Poradnik dla kolekcjonerów, który wylansował na świecie polską grafikę użytkową.
Ukazało się drugie krajowe wydanie monografii Piotra Rypsona „Nie gęsi. Polskie projektowanie graficzne 1919 – 1949″ (wydawnictwo Karakter). Książka odniosła wielki sukces. To dowód na to, jak bardzo potrzebne są dobre poradniki dla kolekcjonerów i antykwariuszy.
Autor odkrył, zebrał i opisał ponad tysiąc rzadkich druków pochodzących z prywatnych zbiorów, muzeów i archiwów. Dokumentują życie codzienne w II Rzeczypospolitej. Dotyczą gospodarki, polityki, kultury. Są to nie tylko książki, ale także reklamy, gazety, znaki towarowe, opakowania towarów. Wyrafinowaną formę graficzną miały nawet urzędowe formularze i rachunki wystawiane klientom.
Druki te nierzadko projektowali wielcy artyści, np. Władysław Strzemiński, Henryk Stażewski, Maria Jarema. Autor pokazał kolekcjonerom nieznane wcześniej skarby, a antykwariuszom nowy towar. Pod wpływem tej książki i wcześniejszych publikacji Piotra Rypsona druki te zaczęły osiągać rekordowe ceny na krajowych aukcjach, nierzadko przekraczające 20 tys. zł.
Karakter opublikował anglojęzyczne wydanie w 2012 r. Rozeszło się błyskawicznie. Pod jego wpływem światowi kolekcjonerzy zaczęli kupować druki na polskich aukcjach i wywindowali ich ceny; ustabilizowały się one na wysokim poziomie.
Anglojęzyczna edycja zebrała entuzjastyczne recenzje. Ukazały się np. w USA, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Rumunii. Steven Heller, uznany amerykański krytyk sztuki, znawca projektowania graficznego, rozpoczął swoją recenzję stwierdzeniem, że po otwarciu książki znalazł się jakby w raju. Według niego polska grafika to skrzynia pełna skarbów.
Monografia Piotra Rypsona pokazuje wysoki poziom polskiej sztuki po odzyskaniu przez nasz kraj niepodległości w 1918 r. Poznajemy wielkie talenty polskich projektantów. Autor wymienia artystów wcześniej w większości nieznanych. Identyfikuje także anonimowe dotychczas prace.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.