Nie zawsze stówa przejdzie bez PIN-u. Banki tłumaczą

Niby od blisko roku można płacić zbliżeniowo za zakupy do 100 zł, to okazuje się że w niektórych miejscach już przy kwotach wyższych niż 50 zł trzeba go podawać. I nie wynika to wcale z unijnej dyrektywy PSD-2.

Publikacja: 07.01.2021 17:21

Nie zawsze stówa przejdzie bez PIN-u. Banki tłumaczą

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

– Niektóre terminale płatnicze nadal będą wymagały potwierdzenia transakcji powyżej 50 zł – wymiana oprogramowania w terminalach wymaga dłuższego czasu – tłumaczą bankowcy.

Warto sprawdzić: Odrzucają płatności. Technologia nie nadąża za przepisami

Pan Artur jest klientem ING Banku Śląskiego. Podczas płatności kartą zauważył, że za zakupy powyżej 50 zł ciągle musi podawać numer PIN.

– Jaki geniusz ogłosił, że zbliżeniowo można płacić do 100zł, a ja jak płacę powyżej 50 zł to nadal terminale chcą potwierdzenia zakupów kodem PIN – mówi. I pyta: – Po co banki komplikują ludziom życie bzdurnymi informacjami bez pokrycia?

Bank przypomniał mu, że od 20 marca tego roku limit płatności zbliżeniowych bez kodu PIN wynosi 100 zł.

– Jednak możemy Cię czasem poprosić o potwierdzenie płatności kodem nawet dla niższej kwoty. Niektóre terminale płatnicze nadal będą wymagały potwierdzenia transakcji powyżej 50 zł – wymiana oprogramowania w terminalach wymaga dłuższego czasu – tłumaczył bank.

Zdaniem klienta informacja, że może płacić do 100 zł bez podawania PIN-u nie jest w 100 proc. prawdziwa. – Tylko kto o tym wie? Jak zwykle nabieranie ludzi i nigdy 100 proc. prawdy – uważa pan Artur.

Mirella Gmur-Dzieduszycka z biura prasowego ING Banku Śląskiego tłumaczy, że konieczność potwierdzania kodem PIN płatności zbliżeniowych poniżej 100 zł może wynikać z różnych powodów, a najczęstszym z nich jest brak dostosowania terminala POS.

– Warto pamiętać również o wymogach wynikających z dyrektywy PSD2, zgodnie z którymi ze względów bezpieczeństwa bank może co pewien czas poprosić o potwierdzenie kodem PIN płatności zbliżeniowej na kwotę niższą od 100 zł. W razie jakichkolwiek wątpliwości  najlepiej zwrócić się bezpośrednio do swojego banku –radzi przedstawicielka ING Banku Śląskiego.

Warto sprawdzić: Płatność zbliżeniowa. Zmiana limitu nie wszędzie możliwa

Ważna pierwsza transakcja

Bartosz Spólnik, manager Zespołu Support Product Managerów w Credit Agricole uważa, że „sytuacje, w których trzeba zatwierdzać PIN-em zbliżeniową płatność kartą na ponad 50 zł, zależą o kilku czynników”.

Jednym z nich jest rodzaj karty. – W przypadku naszych kart MasterCard – konieczność zatwierdzania PIN-em takiej transakcji zależy od ustawień terminala. Jest ona niezależna od banku. Podobnie jest  przypadku naszych kart VISA, wydanych po 18.03.2020 – konieczność zatwierdzania PIN-em zależy od ustawień terminala – tłumaczy bankowiec.

Zapewnia, że dla kart VISA Credit Agricole wydanych przed 17 marca 2020 – klient musi najpierw wykonać transakcję stykową (włożyć kartę do terminala) i zatwierdzić PIN-em. Wtedy, kolejne transakcje do 100 zł będą już bez PIN-u.

Również Ewa Krawczyk z Santander Bank Polska, podkreśla, że stosuje on reguły bezpieczeństwa, zgodnie z którymi, w niektórych sytuacjach klient jest proszony o podanie PIN karty przy transakcjach poniżej 100 zł.

– Jeżeli taka sytuacja zdarza się sporadycznie, to jest to prawidłowe działanie systemu – tłumaczy Ewa Krawczyk.

Jej zdaniem jeśli jednak, przy każdej transakcji poniżej 100 zł klient jest proszony o podanie PIN karty to może być to spowodowane dla kart Visa – brakiem aktualizacji danych na karcie. – W takich przypadkach rekomendujemy zrealizowanie najpierw transakcji w tradycyjny sposób (stykowy), czyli konieczne jest włożenie karty do terminala płatniczego lub bankomatu czy wpłatomatu i wykonanie transakcji – tłumaczy przedstawicielka Santander Bank Polska.

A w przypadku kart Mastercard może to ustawieniami terminala. – I jest to przyczyna leżąca po stronie merchanta i niezależna od banku – mówi Ewa Krawczyk.

Warto sprawdzić: Co Biedronka, Lidl, Kaufland zrobią, gdy zgubimy kartę płatniczą

Często winny terminal

Zdaniem Emilii Kasperczak z mBanku mogą zdarzyć się sytuacje, gdy terminal w sklepie, punkcie handlowo-usługowym, nie jest jeszcze zaktualizowany. – Stąd wynika „stary” limit. Nie jest to zależne ani od banku, ani od klienta. Sprzedawca powinien zaktualizować swój terminal i wtedy limit powinien być prawidłowy – tłumaczy Emilia Kasperczak.

Jak informuje biuro prasowe BNP Paribas fakt, że klienci są proszeni o potwierdzanie płatności kartą na kwotę niższą niż 100 zł wynika z braku zaimplementowania zmian tego limitu z 50 zł na 100 zł po stronie terminala. – Klient zawsze może skorzystać z wygodnych i szybkich płatności mobilnych przy użyciu Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay czy Fitbit Pay wówczas płatności będą realizowane bez konieczności podawania PIN-u do karty na terminalu – radzi bank.

Jak tłumaczy Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA prośba o podanie kodu PIN dla transakcji poniżej 100 zł może wynikać z dwóch powodów.

Raz wymogów bezpieczeństwa określonych w ustawie o usługach płatniczych PSD2. Zgodnie z nimi, co określoną kwotę lub liczbę transakcji zbliżeniowych bez PIN, konieczne jest wprowadzenie kodu PIN.

Warto sprawdzić: Koronawirus skłonił Polaków do pożegnania gotówki. Co wolą?

A banki mogą stosować jedną z poniższych zasad albo licznik kwotowy – jeśli  łączna kwota następujących po sobie zbliżeniowych transakcji bez PIN przekracza 150 EUR jest potwierdzenie transakcji kodem PIN lub licznik sztukowy – jeśli  łączna liczba następujących po sobie zbliżeniowych transakcji bez PIN przekracza 5 -> konieczne jest potwierdzenie transakcji kodem PIN. Dowolna transakcja z kodem PIN resetuje ten licznik.

Żądanie PIN może też wynikać z błędnej parametryzacji terminala płatniczego – to zjawisko powinno w zasadzie już nie występować lub jest bardzo ograniczone. Występowało w okresie po zmianie limitu z 50 na 100 zł – mówi Paweł Jurek.

– Niektóre terminale płatnicze nadal będą wymagały potwierdzenia transakcji powyżej 50 zł – wymiana oprogramowania w terminalach wymaga dłuższego czasu – tłumaczą bankowcy.

Warto sprawdzić: Odrzucają płatności. Technologia nie nadąża za przepisami

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Oszczędności
Gotówka i Biuro Rzeczy Znalezionych. Znalazca może zostać opodatkowany
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości