Tanie meble na pokolenia. Zabytkowe kosztują dziś względnie mało

Przedmioty z bogatą historią wcale nie muszą kosztować majątku. Na fali wznoszącej jest obecnie design z czasów PRL.

Publikacja: 27.12.2022 12:02

W antykwariacie jest ok. 1,5 tysiąca antyków, najstarsze z XVII wieku

W antykwariacie jest ok. 1,5 tysiąca antyków, najstarsze z XVII wieku

Foto: Antykwariat Connaisseur

W jakim wnętrzu spędzimy rodzinne wigilijne spotkanie? Piękne wnętrze stwarza lepszy nastrój. Za ile można dziś urządzić stylowe domowe wnętrze?

Jaki styl wybrać? Zabytkowe meble kosztują dziś względnie tanio, ponieważ dawna sztuka użytkowa nie budzi zainteresowania na aukcjach. Rekordowe ceny osiąga design z lat. 50. i 60. XX wieku. Może święta za rok spędzimy pośród innych przedmiotów? Świąteczny nastrój sprzyja rodzinnym planom.

Czytaj więcej

Astronomiczne ceny designu z PRL. Niektórzy wyrzucają skarby na śmietnik

Antyki w okazyjnej cenie

Jak wyglądały dawne polskie wnętrza, co w nich było? Warto przejrzeć 11 tomów pomnikowego dzieła Romana Aftanazego „Dzieje rezydencji na Kresach Rzeczypospolitej”. Są tam tysiące archiwalnych fotografii wnętrz polskich domów ziemiańskich przed 1939 rokiem.

Najczęściej nie ma tam obrazów. Ściany zdobi biała broń, kobierce. Na komodach stoją figury z brązu przedstawiające konie. Jeśli jest malarstwo, to też zwykle przedstawiające konie, sceny bitewne. Są oczywiście obrazy o treści religijnej i portrety przodków malowane przez prowincjonalnych malarzy.

Względnie tanie są dziś zabytkowe meble XVIII stulecia

Względnie tanie są dziś zabytkowe meble XVIII stulecia

Antyki Gniezno

Dzieło Aftanazego możemy potraktować jako poradnik. Swoje wnętrza możemy urządzić na wzór tych historycznych, dziś już nieistniejących. Książkę Romana Aftanazego wydaną w latach 1991–1997 przez Ossolineum upolować można już za ok. 2,5 tys. zł.

Ceny antycznych mebli są względnie niskie. Na krajowym rynku dawne rzemiosło artystyczne budzi niewielkie zainteresowanie. W strukturze rynku aukcyjnego to ok. 2,5 proc. transakcji (blisko 83 proc. transakcji stanowi malarstwo). Z kolei w dziedzinie rzemiosła najmniejsze zainteresowanie budzą właśnie meble, to ok. 6 proc. transakcji. Dla przykładu porcelana to blisko 19 proc. transakcji w dziedzinie rzemiosła, a np. srebro i platery ponad 15 proc. Dane pochodzą z „Raportu” portalu Artinfo.pl.

Od lat popyt na zabytkowe meble jest coraz mniejszy. Pewnie dlatego w stolicy są tylko dwa antykwariaty handlujące zabytkowym rzemiosłem artystycznym, w tym meblami. To m.in. antykwariat Connaisseur, gdzie jest ok. 1,5 tys. zabytkowych przedmiotów, w tym najstarsze z XVII stulecia (www.connaisseur.pl). Jak czytamy na stronie antykwariatu, sprzedaje on głównie do muzeów.

Od lat handluje zabytkowymi meblami firma Antyki Gniezno Jerzego Kaźmierczaka (www. antykigniezno.pl). Na stronie firmy oglądamy dostępne dziś antyki. Na przykład reprezentacyjna szafa z XVIII wieku w okleinie orzechowej kosztuje dziś 35 tys. zł. Gdy ok. 15 lat temu kosztowała 80 tys. zł. Zatem cena muzealnej klasy barokowego mebla jest teraz niższa niż niektórych figurek z ćmielowskiej porcelany wykonanych w latach 60. XX wieku.

Czytaj więcej

Monety lepszą lokatą niż obrazy. Wojna i inflacja umocniły to przekonanie

Dawne meble w niełasce

Jerzy Kaźmierczak ostatnio sprzedał do muzeum za 40 tys. zł komplet mebli z 1905 roku. Meble zaprojektował Joseph Hoffmann (1870–1956), sławny w świecie austriacki architekt i projektant sztuki użytkowej, współzałożyciel Secesji Wiedeńskiej i Warsztatów Wiedeńskich. Meble wykonała wiedeńska firma braci Kohn. Stół, sofa, dwa fotele, dwa krzesła nadają się do domowego salonu.

Komplet stołowych niesygnowanych mebli art déco w okleinie z orzecha lub palisandru kosztuje 80 tys. zł. To stół, kredens, pomocnik, dziesięć krzeseł, dwa fotele i zegar podłogowy. Meble są nie tylko efektowną dekoracją, ale spełniają funkcje użytkowe.

Załamanie rynku dawnych mebli spowodowały przyczyny czysto ekonomiczne. Lawinowo wzrosły koszty najmu lokali, a meble wymagają dużych powierzchni do magazynowania lub ekspozycji.

Moim zdaniem ważnym powodem załamania rynku jest także poluzowanie więzi rodzinnych. Komu przekazać piękny zabytkowy mebel, jeśli zanikają więzi rodzinne? Warto o tym porozmawiać podczas wigilijnych spotkań.

Może kupić tylko jeden dawny mebel? Będzie stylowym akcentem w domowym wnętrzu. Stworzy klimat wnętrza. Taki mebel zostawimy w spadku dzieciom lub wnukom. Jerzy Kaźmierczak przekonuje, że nowoczesne malarstwo Wojciecha Fangora doskonale komponuje się nad dwustuletnią komodą.

Moda na design z czasów PRL

Wigilijny stół może zdobić tanio kupiony w antykwariacie porcelanowy przedwojenny serwis z wytwórni w Ćmielowie. Naszym gościom możemy opowiadać, że serwis jest rodzinną pamiątką i od stu lat stoi w naszym domowym kredensie, bo należał do naszej prababci.

Srebrne stylowe sztućce są zwykle droższe niż porcelana. W grudniu dom aukcyjny Ostoya wystawił komplet stylowych srebrnych sztućców z 1920 roku na 12 osób. W sumie 101 sztućców w efektownej drewnianej trzypoziomowej kantynie wystawiono z ceną wywoławczą 20 tys. zł i wycenę szacunkową 28–30 tys. zł.

Serwis Ina zaprojektował Lubomir Tomaszewski

Serwis Ina zaprojektował Lubomir Tomaszewski

Desa Unicum/Marcin Koniak

Na rynek aukcyjny wchodzi pokolenie trzydziestolatków. Bliższe im czasy PRL niż dwudziestolecie międzywojenne. Wielkie domy aukcyjne kreują design z PRL jako snobistyczny styl życia. Symbolem tego stylu jest np. kultowy serwis „Ina” Lubomira Tomaszewskiego. Figurki z Ćmielowa Desa Unicum sprzedaje rekordowo po 60 tys. zł. Za tyle sprzedano np. „Gołębie” zaprojektowane przez Henryka Jędrasiaka.

Opłaca się wiedzieć, że są firmy, które nadal nisko wyceniają design czasów PRL. To na przykład Pragaleria. Często dzieła sztandarowych projektantów startują z ceną 100 zł. To okazja do tanich zakupów.

Czy meble i porcelana z czasów PRL stwarzają taki sam klimat we wnętrzu jak antyki?

W jakim wnętrzu spędzimy rodzinne wigilijne spotkanie? Piękne wnętrze stwarza lepszy nastrój. Za ile można dziś urządzić stylowe domowe wnętrze?

Jaki styl wybrać? Zabytkowe meble kosztują dziś względnie tanio, ponieważ dawna sztuka użytkowa nie budzi zainteresowania na aukcjach. Rekordowe ceny osiąga design z lat. 50. i 60. XX wieku. Może święta za rok spędzimy pośród innych przedmiotów? Świąteczny nastrój sprzyja rodzinnym planom.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Mądre Wydatki
Dwie trzecie Polaków chce skorzystać z Black Friday i Cyber Monday
Mądre Wydatki
Rower jako środek transportu to lepsze zdrowie i lżejszy portfel
Mądre Wydatki
Własne auto nie ma sensu. Młodzi nie chcą czterech kółek
Mądre Wydatki
Apartament wakacyjny. Jak kupić, by zarobić
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Mądre Wydatki
SpaceX wprowadza mega obniżkę cen na Starlink