Studnia głębinowa. Czy opłaca się własne ujęcie wody

Sprawdzamy czy warto zainwestować we własną studnię głębinową, jaki rodzaj ujęcia najbardziej się opłaca oraz po jakim czasie taki wydatek może się zwrócić.

Publikacja: 06.05.2020 17:41

Studnia głębinowa. Czy opłaca się własne ujęcie wody

Foto: Fotorzepa, Robert Wójcik

Studnia głębinowa coraz częściej pojawia się w gospodarstwie domowym. Decyzja o budowie własnego ujęcia wody ma wiele przyczyn, głównie finansowych.

Rodzaje studni głębinowych

Zanim przejdziemy do analizy zalet posiadania własnej studni, warto wymienić jej rodzaje, aby wiedzieć co najbardziej odpowiada naszym preferencjom.

Warto sprawdzić: Myć naczynia ręcznie czy w zmywarce? Co jest tańsze?

Pierwszy typ to studnie kopane, które mogą sięgać 20 metrów głębokości i są zabezpieczone cembrowiną z kręgów bocznych. Dziś ten rodzaj ujęcia wody jest coraz rzadziej stosowany. Drugi typ to studnia wąskorurowa (inaczej nazywana abisyńską). Woda z takiego zbiornika może być używana głównie do celów gospodarczo-budowalnych. Trzeba jednak brać pod uwagę, że studnia wąskorurowa bardzo szybko się zamula, co wiąże się z dodatkowymi kosztami wykonania nowej. Trzeci, najbardziej popularny rodzaj ujęcia to studnia głębinowa. Jest on najmniej podatny na zanieczyszczenia i wykonuje się go poprzez odwiert na głębokości od 20 do 70 metrów.

Wybór konkretnego rodzaju studni zależy od układu warstw wodonośnych na terenie działki, dlatego warto przed podjęciem decyzji zorientować się u właścicieli sąsiednich posesji i miejscowych fachowców jaki jest koszt wykonania studni i czy taka inwestycja zwróci się w przyszłości.

Studnia głębinowa – czy warto?

Współcześnie wiele gospodarstw domowych staje przed decyzją budowy studni z trzech głównych powodów. Pierwszy dotyczy braku możliwości dostępu do sieci wodociągowej na parceli. W takiej sytuacji mieszkańcy są zmuszeni do budowy studni. Koszt takiego przedsięwzięcia wraz z zużyciem prądu pompy głębinowej musi być powiększony o proces uzdatniania, który polega na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do stanu czystości w ramach potrzeb socjalno-bytowych. Dlatego najpierw należy zbadać skład wody, wysyłając próbkę do laboratorium w Sanepidzie, gdzie specjaliści wykonają analizę fizykochemiczną i mikrobiologiczną. Koszt wyników badania waha się między 350-500zł. Analiza składu pozyskanej wody pozwoli na wybór metody uzdatniania, którą może być odżelaźnianie, zmiękczanie, demineralizacja, filtracja, dezynfekcja, odwrócona osmoza lub aeracja.

W sytuacji zużycia dużych ilości wody na podlewanie ogródka i innych czynności gospodarczych, domownicy również podejmują decyzję o budowie studni, która według właścicieli firm powinna zwrócić się w ciągu najbliższych 2, 3, 4 i 5 lat (w zależności od zużycia wody i liczby członków gospodarstwa domowego). W przypadku studni wierconych do 30 metrów głębokości bez sprzętu filtrującego wodę, przeciętny koszt za 1metr bieżący wynosi od 150 do 250 zł z orurowaniem. Stąd finalny koszt inwestycji powinien oscylować w graniach od 7000 do 15 000 zł.

Dodatkowo, właściciele studni, którzy równocześnie korzystają z sieci wodociągowej podkreślają, że w chwili awarii lub prac elektrowni wodnej, studnia głębinowa jest alternatywą, gdyż czerpana z niej woda przepuszczona przez odpowiednie filtry nadaje się do użytku. Pozostaje kwestia ceny odwiertu próbnego, który zależy od regionu oraz położenia wody. Przeciętny koszt takiego wykonania to około 4000-5000 zł. Właściciele firm przyznają, że niewielu klientów decyduje się na dodatkowy wydatek.

Trzeci powód dotyczy całkowitej rezygnacji z usług sieci wodociągowej na korzyść własnej studni ze względów finansowych. Warto pamiętać, że zanim zdecydujemy się na taki krok należy dokładnie zbadać dostęp do wód głębinowych. Kopanie studni do 30 metrów i pobór do 5metrów sześciennych wody na dobę nie wymaga żadnych pozwoleń, a koszt takiej inwestycji, wraz z pompą, hydroforem i sprzętem uzdatniającym wodę do picia zaczyna się od kwoty 10 000 zł .

Studnia głębinowa – przykładowe wyliczenia

Aby rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące opłacalności budowy studni, można wykonać kalkulację na podstawie dziennego zużycia wody. Przeciętna czteroosobowa rodzina korzysta ze 150 litrów wody na dobę, nie wliczając czynności gospodarczych (podlewanie ogródka, mycie samochodów, etc.). Koszt 1metra sześciennego wody ze studni to około 30-40 gr, powiększony o zużycie prądu pompy głębinowej, względem 1metra sześciennego z sieci wodociągowej, który sięga od 3 do 8 zł. Zatem stosunek obu wartości wynosi 1 do 10 (nie wliczając kosztów budowy studni i uzdatniania wody, jeśli to konieczne).

Warto sprawdzić: Ozonowanie, czyli sposób na wirusa. Ile to kosztuje?

Przy działce o powierzchni 500 metrów kwadratowych i zużyciu wody w domu oraz na ogród i trawnik, koszt miesięcznego rachunku razem z odprowadzeniem ścieków wyniesie około 610 zł. Przy jednakowym zużyciu czerpiąc wodę ze studni (uzdatnioną do picia) rachunek wyniesie 23,60 zł. Podliczając wykonanie ujęcia za 15 000 zł razem z pompą i hydroforem, dodając miesięczne zużycie prądu w wysokości 5 zł, inwestycja powinna zwrócić się po 2 latach. Jest to jeden z tych wariantów, gdzie woda ma zastosowanie socjalno-bytowe.

Studnia głębinowa coraz częściej pojawia się w gospodarstwie domowym. Decyzja o budowie własnego ujęcia wody ma wiele przyczyn, głównie finansowych.

Rodzaje studni głębinowych

Pozostało 97% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Mądre Wydatki
Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday
Mądre Wydatki
Rower jako środek transportu to lepsze zdrowie i lżejszy portfel
Mądre Wydatki
Własne auto nie ma sensu. Młodzi nie chcą czterech kółek
Mądre Wydatki
Apartament wakacyjny. Jak kupić, by zarobić
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Mądre Wydatki
SpaceX wprowadza mega obniżkę cen na Starlink
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał