzy miesiące mają obecnie dwa banki: Nest Bank( Nest Lokata Witaj, 4 proc. w skali roku) i PlusBank (Lokata na START, 4 proc. w skali roku – oprocentowanie progresywne). Oba depozyty dostępne są wyłącznie dla nowych klientów zakładających konto osobiste.

Z 1,58 proc. do 1,57 proc. w skali roku spadły przeciętne zyski osiągane na lokatach półrocznych. Przyczyną zmian była między innymi zakończona promocja Lokaty Deklasującej w BGŻOptima. W styczniu, najlepszy depozyt zakładany w tym banku na sześć miesięcy generował 2,4 proc. zysku w skali roku. Dziś, dostępna jest tam Lokata elastyczna z oprocentowaniem 1,5 proc. w skali roku. Różnica jest więc znacząca. Na cięcia zdecydował się również Toyota Bank. Obniżył oprocentowanie Lokaty Plus z 2 proc. do 1,8 proc. w skali roku. W zamian wprowadził jednak do oferty depozyt otwierany na dziewięć miesięcy z odsetkami na poziomie 2 proc. Najlepsza lokata na pół roku to Nest Lokata Witaj w Nest Banku. Gwarantuje 4 proc. odsetek w skali roku przy dość wygórowanych warunkach – należy założyć konto osobiste i zadeklarować przelew wynagrodzenia w kwocie minimum 2,5 tys. zł. Posiadacze kont firmowych muszą zaś przelewać na konto biznesowe nie mniej niż 6 tys. zł miesięcznie i dodatkowo wykonywać zlecenia do US i ZUS.

Nie obyło się też bez zmian w lokatach zakładanych na dłuższy termin. Średni zysk depozytów rocznych spadł z 1,47 proc. do 1,45 proc. w skali roku. W lutym niższe odsetki wypłacał Nest Bank. Obniżył oprocentowanie Nest Lokaty Nowe Środki z 2,9 proc. do 2,45 proc. w skali roku. Tym samym na pozycję lidera wskoczył Bank Ochrony Środowiska. EKOlokata Plus z oprocentowaniem 2,5 proc. w skali roku oferowana jest osobom, które utrzymują na koncie osobistym średniomiesięczne saldo w wysokości minimum 10 proc. kwoty lokaty (w każdym miesiącu trwania depozytu) i co miesiąc wykonują kartą debetową transakcje bezgotówkowe na kwotę minimum 300 zł.

Mogą Ci się również spodobać

Oprocentowanie w bankach nadal maleje

Średnia stawka na rynku to tylko 1,4 proc., najhojniejsze instytucje oferują 2,5 proc. Najwyżej ...

Wzrosną ceny patriotycznych pamiątek

4 tys. zł kosztuje monografia, która ujawnia tajemnice mózgu Piłsudskiego. Przed nami kilka aukcji ...

Te firmy miło zaskoczyły

Analitycy wskazali spółki, które warto mieć na inwestycyjnym radarze. Które spółki z warszawskiej giełdy ...