Lokaty wyższe, ale wciąż poniżej inflacji. Oprocentowanie w bankach, maj 2022

Coś wreszcie drgnęło w ofercie lokat bankowych. Niektórzy zaczynają dosyć nieśmiało płacić klientom za trzymanie ich pieniądze nawet po 4–6 procent.

Publikacja: 24.05.2022 08:28

Coraz więcej banków decyduje się na podniesienie oprocentowania depozytów. Nie uchroni to jednak kap

Coraz więcej banków decyduje się na podniesienie oprocentowania depozytów. Nie uchroni to jednak kapitału przed inflacją.

Foto: Shutterstock

W ofercie banków coraz częściej można znaleźć stawki oprocentowania na poziomie 4 proc., 5 proc., a nawet 5,5 proc. Niestety, wysoko oprocentowane depozyty to głównie oferty promocyjne dla nowych lub stałych klientów banków. Przeważnie ograniczone maksymalną kwotą depozytu i liczbą zakładanych lokat. Często dotyczą nowo zdeponowanych środków.

Lokata na 5+

Obecnie najwyżej oprocentowaną lokatę oferuje Bank Pekao SA. Oprocentowanie lokaty trzyletniej wynosi 6 proc. w skali roku. Minimalna kwota lokaty wynosi 5 tys. zł bez limitu maksymalnej kwoty (lokaty można zakładać z nowych i starych środków). Można założyć dowolną liczbę lokat. Oferta dostępna w oddziałach, serwisie Pekao24 oraz aplikacji PeoPay.

W Getin Banku, roczna Lokata na nowe środki jest oprocentowana 5,5 proc. w skali roku. Niestety oferta ta dotyczy tylko nowo zdeponowanych środków w banku. Bank wymaga także udzielania zgód marketingowych. Zaletą jest niewątpliwe maksymalna kwota jaką można wpłacić na lokatę – 180 tys. zł oraz możliwość założenia pięciu takich lokat przez jedną osobę. Depozyt można założyć także w Noble Banku. Oprocentowanie lokaty na nowe środki, ale na trzy i sześć miesięcy wynosi 5 proc. w skali roku.

Czytaj więcej

Banki mają pomóc kredytobiorcom. Jak i czyim kosztem

5,5 proc. w skali roku można uzyskać także w Noe Banku na dwumiesięcznej Energolokacie Wysoki Procent. To depozyty z dość niską kwotą maksymalna – 10 tys. zł. Skierowany tylko do nowych klientów banku, którzy założą tam konto. Bank nowym klientom oferuje także lokatę trzymiesięczną z nieco niższy oprocentowaniem 5,4 proc. w skali roku, ale wyższą kwotą maksymalna 400 tys. zł. Warunkiem jest także założenie konta w banku.

Znacznie szersza oferta dotyczy lokat z oprocentowaniem 5 proc. w skali roku. Obecnie na rynku jest już 11 takich depozytów, które znajdują się w ofercie dziewięciu banków. Lokaty z oprocentowaniem 5 proc. można założyć na okres od trzech miesięcy do pięciu lat. W ubiegłym tygodniu tylko cztery banki oferowały depozyty na 5 proc. w skali roku: Alior Bank, BOŚ Bank, Getin Noble Bank oraz Nest Bank. Obecnie dołączyły do nich BNP Paribas, Inbank, BBF, Santander Consumer Bank i Bank Pekao SA.

Niestety, są to głownie oferty skierowane do nowych klientów. Na przykład trzymiesięczny depozyt z oprocentowanie 5 proc. oferuje Alior Bank. Lokata mobilna jest skierowana do osób aktywujących po raz pierwszy bankowość mobilną w banku. Tu minimalna kwota depozytu wynosi 1 tys. zł, maksymalna 20 tys. zł. Alior Bank oferuje także lokatę 12 mies. z 5 proc. oprocentowaniem, na którą można wpłacić tylko nowe środki. Oferta Nest Banku jest skierowana do nowych klientów. Sześciomiesięczną lokatę można założyć, każdy kto zdecyduje się na bezpłatny rachunek osobisty Nest Konto. Kwota depozytu wynosi od 1 do 20 tys. zł.

Duże banki nieco z tyłu

W dobie wysokich stóp procentowych stosunkowo dobrze płacą za depozyty banki zagraniczne, które w Polsce działają na tzw. unijnym paszporcie. Plusem ich ofert jest to, że nie trzeba spełniać żadnych warunków, a kwoty depozytów są spore. W estońskim InBanku na lokacie trzy- i sześciomiesięcznej można zarobić 5 proc. w skali roku. Maksymalna kwota depozytu wynosi 50 tys. zł. Włoski BFF Banking Group oferuje Lokaty Facto z oprocentowaniem od 4,5 do 5 proc. w skali roku w zależności od okresu. Bank nie ustala maksymalnej kwoty lokaty, minimalnie trzeba wpłacić 5 tys. zł.

Trochę z opóźnieniem największe banki w Polsce uaktualniły swoją ofertę depozytową. Pekao oferuje obecnie lokatę z najwyższym 6-proc. oprocentowaniem w skali roku. Od 17 maja zmieniło się oprocentowania depozytów w banku. W nowej ofercie znajdują się: lokata 6 proc. na trzy lata (minimalna kwota 5 tys. zł, bez limitu maksymalnej kwoty); lokata 5 proc. na sześć miesięcy na nowe środki (minimalna kwota 20 tys. zł, maksymalnie 200 tys. zł); lokata promocyjna 5 proc. na trzy miesiące PeoPay Max (minimalna kwota 1 tys. zł, maksymalnie 20 tys. zł); lokata standardowa 3 proc. na 12 miesięcy (minimalna kwota 1 tys. zł, bez limitu maksymalnej kwoty).

Czytaj więcej

Czy to dzwoni bank, czy oszust? Można szybko sprawdzić

Obecnie osobom, które posiadają konto w PKO BP i zdeponują tam nowe środki na 12 miesięcy, bank oferuje oprocentowanie rocznego depozytu na poziomie 3,3 proc. Dla osób, które nie są klientami banku, oprocentowanie wynosi 2,5 proc. Oprocentowanie standardowych lokat w banku waha się od 0,3 do 1 proc. w skali roku. PKO BP podało, że 20 maja wzrośnie oprocentowanie Lokaty Mobilnej, która będzie miesięczna (obecnie trzymiesięczna) – z 2,5 proc. do 5,75 proc. Można ją założyć w aplikacji mobilnej IKO, na kwotę do 50 tys. zł. Skorzystać z niej będą mogli zarówno obecni, jak i nowi klienci. Najpóźniej 1 czerwca wzrośnie w PKO BP oprocentowanie już istniejących lokat.

W ofercie depozytowej zaczyna się coś dziać. Coraz więcej banków, zaczyna płacić za depozyty powyżej 4 proc. W większości przypadków są one w zasięgu wąskiej grupy osób, gdyż dotyczą nowych klientów banku lub nowych środków wpłacanych do banku. Większość z oferowanych w promocji depozytów ma także ograniczenie czasowe np. do końca maja czy czerwca. Zazwyczaj w ich miejsce pojawiają się nowe promocje. Nic więc dziwnego, że średnie oprocentowanie depozytów oscyluje w granicach 1 proc. Banki nie muszą podnosić oprocentowania lokat, gdyż mają sporą nadpłynność (przewagę depozytów nad kredytami) i nie mają wielkiego zapotrzebowania na kolejne pieniądze.

W ofercie banków coraz częściej można znaleźć stawki oprocentowania na poziomie 4 proc., 5 proc., a nawet 5,5 proc. Niestety, wysoko oprocentowane depozyty to głównie oferty promocyjne dla nowych lub stałych klientów banków. Przeważnie ograniczone maksymalną kwotą depozytu i liczbą zakładanych lokat. Często dotyczą nowo zdeponowanych środków.

Lokata na 5+

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Konta Bankowe
Protest bankomatów. Dziś w Euronecie można pobrać mniejszą kwotę
Konta Bankowe
Z niechcianym przelewem mogą być problemy. To nie jest „nieoczekiwany prezent”
Konta Bankowe
Duża awaria w Alior Banku. Klienci mają problemy ze stroną internetową i aplikacją
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą