Co załatwimy w banku bez dowodu osobistego

Nie wszystkie operacje bankowe da się przeprowadzić w oddziale, gdy nie mamy dowodu osobistego, albo stracił on swoją ważność. A paszport czy inny dokument tożsamości sprawy do końca nie załatwi.

Publikacja: 28.03.2021 18:50

Co załatwimy w banku bez dowodu osobistego

Foto: Adobe Stock

– Polski paszport nie może być podstawą w szczególności do zawierania umów o prowadzenie rachunków na rzecz osób pełnoletnich oraz rachunków firmowych, wnioskowania o produkty kredytowe i zawarcia umów kredytowych – mówi Kinga Wojciechowska- Rulka z biura prasowego mBanku.

Warto sprawdzić: Kiedy bank zdegraduje klienta VIP do niższej ligi

Do czego przyda się paszport

Klientem tego banku jest pan Mateusz. Ostatnio stracił dowód osobisty i musiał go zastrzec, a teraz czeka na nowy.

Ciekawi mnie czy mogę w oddziale np. wpłacić i wypłacić gotówkę mając inny dokument? W banku mam wpisany dowód, ale go zastrzegłem i posługuje się paszportem. Wcześniej powiedziano mi, że wszelkie operacje mogę robić jak zgłoszę się z nowym dowodem czy dokumentem o wydanie nowego dowodu – opowiada mężczyzna.

Czytelnik kontaktował się z bankiem. Tam usłyszał, że paszport polski, który ma zarejestrowany jako drugi dokument tożsamości, może być podstawą tylko do potwierdzenia tożsamości klienta, realizacji zleceń płatniczych (wpłata/wypłata gotówkowa, przelew, zlecenie stałe, polecenie zapłaty), reklamacji, złożenia wniosku o awaryjne odblokowanie transakcji oraz przyjęcia od klienta wypowiedzenia umowy.

To samo potwierdza nam Kinga Wojciechowska –Rulka, z biura prasowego banku. – W ściśle określonych sytuacjach bank akceptuje paszport polski. Może może być podstawą tylko do potwierdzenia tożsamości klienta,  realizacji zleceń płatniczych (wpłata/wypłata gotówkowa, przelew, zlecenie stałe, polecenie zapłaty), reklamacji, złożenia wniosku o awaryjne odblokowanie transakcji-nieaktualny dokument tożsamości, przyjęcia oświadczenia o zmianę numeru telefonu komórkowego – wylicza przedstawicielka mBanku.

Przyznaje, że w pojedynczych sytuacjach, w ramach odstępstwa, kiedy klient zgłasza fakt stałego czy dłuższego pobytu za granicą i nie ma możliwości wyrobienia czy odebrania dowodu osobistego, a znajduje się w sytuacji „trudnej” np. otrzymał blokadę rachunku z tytułu nieważnego dowodu, zgubił nr telefonu, został okradziony, ma zablokowane kanały dostępu – wtedy bank każdą sytuację analizujemy odrębnie i podejmujemy decyzje o akceptacji paszportu.

Warto sprawdzić: Przelew natychmiastowy. Ile kosztuje. Gdzie za darmo

Zarejestruje go w swoim systemie i dzięki niemu klient będzie mógł zrealizować czynności pomagające w odzyskaniu dostępu do środków. – Są to zawsze indywidualne odstępstwa – podkreśla przedstawicielka mBanku.

Ale w przypadku obsługi klienta niepełnoletniego, obywatelstwa polskiego akceptowanymi dokumentami są legitymacja szkolna, paszport polski lub dowód osobisty.

Małgorzata Witkowska z biura prasowego PKO BP mówi, że jeśli dowód osobisty został zastrzeżony, zaginął lub utracił ważność, to do czasu wydania nowego dokumentu, klient może posługiwać się w kontaktach z bankiem innym dokumentem tożsamości np. ważnym paszportem.

– Przy jego pomocy można w oddziale składać wszystkie dyspozycje dotyczące rachunku. Nierezydenci, którzy z różnych powodów nie mają aktualnego paszportu, mogą posługiwać się w kontaktach z bankiem kartą pobytu lub kartą pobytu obywatela Unii Europejskiej – wylicza przedstawicielka PKO BP.

Warto sprawdzić: Rozwód z bankiem czasem bywa trudny

A kiedy wypłata awaryjna

Jak mówi Wojciech Lewczak, manager Transformacji Bankowości Detalicznej w Credit Agricole ten bank akceptuje takie dokumenty tożsamości jak dowód osobisty polski lub zagraniczny, paszport polski lub zagraniczny czy kartę pobytu.

– Wszystkie te dokumenty tożsamości są równoważne tzn. w oparciu o każdy z nich klient może zlecić bankowi wykonanie takiego samego zestawu czynności czy operacji –tłumaczy.

A Adam Jankowiak, także z Credit Agricole dodaje, że „jeżeli klient nie może się wylegitymować ważnym dokumentem tożsamości, akceptowanym przez bank, to w wyjątkowych sytuacjach, po uwierzytelnieniu i tak może zostać obsłużony.

– Ze względów bezpieczeństwa, są to zazwyczaj operacje takie jak zablokowanie dostępów do bankowości elektronicznej, zastrzeżenie karty, itp. Do każdej takiej sytuacji podchodzimy jednak indywidualnie, zawsze mając na uwadze bezpieczeństwo środków i danych klienta – podkreśla Adam Jankowiak.

W Santander Bank Polska klient, który nie ma ważnego dokumentu tożsamości lub go zgubił, może wypłacić w oddziale pieniądze ze swojego rachunku w wysokości do 1 tysiąca złotych.

– Ale pod warunkiem, że: ma zaświadczenie z policji lub z urzędu gminy o utracie dokumentu tożsamości, lub zaświadczenie z urzędu gminy o oczekiwaniu na dokument tożsamości i osobiście realizuje dyspozycję wypłaty pieniędzy z konta, którego jest posiadaczem – mówi Ewa Gołek, menedżer w Biurze doskonalenia regulacji Santander Bank Polska.

Zwraca uwagę, że wypłaty awaryjnej nie zrealizuje pełnomocnik, który ma nieważny dokument lub go zgubił.  – Wypłata awaryjna środków może zostać zrealizowana tylko raz w całym okresie, w którym klient nie ma dokumentu tożsamości i tylko z jednego rachunku – podkreśla Ewa Gołek.

Warto sprawdzić: Przelew zza grobu. Bank wyczyścił konto

Dodaje, że jeżeli klient zgubił lub został mu ukradziony dokument tożsamości, to w oddziale będzie go mógł zastrzec. – Będzie musiał podać imię, nazwisko, datę urodzenia oraz adres zamieszkania. Dane podane przez klienta muszą być zgodne z danymi w systemie banku.

Dodatkowo doradca prosi klienta o przedstawienie innego dokumentu ze zdjęciem, jeśli klient go ma (np. o prawo jazdy) – wyjaśnia przedstawicielka Santander Bank Polska. Dodaje, że bank zadaje klientowi pytania kontrolne dotyczące rachunków lub usług.

– Do czasu potwierdzenia tożsamości klienta (na podstawie innego dokumentu tożsamości niż zastrzegany, ale koniecznie z listy dokumentów identyfikacyjnych honorowanych) bank nie  udziela żadnych informacji o rachunku i usługach podkreśla Ewa Gołek.

– Polski paszport nie może być podstawą w szczególności do zawierania umów o prowadzenie rachunków na rzecz osób pełnoletnich oraz rachunków firmowych, wnioskowania o produkty kredytowe i zawarcia umów kredytowych – mówi Kinga Wojciechowska- Rulka z biura prasowego mBanku.

Warto sprawdzić: Kiedy bank zdegraduje klienta VIP do niższej ligi

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze