Kluczki do samochodu oraz dokumenty pojazdu znajdują się w schowku. Przeważnie mamy 2–3 minuty czasu bezpłatnego na zapoznanie się z autem. W tym czasie będzie mogli dostosować auto do jazdy i wypełnić krótką ankietę na temat stanu i czystości samochodu. Warto uważnie obejrzeć samochód i zgłosić ewentualne uszkodzenia i braki.
Po zakończeniu jazdy auto możemy zostawić w dowolnym wybranym punkcie miasta także w strefie płatnego parkowania. Firmy mogą zakazywać odstawiania auta na płatnych parkingach, w hipermarketach czy obrzeżach miasta. Pozostawiając auto w miejscu niedozwolonym, to my poniesiemy koszty ewentualnego mandatu. W celu zakończenia najmu musimy umieści kluczy w schowku pasażera w specjalnie przeznaczonym i oznakowany miejscu, zaciągnąć hamulec ręczny, wyłączyć światła zamknąć okna oraz uruchomić plecenie zakończ w aplikacji mobilnej.
Koszty i nie tylko
Autem możemy wyjeżdżać poza strefę wyznaczaną przez operatora, czasem wiąże się to z powiadomieniem firmy o takim zamiarze. Ważne jest, aby zakończyć wynajem w określonej strefie. W większości firm zostawienie auta poza strefą jest niemożliwe lub wiąże się to z dodatkowymi opłatami.
Korzystając z auta na wynajem nie będziemy musieli płacić żadnej kaucji oraz tankować auta przed zwrotem. Koszt wynajmu to czas korzystania z samochodu 50–80 groszy za minutę oraz przejechany dystans 50–80 groszy za kilometr. Opłata za postój zostanie naliczona, gdy zaparkujemy samochód, a później do niego wrócimy (10–16 groszy za minutę). Rezerwując w ten sposób samochód, mamy gwarancję, że auto nie zostanie wypożyczone przez inną osobę. Po zakończeniu wynajmu otrzymamy na maila fakturę, a nasze konto zostanie obciążone odpowiednią kwotą.
Nie płacimy za paliwo, ale w przypadku planowania dłuższego wynajmu lub spadku paliwa poniżej 30 proc. pojemności baku, możemy zatankować samochód po wcześniejszym zgłoszeniu do operatora. W niektórych samochodach znajdują się specjalne karty paliwowe. Możemy oczywiście zatankować na własny koszt i poprosić o wystawienie faktury na firmę wynajmującą auta. Pieniądze zostaną nam zwrócone w ciągu 7–14 dni od dostarczenia faktury. Podobnie ma się sytuacja w przypadku umycia auta na myjni. Oczywiście ten fakt także trzeba zgłosić wcześniej do operatora.
Odpowiedzialność
Możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami w przypadku np. zgubienia lub zniszczenia dowodu rejestracyjnego (200–350 zł), palenia tytoniu w aucie (200–300 zł), udostępnienia pojazdu osobą trzecim (250–1000 zł) czy zakończenia najmu w niewłaściwym miejscu (200–1000 zł). Pełną listę opłat znajdziemy w regulaminie danego operatora. Nie ponosimy odpowiedzialności zarówno za kradzież pojazdu, jak i za uszkodzenie lub zniszczenie pojazdu na skutek działania, wypadku lub kolizji spowodowanej przez osobę trzecią. Jeśli natomiast wypadek zdarzył się z naszej winy, możemy ponieść konsekwencje szkody w granicach tak zwanego udziału własnego.