Lepiej nie spieszyć się z odnowieniem karty kredytowej

Zbyt szybki wniosek o wznowienie używanej wciąż karty kredytowej sprawia, że otrzymamy ją z terminem ważności takim samym jak obecnej.

Publikacja: 10.09.2020 17:05

Lepiej nie spieszyć się z odnowieniem karty kredytowej

Foto: Shutterstock

Pan Adrian jest klientem ING Banku Śląskiego. W lipcu z powodu wyjazdu zamówił nową kartę kredytową, bo obecnie używana jest ważna do października.

– Wyjeżdżam za granicę we wrześniu, dlatego zależało mi na tej wymianie – tłumaczy mężczyzna.

Warto sprawdzić: Płacił odsetki za cudze transakcje. Jak to możliwe?

Jak zapowiedział, tak zrobił. Jeszcze w lipcu złożył wniosek i dostał wznowioną kartę, której okres ważności upływał w październiku tego roku. Pan Adrian złożył reklamację i przeżył szok. Jednak ta nowa, druga już, karta miała tę samą datę ważności jak poprzednia.

– Ręce mi opadły, bo w sumie prostej sprawy nie jestem w stanie załatwić – żali się klient ING Banku Śląskiego. Skontaktował się z infolinią banku. Tam obiecano mu wysłać trzecią kartę. Mężczyzna otrzymał ją. I okazało się, że ta wysłana już w sierpniu ma także tę samą datę ważności – październik 2020.

– W banku dowiedziałem się, że system mi taką wygenerował. Pracownica banku sama była zdziwiona, dlaczego tak się stało. Ja zaczynam się z tego śmiać, bo na szczęście mam duże poczucie humoru – opowiada mężczyzna.

Okazuje się, że odpowiedź jest prosta. Klient zbyt wcześnie złożył wniosek o wznowienie swojej karty kredytowej przed upływem daty ważności tej dotąd używanej.

– Wymieniona karta kredytowa na nową wydawana jest z nową datą ważności, jeśli termin ważności karty, na dzień wymiany, jest krótszy niż dwa miesiące. Doliczymy wtedy okres kolejnych pięciu lat do daty ważności starej karty, miesiąc zostaje ten sam – wyjaśnia Joanna Majer-Skorupa z ING Banku Śląskiego.

Podkreśla, że z taką samą datą ważności jak dotychczasowa karta jest wydawana kolejna, jeśli termin ważności wymienianej karty, na dzień wymiany, jest dłuższy niż dwa miesiące.

Joanna Majer-Skorupa podaje przykład. Jeśli data ważności do tej pory używanej karty mijała w marcu 2020 r., a klient chciał ją wymienić w grudniu 2019 r., to nową dostanie z tą samą datą. Ale jeśli klient wymienia kartę w lutym – to nowa będzie ważna już do marca 2025 roku.

Okazuje się, że terminy dotyczące wznawiania kart kredytowych są ważne nie tylko w ING Banku Śląskim. Także np. w PKO BP. – Klient może złożyć wniosek o wcześniejsze wznowienie karty kredytowej do trzech miesięcy przed upływem terminu jej ważności. Karta wznowiona wydana wcześniej – na dwa lub trzy miesiące przed upływem terminu ważności karty posiadanej przez klienta – będzie miała okres ważności dłuższy właśnie o ten czas – tłumaczy Roman Grzyb z biura prasowego PKO BP.

Warto sprawdzić: Co zrobić, żeby 7-letni syn nie okradł nas nieświadomie

Zupełnie inaczej jest w Pekao SA. – Klient może poprosić o wcześniejsze wznowienie karty w dowolnym momencie. Karta wznowiona ma zawsze nową datę ważności – zapewnia Kamila Nowak z biura prasowego Pekao SA. Przypomina, że w przypadku wznowienia i użycia po raz pierwszy nowej karty – przy użyciu nowego PIN-u – stara automatycznie traci ważność.

Santander Bank Polska przyjmuje dyspozycje dotyczące wcześniejszego zgłoszenia wniosku o wydanie karty, nie wyznacza konkretnego terminu, ile wcześniej taki wniosek można złożyć.

– Podchodzimy do tego elastycznie, odpowiadając na potrzeby klientów. Takie sytuacje jednak nie zdarzają się często – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego Santandera.

Zapewnia, że karta wznawia się z nowym terminem ważności, bo wcześniejsze jej wydanie nie skraca poprzedniego terminu. I tak np. karta ma termin ważności na grudzień 2020 roku, a teraz klient chce wcześniejszego wznowienia, to dostaje nowy plastik z datą ważności grudzień 2024 roku.

Pan Adrian jest klientem ING Banku Śląskiego. W lipcu z powodu wyjazdu zamówił nową kartę kredytową, bo obecnie używana jest ważna do października.

– Wyjeżdżam za granicę we wrześniu, dlatego zależało mi na tej wymianie – tłumaczy mężczyzna.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze