Bitcoin ochłodził rozpalone nadzieje

Kryptowaluty kuszą inwestorów indywidualnych i wielkie firmy inwestycyjne. Ostatnio rynek zadał jednak cios, zarówno jednym, jak i drugim. Nie pierwszy raz, ale dotychczas odbicie było zawsze większe niż wcześniejszy spadek.

Publikacja: 31.05.2021 21:08

Bitcoin ochłodził rozpalone nadzieje

Foto: Adobe Stock

Zainteresowanie płatnościami kryptowalutami, zwłaszcza bitcoinem, rosło w ubiegłym roku wraz z ceną wirtualnej waluty. Powstawały kolejne platformy pośredniczące w zakupach.

Warto sprawdzić: Bitcoin i kryptowaluty – tąpnięcie cyfrowego złota

Klientów i sprzedawców w adopcji płatności w kryptowalutach wspiera nawet polski startup – paybtc.io, powiązany z serwisem Beegoz. Płatności cyfrowymi walutami chcą też ułatwić Visa i Mastercard, a największe banki, takie jak: JPMorgan, Citi, Goldman Sachs i Deutsche Bank zapowiedziały wprowadzenie do oferty usług powierniczych opartych na kryptowalutach jeszcze w tym roku. Ich tropem poszedł BNY Mellon, największy bank inwestycyjny obecny w 35 krajach, który na początku kwietnia poinformował, że czeka na zatwierdzenie przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd – SEC, rejestracji funduszu Bitcoin ETF Trust. Na decyzję w tej sprawie liczy Fidelity Investments i firma inwestycyjna VanEck, która w maju zgłosiła również kolejny wniosek na utworzenie – tym razem ETF Ethereum. Wydawane są też przedpłacone karty kryptowalutowe.

Tymczasem bitcoin, a w ślad za nim inne kryptowaluty przeceniane były od połowy maja z dnia na dzień. W ciągu zaledwie miesiąca można było na nim stracić połowę zainwestowanego kapitału.

W połowie kwietnia kurs ustanowił rekord – 64 895 dolarów, a w trzecią niedzielę maja spadł do 32 601 dolarów.

Szczyt notowań zbiegł się z głośnym debiutem na Nasdaq największej amerykańskiej kryptogiełdy – Coinbase, a załamanie z zapowiedzianą przez Elona Muska rezygnacją, należącego do niego, koncernu Tesla z przyjmowania płatności w bitcoinach oraz działaniami chińskich władz, które zmierzają do ograniczenia wydobycia i handlu bitcoinami, aby zapobiegać spekulacji i ograniczać ryzyko finansowe. Chiński Komitet Stabilności i Rozwoju Finansowego nie jest jednak jedynym organem, który podkreśla, że cyfrowa waluta wymaga nadzoru i przejrzystości, ale wcześniej rynek tak nie reagował.

Przeceniane były najszybciej nabierająca popularności i najbardziej wartościowe zaraz po bitcoinie – ether i litecoin, które również zanotowały wcześniej historyczne maksima. Kurs ETH/USD znalazł się na szczycie, wyznaczając kurs 4360 dolarów 12 maja. Dwa tygodnie później był już wart 2101 dolarów, prawie 52 proc. mniej, a kurs LTC/USD – od szczytu 10 maja spadł ponad 69 proc.

Nie wiadomo, czy sytuacja na rynku zmieni nastawienie wszystkich instytucji finansowych do produktów opartych na kryptowalutach. W ostatnich dniach tylko HSBC ogłosił, że w kryptowaluty nie wejdzie, a SEC miała już wcześniej wątpliwości, bo wniosek VanEck odroczyła pod koniec kwietnia o 45 dni. Tymczasem bitcoinowych ETF-ów przybywa w Kanadzie. W Stanach Zjednoczonych inwestorzy muszą na razie zadowolić się kontraktami na bitcoina notowanymi na CME, największej giełdzie instrumentów pochodnych.

Organizacje płatnicze, które zapowiadały umożliwienie rozliczania w kryptowalutach nie powinny się jednak wycofywać, ponieważ nie brały pod uwagę najpopularniejszych kryptowalut. Zarówno Visa, jak i MasterCard stawiały na bardziej stabilne, określane jako stablecoins. Visa już pod koniec marca ogłosiła wykorzystanie USD Coin, stablecoina opartego na dolarze amerykańskim do rozliczania transakcji za pośrednictwem ethereum – jednego z najczęściej używanych blockchainów.

Zainteresowanie płatnościami kryptowalutami, zwłaszcza bitcoinem, rosło w ubiegłym roku wraz z ceną wirtualnej waluty. Powstawały kolejne platformy pośredniczące w zakupach.

Warto sprawdzić: Bitcoin i kryptowaluty – tąpnięcie cyfrowego złota

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze