Jak działa Autopay w aplikacjach mobilnych banków

Coraz więcej banków pozwala płacić za przejazd autostradami swoją aplikacją mobilną. Jak Autopay działa w Alior, PKO, Pekao, ING, Banku Pocztowym i Millennium.

Publikacja: 18.12.2020 17:33

Jak działa Autopay w aplikacjach mobilnych banków

Foto: Adobe Stock

Bywa też, że jeśli nawet bank umożliwia korzystanie z Autopay – systemu automatycznych opłat za przejazdy autostradami – to nie można zapłacić za przejazd wszystkimi takimi drogami, gdzie obowiązują płatności.

Warto sprawdzić: Po co bank „potrzebuje” dostępu do kontaktów w telefonie

korzystanie z Autopay jest trzy razy szybsze niż dokonanie płatności przy tradycyjnej bramce z obsługą manualną

Zaoszczędzić czas klientom. Jak działa Autopay

Na początku grudnia taką usługę wdrożył Alior Bank. – Mamy świadomość, że klienci oczekują dziś czegoś więcej niż tylko produktów i usług potrzebnych do zarządzania finansami. Dlatego z myślą o zmieniających się oczekiwaniach chcemy budować ich pozytywne doświadczenia poprzez rozwijanie nowych funkcji i usług pozafinansowych, które będą dla nich wsparciem na co dzień, w różnych sytuacjach – tłumaczyła Katarzyna Dziwulska, dyrektor zarządzająca pionem sprzedaży segmentu klienta indywidualnego w Alior Banku.

– Liczymy, że wdrożona właśnie usługa Autopay będzie jedną z odpowiedzi na te oczekiwania, a klienci naszego banku docenią wygodę i bezpieczeństwo, jakie ona zapewnia.

Warto sprawdzić: Odziedziczyłeś numer? Może być problem w bankowości mobilnej

Aby skorzystać z usługi Autopay w Alior Banku, należy ją aktywować w zakładce Autostrady w aplikacji mobilnej, a następnie dodać dane pojazdu oraz wskazać konto, z którego ma być pobierana opłata. Aplikacja umożliwia bieżący podgląd historii wszystkich przejazdów i faktur.

– Klienci Alior Banku z poziomu swojej aplikacji bankowej, bez potrzeby instalowania dodatkowych programów, mogą korzystać z elektronicznych płatności na odcinkach autostrad, które obsługują system Autopay  – mówi Miłosz Kurzawski, Członek Zarządu Autopay.

Podkreśla on, że korzystanie z usługi jest bardzo wygodne i przydatne, do tego trzy razy szybsze niż dokonanie płatności przy tradycyjnej bramce z obsługą manualną, a Autopay to całkowicie bezdotykowa i w pełni bezpieczna metoda płatności, co ma znaczenie w sytuacji pandemii.

Płatność Autopay coraz popularniejsza

PKO Bank Polski oferuje w aplikacji mobilnej IKO możliwość automatycznego realizowania płatności za przejazdy autostradą A1 (bez konieczności zatrzymywania się na bramkach) od początku października. – Po dwóch miesiącach działania ma już zarejestrowanych prawie 60 tys. użytkowników i ta liczba dynamicznie rośnie.

A Bank Pekao udostępnił usługę Autopay w aplikacji PeoPay na początku sierpnia. – System Autopay działa już na wszystkich bramkach na AmberOne Autostradzie A1 oraz na autostradzie A4 Kraków – Katowice – wylicza Paweł Jurek, rzecznik banku.

Warto sprawdzić: Co oferują banki w swoich kantorach internetowych

Także od sierpnia z tej opcji mogą skorzysstać klienci ING Banku Śląskiego. – Włączenie usługi w Moim ING umożliwia automatyczne opłacanie wprost z rachunku bankowego, przejazdów odcinkami autostrad, które udostępnia operator, czyli Autopay Mobility – mówi Magdalena Klejment z biur prasowego ING Banku Śląskiego.

Przyznaje, że spora grupa klientów już uruchomiła usługę Autostrady Autopay w Moim ING i z niej korzysta.

– Jednak obecna sytuacja związana z pandemią nie pozwala na pełne wykorzystanie potencjału usługi. Właściwy poziom wykorzystania usługi uzależniony jest od powrotu do możliwości podróżowania bez ograniczeń – dodaje Magdalena Klejment.

Od końca czerwca także klienci Banku Pocztowego mogą za pośrednictwem aplikacji mobilnej EnveloBank korzystać z funkcji umożliwiającej automatyczne płatności za autostrady – Autopaopay.

Wystarczy, że zalogują się na swoje konto w aplikacji EnveloBank, podadzą numer rejestracyjny pojazdu i wybiorą konto, z którego ma być pobierana opłata za przejazd. W ten sposób można przejeżdżać bramkami na autostradach: AmberOne A1 na odcinku Rusocin – Nowa Wieś oraz A4 na odcinku Kraków – Katowice bez konieczności pobierania biletu.

– Cały czas pracujemy nad tym, by oferowane przez nas usługi wpisywały się w najnowsze trendy technologiczne i odpowiadały na potrzeby naszych Klientów. Jako jedni z pierwszych udostępnimy w bankowości mobilnej możliwość automatycznych płatności za autostrady, Autopay – zapowiadał Tomasz Dąbrowski, członek Zarządu Banku Pocztowego.

Zamiast Autopay. Zapłacić z Yanosika

Jako pierwszy już w ub. roku Autopay uruchomił bank Millennium, ale nadal na nią czekają m.in. posiadacze rachunków m.in. w Credit Agricole, Sanatnder Bank Polska, czy w BNP Paribas.

Dla nich rozwiązaniem może być korzystnie z opcji automatycznej płatności – Yanosik Pay – za przejazd przez autostrady wprowadzonej w aplikacji łączącej m.in. opcję nawigacji oraz CB radia. Firma współpracuje z Blue Media, krajową instytucją płatniczą.

A banki, które mają taką opcję już zapowiadają rozszerzenie działalności automatycznych płatności na kolejne trasy na autostradach. – Pracujemy nad poszerzeniem listy autostrad, za które będzie można płacić w IKO – mówi Piotr Wardziak, z biura prasowego PKO BP.

Dodaje, że na początku przyszłego roku bank planuje wprowadzić obsługę autostrady A4. – Postawiliśmy na własne rozwiązanie w tej dziedzinie (nie współpracuje z operatorem aplikacji Autopay), przygotowane przy współpracy ze spółką PKO Finat – mówi Piotr Wardzik.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Automatyczny system płatności Autopay działa od lata 2019 roku na wszystkich bramkach poboru opłat AmberOne Autostrady A1 pomiędzy Toruniem a Gdańskiem oraz na A4 na odcinku Katowice-Kraków

Z Autopay korzysta regularnie już niemal 410 tysięcy użytkowników. 18 proc. z nich zarejestrowało się do systemu z poziomu bankowości internetowej lub mobilnej.

Bywa też, że jeśli nawet bank umożliwia korzystanie z Autopay – systemu automatycznych opłat za przejazdy autostradami – to nie można zapłacić za przejazd wszystkimi takimi drogami, gdzie obowiązują płatności.

Warto sprawdzić: Po co bank „potrzebuje” dostępu do kontaktów w telefonie

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Lifestyle
Oddawanie krwi to nie tylko dobroczynność. Sprawdzamy korzyści
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Lifestyle
Skrócili tydzień pracy do 4 dni. Zbawienne efekty
Lifestyle
Możemy żądać rekompensaty za koszmarną podróż pociągiem
Lifestyle
Linie lotnicze niechętnie płacą za opóźnione loty
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Lifestyle
Chciał zwrócić bilet lotniczy LOT. Droga przez mękę
Lifestyle
Jak prześwietlić touroperatora przed kupnem wycieczki