Niby takie samo, a opłaty różne. PKO BP i Konto za Zero

Nowa wersja tego samego rachunku bankowego może być bardziej atrakcyjna dla klientów niż ta, którą mieli do tej pory. Tak jest w przypadku PKO BP i jego sztandarowego produktu Konto za Zero.

Publikacja: 01.06.2022 11:44

Niby takie samo, a opłaty różne. PKO BP i Konto za Zero

Foto: Adobe Stock

Jego nowa wersja, założona po 1 marca 2020 roku - jest bardziej opłacalna.

- Klient w każdej chwili może zmienić swoje dotychczasowe konto na PKO Konto za Zero z nowej edycji, obowiązujące od 1 marca 2020 roku. Można to zrobić w oddziale oraz w bankowości elektronicznej iPKO – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku.

Czytaj więcej

Lokaty wyższe, ale wciąż poniżej inflacji. Oprocentowanie w bankach, maj 2022

Opłaci się aktywne korzystanie z rachunku

Jeden z klientów tego banku założył Konto za Zero już ponad pięć lat temu. – Wcześniej za wypłaty z obcych bankomatów nie płaciłem prowizji, a teraz jest ona pobierana. Dlaczego więc konto sugeruje w nazwie, że jest darmowe? – pyta klient.

Nawet rozmawiał w oddziale na ten temat. Tam pracownik dopytywał, kiedy został założony rachunek, przez 1 marca 2020 roku, czy po tej dacie? Jeżeli wcześniej – to powinien zmienić jego wersję na nowszą, a wówczas będzie miał możliwość wypłaty za darmo z obcych bankomatów - blikiem. Inne są płatne, bo własnymi urządzeniami PKO BP.

To samo potwierdza nam przedstawicielka banku. - Wypłaty kartą z bankomatów innych niż PKO Banku Polskiego są płatne niezależnie od daty otwarcia PKO Konta za Zero. Niezależnie od daty założenia rachunku, klient PKO Banku Polskiego może bez prowizji wypłacać i wpłacać) pieniądze z konta w bankomatach-wpłatomatach banku – mówi Małgorzata Witkowska.

Podkreśla, że we wszystkich bankomatach w Polsce klienci mogą natomiast bez prowizji wypłacać gotówkę Blikiem.

– A różnice w kosztach korzystania z rachunku są niewielkie. Konto za Zero zawsze jest bezpłatne. Darmowe jest także korzystanie z karty debetowej do konta przy spełnieniu warunku: minimum pięć transakcji bezgotówkowych (kartą lub BLIKIEM) w okresie rozliczeniowym – zapewnia Małgorzata Witkowska.

Przed 1 marca 2020 roku Konto za Zero było darmowe, gdy klient posiadał do niego kartę debetową. Jeśli jej nie miał opłata za jego prowadzenie wynosiła 8 zł.

Jednak samo korzystanie z karty także było płatne (8 zł/mies.), chyba że klient wykonywał nią transakcje na 300 zł. Więc, aby nie ponosić za nie opłat, trzeba było z niego aktywnie korzystać.

Czytaj więcej

Dowód traci ważność? Bank może zablokować konto

W marcu 2020 roku w ofercie PKO BP pojawiła się nowa wersja tego popularnego rachunku. Bank już przestał pobierać comiesięczną prowizji za prowadzenie konta – i to bez żadnych dodatkowych warunków.

Zmieniły się też zasady naliczania opłat za korzystanie z karty debetowej. Wystarczy wykonać „plastikiem” zaledwie pięć transakcji na dowolną kwotę, a karta stanie się darmowa, a nie jak wcześniej na co najmniej 300 zł.

Poza tym bank udostępnił swoim klientom bezpłatne wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych, przy wypłatach realizowanych Blikiem.

Natomiast jeżeli ktoś pobiera gotówkę za pomocą karty np. w maszynie Planet Cash czy Euronet musi liczyć się z opłatami. Darmowe i nielimitowane pozostaną wypłaty kartą z bankomatów PKO BP.

- Propozycja nowego PKO Konta za Zero jest reakcją na oczekiwania klientów, którzy wchodzą w okres największej aktywności zawodowej, korzystają intensywnie z konta, płacą telefonem lub kartą w kraju i za granicą. Tworzymy szczególnie dogodne warunki dla tych, którzy chcą korzystać z nowych technologii i oczekują sukcesywnego rozwoju i coraz większego komfortu przy korzystaniu z telefonu czy komputera w codziennych kontaktach z bankiem – mówił dwa lata temu Paweł Placzke, dyrektor Departamentu Produktów Klienta Indywidualnego w PKO Banku Polskim.

Podkreślał, że wszystkie podstawowe operacje jak przelewy, płatności realizowane przy wykorzystaniu serwisu internetowego iPKO i aplikacji IKO są w nowym koncie bezpłatne. Tak jak korzystanie z karty, gdy zapłacimy nią nawet za drobne zakupy tylko pięć razy w miesiącu. - Stawiamy na aktywne korzystanie z konta oraz samodzielne zarządzanie nim przez urządzenia mobilne – podkreślał dyr. Placzke.

Specjalne oferty indywidualne

Czy w innych bankach też są rachunki pod tą samą nazwą, które wiążą się z różnymi opłatami? Okazuje się, że może tak się zdarzyć.

- Ten sam produkt, o tej samej nazwie może mieć różne warunki cenowe wtedy, gdy klient korzysta z jakiejś specjalnej oferty cenowej indywidualnej – przyznaje biuro prasowe Pekao SA.

Zapewnia, że bank nieustannie pracuje nad udoskonaleniem swojej oferty, dodawaniem nowych funkcjonalności, usług do danego rodzaju produktu. - Z tego powodu bank może wdrożyć do sprzedaży zupełnie nowy produkt, dla nowych klientów, dla nowych umów – zapewnia bank.

Przyznaje tez, że zdarza się, że do istniejących produktów bank dodaje nowe usługi, funkcjonalności z możliwością opcjonalnego korzystania z tych usług dla obecnych klientów. - W ten sposób oferta cały czas się rozwija, dopasowuje do sytuacji rynkowej, nowych technologii, nowych standardów rynkowych, a klienci – jeśli chcą z niej skorzystać – zyskują nowe rozwiązania – podaje Pekao SA.

Czytaj więcej

Jak ominąć kolejki w oddziale banku

W Alior Bank standardowo każdy rachunek ma określony zestaw opłat i prowizji (zgodnie z TOiP) i nie jest on zróżnicowany np. ze względu na termin otwarcia. - Ten sam rodzaj konta otwartego w różnych terminach może czasowo różnić się poszczególnymi parametrami, co wynika z obowiązującej w danym czasie promocji np. cenowej, z której skorzystał klient – przyznaje biuro prasowe banku.

Jak przyznaje Magdalena Jaskóła, kierująca Wydziałem Rachunków Bieżących w Banku Millennium w tym banku wszyscy klienci w ramach danego konta osobistego otrzymują te same warunki i ten sam pakiet korzyści.

- Od kwietnia klienci mogą korzystać z nowego konta Millennium 360°, w związku z tym wycofaliśmy z oferty Konto 360°. Nowe konto po pierwsze daje możliwość płacenia kartą debetową z tanim przewalutowaniem transakcji zagranicznych oraz możliwość uruchomienia Pakietu Walutowego – mówi Magdalena Jaskóła.

Podkreśla, że dzięki temu klienci, którzy planują dłuższe wakacje za granicą, mogą korzystać z nielimitowanych transakcji walutowych na bardzo korzystnych warunkach, a po drugie zyskali wyższe zwroty za zakupy i oferty specjalne.

– To bardzo ciekawa propozycja szczególnie dla osób, które lubią robić zakupy smartfonem, mogą kupować i oszczędzać jednocześnie – zauważa przedstawicielka banku Millennium.

Podkreśla, że bank uprościł regulamin, do tego zrezygnowaliśmy z warunku wpływu. - Nowe Millennium 360° prowadzimy dla naszych klientów całkowicie za darmo, bez żadnych warunków dodatkowych – dodaje Magdalena Jaskóła.

Zwraca uwagę, by korzystać bezpłatnie z karty debetowej, płatności zbliżeniowych Blik i wypłat ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą bez prowizji wystarczy spełnić prosty warunek – pięciu transakcji. - W przypadku młodych osób, które dopiero wchodzą w dorosłość i uczą się zarządzać swoimi finansami warunek ten to tylko jedna transakcja w miesiącu – mówi Magdalena Jaskóła.

A Małgorzata Witkowska z PKO BP podaje, że klient w każdej chwili może zmienić swoje dotychczasowe konto na PKO Konto za Zero z nowej edycji. - Można to zrobić w oddziale oraz w bankowości elektronicznej iPKO – tłumaczy przedstawicielka PKO BP.

Jego nowa wersja, założona po 1 marca 2020 roku - jest bardziej opłacalna.

- Klient w każdej chwili może zmienić swoje dotychczasowe konto na PKO Konto za Zero z nowej edycji, obowiązujące od 1 marca 2020 roku. Można to zrobić w oddziale oraz w bankowości elektronicznej iPKO – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego banku.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej