Konto dla dziecka. Prześwietlamy ofertę banków

Prześwietlamy ofertę kont bankowych dla dzieci. Sprawdzamy, czy rodzice mogą kontrolować i ograniczać wydatki swoich pociech.

Publikacja: 12.06.2020 18:53

Konto dla dziecka. Prześwietlamy ofertę banków

Foto: Shutterstock

Syn pana Roberta jest nastolatkiem. Rodzice już kilka lat temu założyli mu Konto Junior w PKO BP. Trafiły na nie pieniądze – m.in. z pierwszej komunii, urodzin i innych imprez – które dostawał chłopiec. Kiedy nastolatek skończył 13 lat, rachunek został przekształcony w Konto Pierwsze – dla młodych ludzi w wieku 13–18 lat.

– Prowadzenie tego rachunku jest bezpłatne. Karta do konta jest bezpłatna, jeżeli w miesiącu klient wykona dwie transakcje bezgotówkowe kartą lub BLIKIEM (w przeciwnym razie opłata miesięczna wynosi 3,90 zł). Przelewy w bankowości internetowej i mobilnej są również bezpłatne – wylicza zalety konta Piotr Wardziak, z biura prasowego PKO BP.

Warto sprawdzić: Gdzie odkładać pieniądze z 500+ na przyszłość dziecka

Konto pod czujnym okiem

Pan Robert podczas przekształcania rachunku syna pytał w banku, czy jest jakiś sposób zabezpieczenia pieniędzy na koncie, by chłopak nie mógł wypłacić zgromadzonych na nim pieniędzy – w sumie blisko 10 tysięcy złotych.

– Usłyszałem, że nie ma, czyli 13-letni smyk sam może przepuścić oszczędności z kilku lat – żali się mężczyzna. I tak się stało. Chłopak przez kilka tygodni wypłacił większość zgromadzonych na koncie środków.

Tymczasem Piotr Wardziak z biura prasowego PKO BP przypomina, że nastolatek może założyć to konto jedynie w obecności rodzica/opiekuna ustawowego, który potwierdza możliwość dysponowania wszystkimi środkami przez dziecko.

– W trakcie trwania umowy rodzic ma możliwość wyrażenia sprzeciwu, wówczas z rachunku nie będzie można zrealizować żadnych transakcji – mówi Piotr Wardziak.

Dodaje, że jeżeli rodzic jest jednocześnie klientem PKO Banku Polskiego, ma wgląd w swoim systemie bankowości internetowej iPKO do operacji realizowanych przez dziecko.

W Pekao obecnie dostępne są rozwiązania dla dzieci na każdym etapie życia: Konto Przekorzystne dla młodych, którego prowadzenie jest bezwarunkowo bezpłatne do 26 lat, oraz rachunek oszczędnościowy Mój Skarb, który można założyć już od dnia narodzin do 18. roku życia.

– Rachunek Mój Skarb zapewnia wyższe oprocentowanie środków niż na zwykłych kontach bankowych – mówi Marcin Starkowski z biura prasowego banku.

Dodaje, że wypłaty z rachunków dziecka (poza przesunięciem środków pomiędzy kontami dziecka w naszym banku) są limitowane do kwoty zwykłego zarządu (w czerwcu jest to kwota 5284,92 zł).

– Na dokonywanie czynności przekraczających granice zwykłego zarządu jest wymagana zgoda sądu opiekuńczego. Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko – tłumaczy przedstawiciel Pekao SA.

Warto sprawdzić: Dziecko może łatwo wyczyścić nam konto grając na telefonie

W tym banku opiekunowie prawni w Panelu Rodzica w aplikacji mobilnej PeoPay lub w serwisie internetowym Pekao24 mają kontrolę rodzicielską – decydują, czy karta dziecka umożliwia wypłaty gotówki z bankomatów, czy ma funkcję zbliżeniową i jaki ma dzienny limit transakcji, sprawują dyskretny nadzór – mają pełny podgląd wydatków i historii transakcji dziecka, ale też dbają o bezpieczeństwo, bo mogą zablokować, odblokować lub zastrzec kartę dziecka w dowolnym momencie.

– W sytuacji, gdy dziecko zgubi kartę lub telefon, mają możliwość w szybki sposób zablokować aplikację i kartę dziecka. Mogą także zablokować lub zmienić kod do aplikacji mobilnej PeoPay KIDS – mówi Marcin Starkowski.

Dodaje też, że rodzice zarządzają finansami dziecka i mogą zaakceptować czynności zlecone przez dziecko, np. przelew zewnętrzny przygotowany przez pociechę czy doładowanie telefonu.

Rachunek rośnie razem z pociechą

Inne banki też mają konta dla starszych dzieci (od 13. roku życia). W ofercie ING Banku Śląskiego jest Konto Mobi. Może je założyć opiekun prawny w dowolnym oddziale banku lub zdalnie za pośrednictwem Mojego ING.

– Nastolatek może w pełni dysponować zgromadzonymi na koncie środkami, chyba że rodzic/opiekun prawny złoży sprzeciw do dysponowania rachunkiem dla dziecka. Może to zrobić w oddziale banku. Dodatkowo może też ustawić na karcie do konta dziecka limity wypłat i transakcji bezgotówkowych – mówi Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego banku.

Credit Agricole ma konto Dla Ciebie GO! Dostępne jest dla młodzieży w wieku 13–18 lat. Prowadzenie konta oraz karta do konta są bezwarunkowo bezpłatne.

– Rachunek może być otwarty za zgodą rodzica bądź przedstawiciela ustawowego dziecka. Do otwarcia przez niepełnoletniego klienta będzie potrzebny jeden z dokumentów tożsamości: dowód osobisty, paszport lub karta pobytu. Bank akceptuje również legitymację szkolną – wylicza Paulina Kałuża-Lelakowska, senior product manager w Credit Agricole.

Przypomina, że posiadacz konta nie ma pełnej zdolności do czynności prawnej, więc może on dysponować środkami zgromadzonymi na koncie do kwoty zwykłego zarządu (dysponowanie środkami do kwoty zwykłego zarządu oznacza dysponowanie środkami w ramach bieżących spraw życia codziennego).

– Rodzic lub opiekun prawny dziecka może się jednak temu sprzeciwić i zablokować niepełnoletniej osobie możliwość dysponowania środkami lub ograniczyć jej uprawnienia – musi to jednak zrobić pisemnie – tłumaczy Paulina Kałuża-Lelakowska.

Dodaje, że odwołanie takiego sprzeciwu może nastąpić w dowolnym momencie, przy czym odwołanie również wymaga formy pisemnej. – W takiej sytuacji bank odblokowuje środki na koncie. Sprzeciw przedstawiciela ustawowego na swobodne dysponowanie środkami nie może jednak dotyczyć środków z tytułu zarobków klienta niepełnoletniego – podkreśla przedstawicielka Credit Agricole.

Z kolei Millennium oferuje Konto 360º Junior w dwóch kategoriach wiekowych: 0–13 i 13–18 lat. Starsze dzieci (po ukończeniu 13. roku życia) otrzymują dostęp do Millenetu i kartę debetową, mogą też korzystać z aplikacji mobilnej. Mają także możliwość aktywowania płatności zbliżeniowych i płacić zbliżeniowo telefonem, nawet jeżeli karta plastikowa jeszcze nie została dostarczona pocztą. Konto jest bezpłatne, karta i wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce i za granicą są również bezpłatne, jeżeli zostanie dokonana min. jedna transakcja miesięcznie kartą do konta lub BLKIEM.

– Dysponowanie środkami na rachunku niepełnoletniego klienta jest ograniczone w ramach miesięcznego limitu zwykłego zarządu, który obecnie wynosi ok. 5,3 tys. zł i jest aktualizowany co kwartał w oparciu o wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, ogłaszanego przez GUS – mówi Justyna Giżewska z wydziału rachunków bieżących w Banku Millennium.

Warto sprawdzić: Alimenty na dziecko – jak odzyskać pieniądze od byłego partnera?

Przypomina, że konto 360º Junior to rachunek, który „rośnie” wraz z dzieckiem i dostosowuje się do potrzeb zmieniających się wraz z wiekiem. – Jeżeli klient nie zdecyduje inaczej, w chwili 18. urodzin Konto 360°Junior przekształca się w Konto 360º Student, a w momencie ukończenia 26. roku życia staje się w pełni „dorosłą” wersją rachunku, automatycznie i bez dodatkowych formalności – mówi Justyna Giżewska.

Santander Bank Polska dla nastolatków 13+ i młodych osób oferuje Konto Jakie Chcę z kartą debetową oraz bankowością mobilną i internetową. Rachunek jest bezpłatny, podobnie przelewy czy wypłaty gotówki kartą Dopasowaną w bankomatach w Polsce i na świecie, a jeśli kartą zrobi się pięć transakcji w miesiącu, to i ona jest darmowa.

– Nastolatek może wypłacić z konta pieniądze do wysokości kwoty zwykłego zarządu. W naszym banku przyjęliśmy kwotę 5000 zł miesięcznie. Jest to zgodne z art. 101 § 3 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. – Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko – tłumaczy Ewa Krawczyk z biura prasowego banku.

Dodaje, że innych blokad niż kwota zwykłego zarządu nie ma, a nastolatek, który ma dostęp do bankowości internetowej, może sam ustawiać limity transakcji do kwoty zwykłego zarządu.

Syn pana Roberta jest nastolatkiem. Rodzice już kilka lat temu założyli mu Konto Junior w PKO BP. Trafiły na nie pieniądze – m.in. z pierwszej komunii, urodzin i innych imprez – które dostawał chłopiec. Kiedy nastolatek skończył 13 lat, rachunek został przekształcony w Konto Pierwsze – dla młodych ludzi w wieku 13–18 lat.

– Prowadzenie tego rachunku jest bezpłatne. Karta do konta jest bezpłatna, jeżeli w miesiącu klient wykona dwie transakcje bezgotówkowe kartą lub BLIKIEM (w przeciwnym razie opłata miesięczna wynosi 3,90 zł). Przelewy w bankowości internetowej i mobilnej są również bezpłatne – wylicza zalety konta Piotr Wardziak, z biura prasowego PKO BP.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Materiał Promocyjny
Jak zacząć oszczędzanie w złocie
Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?