Przelew pieniędzy za mandat może być nie lada wyzwaniem

Wykonanie przelewu – pieniężnej kary do urzędu skarbowego – czasem może być nie lada wyzwaniem, bo w banku nie ma takiej opcji.

Publikacja: 02.03.2020 19:33

Przelew pieniędzy za mandat może być nie lada wyzwaniem

Foto: pieniadze.rp.pl

Pan Mikołaj jest klientem BNP Paribas. Ostatnio mężczyzna został ukarany mandatem za złe parkowanie. Miał wpłacić pieniądze na konto I Urzędu Skarbowego w Opolu, bo od ponad czterech lat jest on uprawniony do poboru należności z terenu całego kraju wynikających z grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego.

Warto sprawdzić: Remedium na problemy posiadaczy kilku kont bankowych

Mężczyzna chciał zapłacić mandat, ale pojawiły się trudności. Okazało się, że takiego przelewu nie można zrobić w internecie z jego konta.

– Jak wpisuje się w bankowości elektronicznej nr rachunku, to otrzymuje się informację, że wpłaty do urzędów skarbowych idą przez osobną zakładkę, a w niej trzeba wpisać, z jakiego tytułu. Dokładniej zaś wybrać z proponowanej listy. Na tej liście propozycji „mandat” nie ma. Są różne podatki, opłaty etc., a mandatu nie ma – opowiada czytelnik.

Dodaje, że zwykłego przelewu w bankowości internetowej nie można zrobić, bo BNP Paribas „blokuje taki przelew”.

Pan Mikołaj wybrał się więc do jednego z warszawskich oddziałów swojego banku. – U nas nie da się zapłacić mandatu za parkowanie. Ani u mnie, ani przez system bankowości elektronicznej – przyznała pracownica banku.

Klient zapytał ją, co ma zrobić w takiej sytuacji? – Musi pan iść na pocztę – usłyszał od przedstawicielki BNP Paribas. Kobieta zdradziła, w której placówce w okolicy są też najmniejsze kolejki.

Karolina Kozakiewicz z biura prasowego banku zapewnia, że takie przelewy są możliwe przez nowy system bankowości internetowej banku GOonline. Bank uruchomił go w połowie 2019 roku. GOonline – jak informował bank – stopniowo ma zastępować dotychczasowy system Pl@net. A to z niego korzysta nasz czytelnik

W pierwszej kolejności bank zaprosił do przejścia na nowy system najbardziej aktywnych klientów po to, by go porządnie „potestowali” i by móc wprowadzać ewentualne poprawki. A w połowie września klienci dostaną nową aplikację bankową na smartfony – GOmobile.

Cały proces przenoszenia danych klientów do GOonline BNP Paribas chciałby zakończyć w drugim kwartale 2020 r. Wtedy też definitywnie zostanie wyłączony system Pl@net.

A jak jest w innych bankach?

Czy w nich klienci też mają problem z opłaceniem mandatu karnego w bankowości internetowej lub mobilnej? Okazuje się, że nie. – Mandat karny można zapłacić w serwisach iPKO i IKO. Procedura jest taka sama. Należy wybrać przelew podatkowy. W polu: „wpisz typ formularza”, wpisujemy „mandat”. W formularzu pojawią się automatycznie dane I Urzędu Skarbowego w Opolu, do którego wpływają wszystkie opłaty mandatowe z całej Polski – tłumaczy Roman Grzyb z biura prasowego PKO BP.

Także w Pekao SA zarówno w aplikacji mobilnej, jak i bankowości elektronicznej klient może wybrać opcję „mandaty”. – Wtedy automatycznie w polu odbiorcy „podstawi się” odpowiedni urząd skarbowy (w tym konkretnym przypadku w Opolu) – zapewnia biuro prasowe banku.

Emilia Kasperczak z mBanku mówi, że podstawia on dane do przelewu automatycznie. – W serwisie transakcyjnym klient musi wejść w zakładkę Płatności, wybrać Przelew podatkowy, w Typ formularza wpisać mandaty, a w Miejscowość Opole. Reszta uzupełniana jest automatycznie. Analogicznie działa to w aplikacji: płatności/podatkowy/nowy numer rachunku/w pole do wyszukania wpisujemy mandaty, a w miejscowość – Opole – opowiada Emilia Kasperczak.

Warto sprawdzić: Zwrócą prowizję, gdy bankomat zepsuty

Również Marcin Olech, menedżer ds. bankowości internetowej w Credit Agricole, zapewnia, że płatności za mandat są dostępne w serwisie internetowym CA24 eBank.

– Mają one dedykowany symbol formularza płatności na formatce przelewu podatkowego. Po wyborze odpowiedniego formularza płatności za mandat lista urzędów skarbowych jest ograniczana do prawidłowych dla danego formularza. W aplikacji mobilnej CA24 Mobile w tym momencie opcja przelewu podatkowego nie jest jeszcze dostępna – tłumaczy Marcin Olech.

Podobnie jest w ING Banku Śląskim czy w Santander Bank Polska. – Mamy taką możliwość zarówno w aplikacji, jak i w Santander internet. – Trzeba zrobić przelew podatkowy i wskazać „mandaty” jako symbol formularza, a następnie np. „I Urząd Skarbowy w Opolu – mówi Ewa Krawczyk z Santandera.

Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Oszczędności
Gotówka i Biuro Rzeczy Znalezionych. Znalazca może zostać opodatkowany
Oszczędności
Kuny wymienimy tylko w kantorze, banki już ich nie chcą
Oszczędności
Oszczędzanie bez podatku. Przegląd IKE i IKZE 2022
Oszczędności
Finansowe zdrowie teraz i w przyszłości
Oszczędności
Młodzi Polacy odkładają na przyszłość, ale niekoniecznie na emeryturę