Jak działa Autopay w aplikacjach mobilnych banków

Coraz więcej banków pozwala płacić za przejazd autostradami swoją aplikacją mobilną. Jak Autopay działa w Alior, PKO, Pekao, ING, Banku Pocztowym i Millennium.

Publikacja: 18.12.2020 17:33

Jak działa Autopay w aplikacjach mobilnych banków

Foto: Adobe Stock

Bywa też, że jeśli nawet bank umożliwia korzystanie z Autopay – systemu automatycznych opłat za przejazdy autostradami – to nie można zapłacić za przejazd wszystkimi takimi drogami, gdzie obowiązują płatności.

Warto sprawdzić: Po co bank „potrzebuje” dostępu do kontaktów w telefonie

korzystanie z Autopay jest trzy razy szybsze niż dokonanie płatności przy tradycyjnej bramce z obsługą manualną

Zaoszczędzić czas klientom. Jak działa Autopay

Na początku grudnia taką usługę wdrożył Alior Bank. – Mamy świadomość, że klienci oczekują dziś czegoś więcej niż tylko produktów i usług potrzebnych do zarządzania finansami. Dlatego z myślą o zmieniających się oczekiwaniach chcemy budować ich pozytywne doświadczenia poprzez rozwijanie nowych funkcji i usług pozafinansowych, które będą dla nich wsparciem na co dzień, w różnych sytuacjach – tłumaczyła Katarzyna Dziwulska, dyrektor zarządzająca pionem sprzedaży segmentu klienta indywidualnego w Alior Banku.

– Liczymy, że wdrożona właśnie usługa Autopay będzie jedną z odpowiedzi na te oczekiwania, a klienci naszego banku docenią wygodę i bezpieczeństwo, jakie ona zapewnia.

Warto sprawdzić: Odziedziczyłeś numer? Może być problem w bankowości mobilnej

Aby skorzystać z usługi Autopay w Alior Banku, należy ją aktywować w zakładce Autostrady w aplikacji mobilnej, a następnie dodać dane pojazdu oraz wskazać konto, z którego ma być pobierana opłata. Aplikacja umożliwia bieżący podgląd historii wszystkich przejazdów i faktur.

– Klienci Alior Banku z poziomu swojej aplikacji bankowej, bez potrzeby instalowania dodatkowych programów, mogą korzystać z elektronicznych płatności na odcinkach autostrad, które obsługują system Autopay  – mówi Miłosz Kurzawski, Członek Zarządu Autopay.

Podkreśla on, że korzystanie z usługi jest bardzo wygodne i przydatne, do tego trzy razy szybsze niż dokonanie płatności przy tradycyjnej bramce z obsługą manualną, a Autopay to całkowicie bezdotykowa i w pełni bezpieczna metoda płatności, co ma znaczenie w sytuacji pandemii.

Płatność Autopay coraz popularniejsza

PKO Bank Polski oferuje w aplikacji mobilnej IKO możliwość automatycznego realizowania płatności za przejazdy autostradą A1 (bez konieczności zatrzymywania się na bramkach) od początku października. – Po dwóch miesiącach działania ma już zarejestrowanych prawie 60 tys. użytkowników i ta liczba dynamicznie rośnie.

A Bank Pekao udostępnił usługę Autopay w aplikacji PeoPay na początku sierpnia. – System Autopay działa już na wszystkich bramkach na AmberOne Autostradzie A1 oraz na autostradzie A4 Kraków – Katowice – wylicza Paweł Jurek, rzecznik banku.

Warto sprawdzić: Co oferują banki w swoich kantorach internetowych

Także od sierpnia z tej opcji mogą skorzysstać klienci ING Banku Śląskiego. – Włączenie usługi w Moim ING umożliwia automatyczne opłacanie wprost z rachunku bankowego, przejazdów odcinkami autostrad, które udostępnia operator, czyli Autopay Mobility – mówi Magdalena Klejment z biur prasowego ING Banku Śląskiego.

Przyznaje, że spora grupa klientów już uruchomiła usługę Autostrady Autopay w Moim ING i z niej korzysta.

– Jednak obecna sytuacja związana z pandemią nie pozwala na pełne wykorzystanie potencjału usługi. Właściwy poziom wykorzystania usługi uzależniony jest od powrotu do możliwości podróżowania bez ograniczeń – dodaje Magdalena Klejment.

Od końca czerwca także klienci Banku Pocztowego mogą za pośrednictwem aplikacji mobilnej EnveloBank korzystać z funkcji umożliwiającej automatyczne płatności za autostrady – Autopaopay.

Wystarczy, że zalogują się na swoje konto w aplikacji EnveloBank, podadzą numer rejestracyjny pojazdu i wybiorą konto, z którego ma być pobierana opłata za przejazd. W ten sposób można przejeżdżać bramkami na autostradach: AmberOne A1 na odcinku Rusocin – Nowa Wieś oraz A4 na odcinku Kraków – Katowice bez konieczności pobierania biletu.

– Cały czas pracujemy nad tym, by oferowane przez nas usługi wpisywały się w najnowsze trendy technologiczne i odpowiadały na potrzeby naszych Klientów. Jako jedni z pierwszych udostępnimy w bankowości mobilnej możliwość automatycznych płatności za autostrady, Autopay – zapowiadał Tomasz Dąbrowski, członek Zarządu Banku Pocztowego.

Zamiast Autopay. Zapłacić z Yanosika

Jako pierwszy już w ub. roku Autopay uruchomił bank Millennium, ale nadal na nią czekają m.in. posiadacze rachunków m.in. w Credit Agricole, Sanatnder Bank Polska, czy w BNP Paribas.

Dla nich rozwiązaniem może być korzystnie z opcji automatycznej płatności – Yanosik Pay – za przejazd przez autostrady wprowadzonej w aplikacji łączącej m.in. opcję nawigacji oraz CB radia. Firma współpracuje z Blue Media, krajową instytucją płatniczą.

A banki, które mają taką opcję już zapowiadają rozszerzenie działalności automatycznych płatności na kolejne trasy na autostradach. – Pracujemy nad poszerzeniem listy autostrad, za które będzie można płacić w IKO – mówi Piotr Wardziak, z biura prasowego PKO BP.

Dodaje, że na początku przyszłego roku bank planuje wprowadzić obsługę autostrady A4. – Postawiliśmy na własne rozwiązanie w tej dziedzinie (nie współpracuje z operatorem aplikacji Autopay), przygotowane przy współpracy ze spółką PKO Finat – mówi Piotr Wardzik.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Automatyczny system płatności Autopay działa od lata 2019 roku na wszystkich bramkach poboru opłat AmberOne Autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem oraz na A4 na odcinku Katowice-Kraków

Z Autopay korzysta regularnie już niemal 410 tysięcy użytkowników. 18 proc. z nich zarejestrowało się do systemu z poziomu bankowości internetowej lub mobilnej.

Bywa też, że jeśli nawet bank umożliwia korzystanie z Autopay – systemu automatycznych opłat za przejazdy autostradami – to nie można zapłacić za przejazd wszystkimi takimi drogami, gdzie obowiązują płatności.

Warto sprawdzić: Po co bank „potrzebuje” dostępu do kontaktów w telefonie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
5 sposobów na to, jak ubierać się z troską o środowisko
Lifestyle
Obieg wtórny — dlaczego jest tak istotny?
Lifestyle
Dodatkowy dzień wolny za 11 listopada. Kiedy pracownik powinien go odebrać
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?