Prywatne muzeum światowej sztuki

Obrazy Kislinga, Mędrzyckiego czy Modiglianiego można obejrzeć w prywatnej kolekcji w Kontancinie. Trzeba się jednak wcześniej umówić.

Publikacja: 16.08.2015 19:07

30 tys. euro kosztują wczesne obrazy Henryka Epstejna

30 tys. euro kosztują wczesne obrazy Henryka Epstejna

Foto: archiwum kolekcjonera

Portal rynku sztuki artinfo.pl zamieścił kolekcjonerskie ogłoszenie. Prywatne muzeum artystów Ecole de Paris w Konstancinie poszukuje obrazów Henryka Epsteina na wystawę, którą otworzy we wrześniu.

Muzeum zorganizował warszawski deweloper i kolekcjoner Marek Roefler. Od 2010 roku każdy może zwiedzić zbiory (www.villalafleur.pl) po wcześniejszym telefonicznym umówieniu się. W wyremontowanej zabytkowej willi prezentowane są dzieła polskich artystów, którzy zwykle w pierwszej dekadzie XX w. wyjechali do Paryża w poszukiwaniu szczęścia. Są dzieła np. Bolesława Biegasa, Xawerego Dunikowskiego, Augusta Zamoyskiego, Louisa Marcoussisa, Wacława Zawadowskiego.

Międzynarodową atrakcją muzeum są m.in. dzieła Mojżesza Kislinga (1890–1953), który ukończył akademię w Krakowie, był uczniem Józefa Pankiewicza. Obrazy Kislinga osiągają wysokie ceny na aukcjach Sotheby’s i Christie’s. Artysta odniósł sukces i stał się legendą cyganerii artystycznej.

W Konstancinie wita gości „Autoportret” Kislinga. Na podstawie badań archiwalnych ustalono, że obraz należał do sławnego marszanda Leopolda Zborowskiego, który wylansował np. Amadeo Modiglianiego. Zborowski (1889–1932) urodził się w Zaleszczykach (!), mieszkał we Lwowie. Rok temu na aukcji w Genewie Marek Roefler kupił rysunkowy portret Zborowskiego autorstwa Modiglianiego. To pierwsze dzieło Modiglianiego w polskich zbiorach. Prawdopodobnie jest to szkic wstępny do któregoś z olejnych portretów Zborowskiego.

Roefler deklaruje, że kolekcji poświęca co najmniej godzinę dziennie. Na światowych aukcjach tropi dzieła polskich artystów-emigrantów. Przed udziałem w aukcji ustala limit cenowy, żeby nie poniosła go fantazja. Na bieżąco śledzi Artprice (www.artprice.com) czyli światowy portal notowań na rynku sztuki. Wie, ile na świecie kosztują obrazy danego artysty z danego okresu oraz w podobnym formacie i czy wcześniej nim handlowano. Licytuje przez telefon.

Henryk Epstein (1891–1944), któremu w tym roku muzeum zorganizuje monograficzną wystawę, urodził się w Łodzi. W 1912 r. osiadł w Paryżu w słynnym budynku La Ruche, gdzie miał pracownię również Marc Chagall. Ekspresyjne obrazy Epsteina osiągają ceny od ok 3 tys. do ok. 30 tys. euro. Najbardziej cenione są wczesne kompozycje z lat 1916–1920.

W polskich muzeach nie ma obrazów Epsteina. Na wystawę wypożyczą je europejskie muzea i prywatni kolekcjonerzy. To już piąta z kolei monograficzna wystawa. Do każdej Marek Roefler wydaje dwujęzyczny album, który rozsyłany jest do światowych muzeów, galerii i kolekcjonerów.

Rok temu prezentowano dorobek Maurycego Mędrzyckiego (1890–1951), malarza pochodzącego z Łodzi. Należał on do sław cyganerii artystycznej z Montparnasse. Związany był ze słynną modelką Kiki. Malował jej akty, które wystawiane są w Konstancinie. To ostatnia chwila, żeby obejrzeć je przed wrześniową zmianą ekspozycji. Oprócz ok. 50 dzieł Mędrzyckiego można obejrzeć przekrojową wystawę kilkudziesięciu innych artystów.

Roeflerowi jako kolekcjonerowi i właścicielowi muzeum nie przysługują żadne przywileje podatkowe. Nie korzysta z państwowych dotacji. Z prywatnych środków organizuje wystawy, ponosi koszty ubezpieczeń i transportu, wydaje albumy.

—Janusz Miliszkiewicz

Sztuka
Inwestorze, prokurator zabierze ci obraz
Sztuka
Rekordowe licytacje, dobry początek roku
Sztuka
Pieniądze leżą na ulicy, wystarczy się schylić
Sztuka
Zdrożeją obrazy malarzy kolorystów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Sztuka
Tanio kupowali zaginione dzieła i odsprzedawali je za miliony