Bankomaty są myte, ale lepiej płać kartą

Kilka, a nawet kilkanaście razy dziennie banki i firmy posiadające bankomaty myją te urządzenia. Ale rękawiczek czy płynów dezynfekujących przy nich nie znajdziemy. No chyba że maszyna stoi w oddziale lub w sklepie.

Publikacja: 09.04.2020 17:26

Bankomaty są myte, ale lepiej płać kartą

Foto: Adobe Stock

Premier Mateusz Morawiecki w ub. tygodniu apelował, by każde urządzenia z klawiszami, m.in. parkometry czy bankomaty, dezynfekować po każdym użyciu. – Robimy to systematycznie, ale zachęcamy klientów do płatności kartą – mówią bankowcy.

Warto sprawdzić: Czy nasza gotówka jest odpowiednio odkażana przez banki?

mBank swoje urządzenia stojące w oddziałach myje i dezynfekuje 2–3 razy dziennie. – Nasze bankomaty są myte regularnie, zwracamy jednak uwagę na konieczność zachowania środków ostrożności analogicznie jak przy korzystaniu z innych urządzeń użyteczności publicznej lub komunikacji miejskiej – mówi Iwona Radomska z biura prasowego PKO BP. Co znaczy mycie regularne? – Nie ma odgórnych założeń, te urządzenia, które są częściej używane, częściej są też myte. Staramy się to robić po każdym użyciu – mówi Iwona Radomska.

Podkreśla, że systematyczność mycia urządzeń zależy od ich obłożenia. – Wiadomo, że w dużych miastach bankomaty są częściej używane niż w mniejszych miejscowościach – tłumaczy przedstawicielka PKO BP.

Dodaje, że w kontakcie z urządzeniem bank zaleca klientom zachowanie takich samych środków ostrożności, jakie są stosowane w sklepach czy w komunikacji miejskiej, czyli zachowanie odległości między klientami i stosowanie rękawiczek i płynów dezynfekujących.

– Przede wszystkim jednak, podobnie jak służby sanitarne, zachęcamy do płatności bezgotówkowych – podkreśla Iwona Radomska.

Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska mówi, że „komfort i bezpieczeństwo użytkowników naszych bankomatów i wpłato-bankomatów są dla nas priorytetem, dlatego prowadzimy regularne, wzmożone kontrole czystości naszych urządzeń”.

– Prawie wszystkie spośród 7500 bankomatów i wpłato-bankomatów Euronet są regularnie czyszczone z zastosowaniem odpowiednich środków przez profesjonalne firmy, zgodnie z naszymi wewnętrznymi procedurami – mówi dyr. Miziołek.

Warto sprawdzić: Najwyższy czas na bankowanie w sieci. Prowadzą za rączkę

Podkreśla, że częstotliwość czyszczenia maszyn jest uwarunkowana m.in. dostępnością do lokalizacji, w której znajduje się dane urządzenie oraz możliwości i zasobów ludzkich firm, które wykonują te czynności.

– W obecnej sytuacji dokładamy starań, by zapewnić ciągłość dostępu do gotówki w naszych urządzeniach – zapewnia przedstawicielka Euronet Polska.

– We wszystkich podejmowanych działaniach firma stosuje się ściśle do wytycznych władz oraz na bieżąco będziemy wdrażać ewentualne rozporządzenia instytucji odpowiedzialnych za zdrowie publiczne – dodaje.

Rafał Łopka, rzecznik SGB Bank, mówi, że obsługa urządzeń leży bezpośrednio w gestii banków spółdzielczych będących ich właścicielami, które są zrzeszone w SGB Bank.

– W połowie marca natomiast rozpoczęta została dystrybucja ekranów bankomatowych zachęcających do realizacji płatności w formie bezgotówkowej: „płać bezstykowo” – opowiada Rafał Łopka.

Podkreśla, że SGB Bank jako bank zrzeszający zachęca banki spółdzielcze do wyposażenia pracowników w środki ochrony osobistej: rękawiczki, płyny dezynfekcyjne itp.

– Wiemy, że banki stosują środki do dezynfekcji, zwiększyły także częstotliwość dezynfekcji miejsc, z którymi bezpośredni kontakt mają klienci. Te działania obejmują również bankomaty – dodaje Rafał Łopka.

Warto sprawdzić: Te biznesy są odporne na kryzys wywołany pandemią

Bank Ochrony Środowiska zlecił firmie zewnętrznej dezynfekcję bankomatów każdego dnia. – Obecnie sprawdzamy u właściciela bankomatów możliwość zamieszczenia stosownych do sytuacji informacji – podało jego biuro prasowe.

Credit Agricole nie ma własnych bankomatów. – Uczulaliśmy doradców, aby dezynfekować urządzenia. Niemniej musimy pamiętać, że dezynfekowanie urządzenia, które jest dostępne publicznie i wykorzystywane wielokrotnie w ciągu dnia przez różne osoby, nie jest skuteczne (dezynfekcja musiałaby się odbywać po każdym użyciu). Dlatego apelujemy do klientów o zachowanie ogólnych zasad prewencji przeciwwirusowej oraz ostrożności przy korzystaniu z klawiatury bankomatu (np. przez rękawiczkę) – mówi Agnieszka Gorzkowicz, z biura prasowego Credit Agricole.

Premier Mateusz Morawiecki w ub. tygodniu apelował, by każde urządzenia z klawiszami, m.in. parkometry czy bankomaty, dezynfekować po każdym użyciu. – Robimy to systematycznie, ale zachęcamy klientów do płatności kartą – mówią bankowcy.

Warto sprawdzić: Czy nasza gotówka jest odpowiednio odkażana przez banki?

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?