Do którego banku po Bezpieczny Kredyt 2%. Gdzie najlepsze warunki

Do tej pory do rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2% przystąpiło osiem banków. Wspólnie z ekspertami analizujemy dostępne oferty i sprawdzamy, który bank ma najlepszą ofertę dla kredytobiorców.

Publikacja: 25.07.2023 11:39

Do którego banku po Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Do którego banku po Bezpieczny Kredyt 2 procent?

Foto: Adobe Stock

Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. to dla wielu Polaków szansa na zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu na preferencyjnych warunkach i zaoszczędzenie na spłacie kredytu hipotecznego kilkuset tysięcy złotych. Do tej pory do rządowego programu przystąpiło osiem banków. Eksperci rankomat.pl, porównywarki ubezpieczeń i finansów, szczegółowo przeanalizowali dostępne oferty i sprawdzili, który bank ma najlepszą ofertę dla kredytobiorców. Z ich analizy wynika, że RRSO kredytu z rządowym wsparciem wynosi od 3,58 proc. do 5,22 proc. Jest ono znacząco niższe niż w standardowej ofercie kredytów hipotecznych, dla których ten wskaźnik wynosi obecnie ok. 9 proc.

Rządowy program wsparcia zakupu nieruchomości Bezpieczny Kredyt 2 proc. ruszył na początku lipca. Dla wielu klientów jest on wyczekiwaną szansą na zakup własnych czterech kątów. Wielu klientów przez ostatnie dwa lata musiało taką decyzję odkładać na później. Wysokie stopy procentowe oraz ceny mieszkań na rekordowych poziomach powodowały, że nie było ich stać na kupno pierwszej nieruchomości na kredyt. Dlatego wejście w życie programu i pojawienie się pierwszych ofert kredytów hipotecznych ze wsparciem wywołało rekordowe zainteresowanie. Na początku lipca rankomat odnotował aż o 90 proc. więcej wyszukań w kategorii kredyt na zakup nieruchomości niż to miało miejsce na koniec czerwca.

– Wzmożone zainteresowanie kredytami hipotecznymi nie powinno nikogo dziwić. Z analiz ofert banków, które dołączyły do programu wynika, że warunki kredytów ze wsparciem rządowym są zdecydowanie lepsze niż dotychczasowa oferta komercyjna. Program Bezpieczny kredyt 2 proc. może spowodować, że wielu klientów będzie mogło w końcu zdecydować się na zakup pierwszego własnego mieszkania lub domu – mówi Wojciech Piesta, ekspert porównywarki ubezpieczeń i finansów rankomat.pl.

Czytaj więcej

Polacy rzucili się na mieszkania. Oferta szybko się skurczyła

Najlepsze warunki w Banku BPS

Do rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. przystąpiło 8 banków (stan na 21 lipca). Umowy z BGK podpisały: Alior Bank, Bank BPS i Banki Spółdzielcze Zrzeszenia BPS, PEKAO, Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie, Bank Spółdzielczy w Brodnicy, PKO BP, SGB-Bank i VeloBank. Nie wszystkie banki udostępniły już ofertę w ramach rządowego programu. Eksperci przeanalizowali i porównali ze sobą warunki dostępnych już dla klientów kredytów hipotecznych.

Wszystkie dostępne oferty spełniają bazowe założenia programu. Różnią się jednak między sobą wartością marż banku oraz pobieranych przez nich prowizji za udzielania kredytu czy kosztów dodatkowych jak np. ubezpieczenie nieruchomości. Różnice pojawią się także w sposobie liczenia zdolności kredytowej. Z porównania rankomatu wynika, że w połowie lipca kredyt hipoteczny ze wsparciem rządowego programu z najniższym wskaźnikiem RRSO (rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, czyli całkowity koszt kredytu, wyrażony jako jego wartość procentowa w stosunku rocznym) oferuje Bank BPS. Dla tego banku ten wskaźnik wynosi 3,58 proc. Najwyższa stawka RRSO jest w Alior Banku – 5,22 proc. W PKO Banku Polskim ta wartość wynosi 4,96 proc., a w Banku Pekao 4,72 proc.

– Dla porównania najniższe RRSO dla kredytu hipotecznego, który nie jest częścią rządowego programu wsparcia, wynosi obecnie ponad 8 proc. To oznacza, że kredyty, które są udzielane w ramach rządowego programu, oferują nie tylko niższe raty na start. Bezpieczny kredyt 2 proc. pozwala także zaoszczędzić znaczną kwotę na spłacie przez cały okres kredytowania. Mówimy o kwotach liczonych w setkach tysięcy złotych – dodaje Wojciech Piesta.

Oszczędności na spłacie kredytu hipotecznego

To, ile dokładnie można zaoszczędzić na kredycie hipotecznym ze wsparciem rządowego programu, pokazują wyliczenia przygotowane przez ekspertów rankomatu.

Pożyczając w PKO BP 290 tys. zł na 25 lat, musisz oddać do banku 509,5 tys. zł. W tym przypadku całkowity koszt kredytu wyniesie 219,6 tys. zł, co oznacza RRSO w wysokości 4,96 proc. Przy standardowym kredycie hipotecznym PKO BP: Własny Kąt hipoteczny – całkowita kwota do zapłaty wyniesie 767,5 tys. zł z RRSO na poziomie 9,41 proc. Dzięki programowi Bezpieczny Kredyt 2 proc. oszczędność na całkowitej spłacie kredytu przez 25 lat wyniosą 258 tys. zł.

Biorąc kredyt hipoteczny Megahipoteka w wysokości 346 tys. zł w Alior Banku, klient musi liczyć się z całkowitym kosztem kredytu w wysokości 687,7 tys. zł (RRSO: 10,89 proc.). Decydując się na kredyt z rządowym wsparciem w tym samym banku, całkowity koszt kredytu będzie niższy o ponad 410 tys. zł i wynosi 277 tys. zł (RRSO: 5,22 proc.).

Podobne wartości uzyskujemy w Bank Pekao. W tej instytucji, przy pożyczeniu 335 tys. zł na 27 lat i skorzystaniu z rządowego programu, całkowity koszt kredytu wyniesie 278,3 tys. zł (RRSO: 4,72 proc.). Dla porównania, w Rodzinnym kredycie mieszkaniowym dostępnym w tym banku, koszt pożyczki o podobnych parametrach wynosi 602,9 tys. zł (RRSO: 10,04 proc.), czyli prawie o 325 000 zł więcej.

Od początku lipca sytuacja na rynku kredytów hipotecznych zmienia się praktycznie każdego dnia. Aktualne oferty banków warto sprawdzić wcześniej we własnym zakresie. Dzięki kalkulatorom kredytów hipotecznych online, takim, można bezpłatnie zbadać swoją zdolność kredytową i otrzymać porównanie najlepszych kredytów hipotecznych dostępnych na rynku.

Czytaj więcej

Bezpieczny kredyt 2% to kula u nogi na lata. Mocne obwarowania

Konto mieszkaniowe z rządowym wsparciem

Dodatkowym elementem programu, który pozwala na oszczędzanie pieniędzy na zakup nieruchomości jest konto mieszkaniowe. Program ma na celu pomoc w zakupie pierwszej nieruchomości oraz poprawę warunków lokalowych dla osób posiadających dwoje lub więcej dzieci. Minimalna wpłata miesięczna wynosi 500 zł, a maksymalna to 2 tys. zł. Oszczędzający ma prawo do 1 miesiąca wakacji od oszczędzania w każdym roku bez konsekwencji. Każdy oszczędzający otrzymuje coroczną Premię Mieszkaniową, która jest równa wskaźnikowi inflacji lub zmianie wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. Premia jest naliczana corocznie i wypłacana jednorazowo. Oszczędności są oprocentowane zgodnie z ofertą banku, a odsetki są zwolnione z podatku Belki. Premia Mieszkaniowa i zwolnienie z podatku przysługują wyłącznie, jeśli środki zostaną wykorzystane na zakup pierwszego mieszkania, budowę domu jednorodzinnego, inwestycje w kooperatywie mieszkaniowej, wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej, partycypację w SIM lub TBS, lub zakup nieruchomości gruntowej do budowy domu jednorodzinnego.

Kiedy mogę stracić dopłaty do „kredytu 2%.”?

Rząd wymienił wiele sytuacji, w których dopłaty w ramach Bezpiecznego Kredytu 2 proc. mogą zostać wstrzymane. Tracisz dopłaty m.in. jeśli kupisz dom lub mieszkanie i w ciągu 2 lat od tego czasu nie zaczniesz prowadzić gospodarstwa domowego w tej nieruchomości. Nie możesz też wynajmować lub użyczać nieruchomości sfinansowanej w ramach programu. Nieruchomość ma służyć do celów mieszkaniowych, więc np. założenie firmy w tym lokalu także będzie się wiązać z utratą dopłat – przy czym tu sytuacja nie jest w pełni jasna. Na pewno nie możesz prowadzić działalności w lokalu w okresie korzystania z gwarancji BGK. Chodzi o gwarancję zastępującą całość lub część wkładu własnego klienta.

Zwrot dopłaty z programu „Bezpieczny kredyt 2%."

Ustawodawca przewidział sytuację, w której możesz nie tylko stracić dalszą możliwość korzystania z programu, ale też będziesz musiał oddać wszystkie otrzymane dopłaty. Jeśli zostaniesz prawomocnie skazany za oszustwo kredytowe (art. 297 § 1 lub 2 kodeksu karnego) popełnione w związku z udzieleniem Bezpiecznego Kredytu 2 proc., wtedy musisz zwrócić wszystkie dopłaty wraz z odsetkami ustawowymi do Rządowego Funduszu Mieszkaniowego. Masz na to 45 dni od dnia uprawomocnienia się tego wyroku.

Program Bezpieczny Kredyt 2 proc. to dla wielu Polaków szansa na zakup swojego pierwszego mieszkania lub domu na preferencyjnych warunkach i zaoszczędzenie na spłacie kredytu hipotecznego kilkuset tysięcy złotych. Do tej pory do rządowego programu przystąpiło osiem banków. Eksperci rankomat.pl, porównywarki ubezpieczeń i finansów, szczegółowo przeanalizowali dostępne oferty i sprawdzili, który bank ma najlepszą ofertę dla kredytobiorców. Z ich analizy wynika, że RRSO kredytu z rządowym wsparciem wynosi od 3,58 proc. do 5,22 proc. Jest ono znacząco niższe niż w standardowej ofercie kredytów hipotecznych, dla których ten wskaźnik wynosi obecnie ok. 9 proc.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konta Bankowe
Duża awaria Blika. Problemy zgłaszają klienci mBanku, Millennium czy Pekao
Konta Bankowe
Sześć banków pod lupą UOKIK. Dlaczego ofiary nie odzyskują pieniędzy?
Konta Bankowe
Banki tną oprocentowanie lokat. Średnio jest już ono znacznie poniżej 5 proc.
Konta Bankowe
Banki, które najwięcej zarobiły na kredycie 2%
Konta Bankowe
Banki w końcu zaczynają wprowadzać klucze U2F. Hakerom będzie trudniej
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?