Sztuka Młodej Polski z arcydziełem Pankiewicza w tle

Kolekcjoner Adam Oderfeld zamówił u Józefa Pankiewicza w 1897 roku jeden z najpiękniejszych polskich obrazów - portret córki.
Kolekcjoner Adam Oderfeld zamówił u Józefa Pankiewicza w 1897 roku jeden z najpiękniejszych polskich obrazów - portret córki.
Muzeum Narodowe w Krakowie

Bestsellerem na rynku wydawniczym stał się album „Od Malczewskiego do Wyspiańskiego. Malarze Młodej Polski”, wydany w listopadzie. Jego autorem jest Ryszard Jeremi Kluszczyński, wybitny kolekcjoner i mecenas sztuki.

„Od Malczewskiego do Wyspiańskiego” WBC, Kraków 2018

Tym razem pisze o sztuce Młodej Polski, na której zna się najlepiej. Ważne miejsce w albumie zajmują Jan Stanisławski i jego uczniowie. Przewijają się tu nazwiska legendarnych kolekcjonerów, np. Feliksa Jasieńskiego i Adama Oderfelda, który w 1897 roku zamówił u Józefa Pankiewicza portrety swojej córki Józi. Zaliczane są one do najpiękniejszych polskich obrazów. Są atrakcją galerii w Muzeach Narodowych Krakowa i Kielc, znane powszechnie jako „Dziewczynka w czerwonej sukni”.

Recenzując ostatnie dzieło Kluszczyńskiego, warto przypomnieć, że u najwybitniejszych specjalistów zamówił on i wydał najlepsze poradniki kolekcjonerskie i albumy o sztuce po 1989 roku.

To przede wszystkim „Wielka encyklopedia malarstwa polskiego”, wydana w 2011 roku, dostępna już tylko na aukcjach bibliofilskich. Zawiera 2 tysiące haseł i ok. 2 tysięcy ilustracji. Reprodukcje przedstawiają wybitne dzieła prezentowane często po raz pierwszy, pochodzące ze współczesnych prywatnych zbiorów. To jest pomnik najnowszego prywatnego kolekcjonerstwa! Pod reprodukowanymi obrazami podano nazwiska właścicieli dumnych ze swoich zdobyczy.

Do legendy przeszedł „Poradnik polskiego kolekcjonera”, wydany przez Kluszczyńskiego w 2003 roku. Zawiera analizę kilkunastu różnych branż, np. malarstwa, grafiki, meblarstwa, pocztówek, sreber, monet, zegarów. Opisano nawet fałszerstwa. Opracowanie to ma fundamentalną, ponadczasową wartość, ponieważ odnosi się tylko do polskiego rynku. Inne tego typu poradniki wydane po 1989 roku były przekładami z języków obcych, nie dotyczyły polskich realiów.

Bestsellerem okazała się monografia Kluszczyńskiego „Od Michałowskiego do Fangora. Nowoczesne malarstwo polskie”. Kluszczyński w żywy, barwny sposób zachęca do kolekcjonowania polskiej sztuki. Robi to z pasją i skutecznie, jako doświadczony obserwator rynku, wybitny erudyta, posiadacz bogatego księgozbioru poświęconego sztuce.

Książka jest jasno napisana, pełna anegdot, łyka się ją jak pigułkę. Brak było takiej publikacji na rynku. Kolekcjonerzy na półkach swoich bibliotek stawiają książkę Kluszczyńskiego obok pomnikowych monografii: „Nowoczesne malarstwo polskie” Tadeusza Dobrowolskiego i „Malarstwo w Polsce” Feliksa Kopery.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

programy tfi i lokaty dla renitiera

Niełatwo być rentierem. Życie z odsetek jest trudne

Ofert na rentierskie odsetki z kapitału jest niewiele i trudno uznać je za atrakcyjne. ...

Najwyższe odsetki dla lokujących pieniądze z programu 500 plus

Oprocentowanie listopadowych emisji bez zmian. Rozpoczęła się sprzedaż nowych emisji obligacji oszczędnościowych. Można je ...

Najkorzystniejsze na rynku lokaty miesięczne

Najlepiej oprocentowane lokaty miesięczne znajdziemy w ofertach Idea Banku i Eurobanku. Obie instytucje proponują ...