W kasie sklepu zamiast w bankomacie

Fotolia

Gotówkę można podjąć często bez prowizji.

Do 500 zł przy okazji płacenia za zakupy można podjąć w ponad 109 tys. placówek handlowo-usługowych: w sklepach, na stacjach benzynowych, w supermarketach, hotelach. Liczba takich punktów w naszym kraju systematycznie rośnie.

Usługa cash back często jest bezpłatna. Jedynym warunkiem skorzystania z niej jest zrobienie zakupów w danym sklepie (na dowolną kwotę).

Limit 500 zł wypłaty gotówki w ramach cash back dotyczy kart Maestro wydawanych przez MasterCard. W przypadku kart Visa jest to 300 zł.

We wszystkich punktach oferujących taką usługę, przy wejściu lub przy kasie, znajdują się naklejki – symbole Visa lub Maestro cash back.

Korzystanie z cash back jest proste. Płacąc kartą za zakupy wystarczy poprosić kasjera o wypłacenie w ramach usługi żądanej kwoty. Transakcję potwierdzamy składając podpis na wydruku lub wprowadzając kod PIN. Operacja może być zrealizowana także zbliżeniowo.

W zależności od tego, jakie rozwiązanie stosuje bank obsługujący kartę, w historii rachunku zobaczymy jedną lub dwie transakcje (płatność za zakupy, wypłatę gotówki). Przy potwierdzaniu operacji kasjer może poprosić dodatkowo o parafkę przy kwocie wypłacanej gotówki.

Wartość zakupów może być dowolna. Wystarczy kupić choćby najtańszą w sklepie rzecz. Z drugiej strony, limit wypłaty nie wzrośnie, jeśli wydamy w danym sklepie kartą dużą sumę.

Z usługi cash back można korzystać wielokrotnie w ciągu dnia. Przeważnie banki nie ustalają maksymalnej kwoty dziennej wypłaty. Trzeba natomiast pamiętać o dziennym limicie ustalonym dla naszej karty. Z reguły wypłata w ramach cash back jest wliczona w ten limit, ale banki stosują różne zasady; warto je sprawdzić. Oczywistym warunkiem wypłaty jest posiadanie pieniędzy na koncie. Opłata za cash back wynosi maksymalnie 1,5 zł za transakcję. Ale większość banków pozwala korzystać z tej usługi za darmo.

Przeprowadzając transakcję cash back należy stosować wszystkie zasady bezpieczeństwa, czyli np. nie przekazywać karty innym osobom, nie tracić kontroli wzrokowej nad kartą, chronić PIN itp. ©?

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.ogonowska@rp.pl

Jak to działa

1. Zrób zakupy

2. Poinformuj sprzedawcę, że płacisz kartą i chcesz jednocześnie podjąć gotówkę

3. Sprawdź na wyświetlaczu terminala, czy kwota transakcji zgadza się z sumą płatności za zakupy i wartością podjętej gotówki

4. Zatwierdź kwotę kodem PIN

Mogą Ci się również spodobać

najlepsze lokaty na 3 miesiące styczeń 2019

Mniej zarobimy na lokatach kwartalnych. Ranking [STY 2019]

Mamy dwóch zwycięzców rankingu najlepszych lokat kwartalnych z wkładem równym 10 tys. w styczniu ...

Najlepsze konta z bonusami. Przybywa ofert z moneyback

Banki nie rozpieszczają lokatami. Warto więc poszukać takiego konta, które daje premię. Zwłaszcza, że ...

Lokaty półroczne: wyższe zyski obwarowane warunkami

Dziesięć najlepszych na rynku lokat półrocznych z wkładem w wysokości 10 tys. zł oferuje ...