Auto na minuty się opłaca. Taniej niż taksówka

Coraz więcej osób wybiera carsharing, czyli auto na minuty zamiast własnego samochodu.

Publikacja: 27.07.2018 19:47

Auto na minuty się opłaca. Taniej niż taksówka

Foto: materiały prasowe

Mieszkasz w dużym mieście, nie masz samochodu, a potrzebujesz dojechać na spotkanie czy zrobić zakupy, możesz skorzystać z usługi carsharing. Koszt wynajęcia auta to 50–80 groszy za kilometr plus 50–80 groszy za każdą minutę. Koszt postoju to przeważnie 10 groszy za minutę.

Samochód na minuty można wynająć w największych polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie Łodzi oraz w rejonie Śląska i Zagłębia. Operator usługi udostępnia oznakowane samochody zaparkowane w różnych częściach danego miasta.

Czytaj także:

Jak to działa

Na początku musimy zalogować się w systemie i zainstalować aplikację na smartfonie. Koniecznie jest wypełnianie formularza oraz przesłanie zdjęcia naszego prawa jazdy. Warunkiem korzystania z usługi jest ukończenie 18 lat i posiadanie prawa jazdy kategorii B. Do płacenie będzie nam służyć karta kredytowa lub płatnicza. Trzeba wyrazić zgodę na jej obciążenie w momencie skorzystania z usługi. Za pomocą aplikacji znajdziemy zaparkowane auto, które będzie trzeba otworzyć smartfonem. Możemy zarezerwować interesujący nas samochód. Czas rezerwacji wynosi przeważnie 15 minut i większość firm nie pobiera opłaty za jej anulowanie lub rezygnację.

Kluczki do samochodu oraz dokumenty pojazdu znajdują się w schowku. Przeważnie mamy 2–3 minuty czasu bezpłatnego na zapoznanie się z autem. W tym czasie będzie mogli dostosować auto do jazdy i wypełnić krótką ankietę na temat stanu i czystości samochodu. Warto uważnie obejrzeć samochód i zgłosić ewentualne uszkodzenia i braki.

Po zakończeniu jazdy auto możemy zostawić w dowolnym wybranym punkcie miasta także w strefie płatnego parkowania. Firmy mogą zakazywać odstawiania auta na płatnych parkingach, w hipermarketach czy obrzeżach miasta. Pozostawiając auto w miejscu niedozwolonym, to my poniesiemy koszty ewentualnego mandatu. W celu zakończenia najmu musimy umieści kluczy w schowku pasażera w specjalnie przeznaczonym i oznakowany miejscu, zaciągnąć hamulec ręczny, wyłączyć światła zamknąć okna oraz uruchomić plecenie zakończ w aplikacji mobilnej.

Koszty i nie tylko

Autem możemy wyjeżdżać poza strefę wyznaczaną przez operatora, czasem wiąże się to z powiadomieniem firmy o takim zamiarze. Ważne jest, aby zakończyć wynajem w określonej strefie. W większości firm zostawienie auta poza strefą jest niemożliwe lub wiąże się to z dodatkowymi opłatami.

Korzystając z auta na wynajem nie będziemy musieli płacić żadnej kaucji oraz tankować auta przed zwrotem. Koszt wynajmu to czas korzystania z samochodu 50–80 groszy za minutę oraz przejechany dystans 50–80 groszy za kilometr. Opłata za postój zostanie naliczona, gdy zaparkujemy samochód, a później do niego wrócimy (10–16 groszy za minutę). Rezerwując w ten sposób samochód, mamy gwarancję, że auto nie zostanie wypożyczone przez inną osobę. Po zakończeniu wynajmu otrzymamy na maila fakturę, a nasze konto zostanie obciążone odpowiednią kwotą.

Nie płacimy za paliwo, ale w przypadku planowania dłuższego wynajmu lub spadku paliwa poniżej 30 proc. pojemności baku, możemy zatankować samochód po wcześniejszym zgłoszeniu do operatora. W niektórych samochodach znajdują się specjalne karty paliwowe. Możemy oczywiście zatankować na własny koszt i poprosić o wystawienie faktury na firmę wynajmującą auta. Pieniądze zostaną nam zwrócone w ciągu 7–14 dni od dostarczenia faktury. Podobnie ma się sytuacja w przypadku umycia auta na myjni. Oczywiście ten fakt także trzeba zgłosić wcześniej do operatora.

Odpowiedzialność

Możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami w przypadku np. zgubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego (200–350 zł), palenia tytoniu w aucie (200–300 zł), udostępnienia pojazdu osobą trzecim (250–1000 zł) czy zakończenia najmu w niewłaściwym miejscu (200–1000 zł). Pełną listę opłat znajdziemy w regulaminie danego operatora. Nie ponosimy odpowiedzialności zarówno za kradzież pojazdu, jak i za uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu na skutek działania, wypadku lub kolizji spowodowanej przez osobę trzecią. Jeśli natomiast wypadek zdarzył się z naszej winy, możemy ponieść konsekwencje szkody w granicach tak zwanego udziału własnego.

W zależności od firmy wynosi od 0 do 2000 zł. Oznacza to, że do tej kwoty to my płacimy za szkodę, a dopiero przy większych zniszczeniach odpowiedzialność przejmuje ubezpieczyciel. Oczywiście nic nas nie chroni, jeśli jedziemy pod wpływem alkoholu, narkotyków, przekraczamy dozwoloną prędkość czy uciekniemy z miejsca wypadku. Wtedy wszelkie koszty pokrywamy z własnej kieszeni.

Czynności niedozwolone

 • udostępnianie pojazdu do kierowania osobie trzeciej
 • palenie tytoniu, używanie papierosów elektronicznych
 • spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków
 • holowanie innych aut
 • dokonywanie jakichkolwiek napraw, ingerencji lub czynności serwisowych we własnym zakresie
 • udział w rajdach, wyścigach, testach sportowych
 • jazda pod wpływem alkoholu, substancji odurzających, narkotyków, leków i innych substancji mających wpływ na jazdę kierowcy
 • wyjazd pojazdem poza granice kraju
 • umieszczanie reklam lub innych oznaczeń na pojeździe
 • usuwanie lub zamiana jakichkolwiek elementów składowych lub wyposażenia pojazdu
 • przewożenie zwierząt w sposób mogący prowadzić do zabrudzenia wnętrza pojazdu
 • przewożenie materiałów niebezpiecznych

Mieszkasz w dużym mieście, nie masz samochodu, a potrzebujesz dojechać na spotkanie czy zrobić zakupy, możesz skorzystać z usługi carsharing. Koszt wynajęcia auta to 50–80 groszy za kilometr plus 50–80 groszy za każdą minutę. Koszt postoju to przeważnie 10 groszy za minutę.

Samochód na minuty można wynająć w największych polskich miastach: Warszawie, Poznaniu, Trójmieście, Wrocławiu, Krakowie Łodzi oraz w rejonie Śląska i Zagłębia. Operator usługi udostępnia oznakowane samochody zaparkowane w różnych częściach danego miasta.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Mądre Wydatki
Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday
Mądre Wydatki
Rower jako środek transportu to lepsze zdrowie i lżejszy portfel
Mądre Wydatki
Własne auto nie ma sensu. Młodzi nie chcą czterech kółek
Mądre Wydatki
Apartament wakacyjny. Jak kupić, by zarobić
Akcje Specjalne
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Mądre Wydatki
SpaceX wprowadza mega obniżkę cen na Starlink
Mądre Wydatki
Kupno używanych rzeczy na Allegro czy OLX. Kiedy trzeba zapłacić podatek, kary