Płatność zbliżeniowa. Zmiana limitu nie wszędzie możliwa

Czy da ustawić własny limit na płatności zbliżeniowe
Czy da ustawić własny limit na płatności zbliżeniowe
Adobe Stock

W niektórych bankach klienci sami mogą ustawić liczbę i kwotę wydawanej dziennie gotówki podczas transakcji zbliżeniowych. Ale w niektórych nie ma takiej możliwości.

Sprawdzamy w Alior, BKP BP, ING, Santander, BNP Paribas, Credit Agricole, mBanku i Pekao czy da się ustawić własny limit na płatności zbliżeniowe.

Warto sprawdzić: Specjalne naklejki na karty płatnicze to zły pomysł

  • PKO BP

– Nasi klienci mogą wyłączyć lub włączyć funkcję zbliżeniową zgłaszając taką dyspozycję poprzez serwis iPKO, na infolinii albo w oddziale. Nie można jednak zmienić kwoty transakcji zbliżeniowych – przyznaje Roman Grzyb, ekspert z PKO BP.

W tym banku można włączyć lub wyłączyć funkcję płatności zbliżeniowej na swojej karcie (nie dotyczy naklejki / gadżetu zbliżeniowego) w serwisie internetowym iPKO, w sekcji wiadomości po wybraniu opcji zgłoszenia/wniosek/karta/wyłączenie funkcji zbliżeniowe.

Trzeba podać numer karty. – W przypadku kart debetowych w formie tradycyjnej funkcja płatności zbliżeniowych zostanie uruchomiona w momencie aktywacji karty, poprzez dokonanie transakcji płatniczej z użyciem kodu PIN – tłumaczy bank.

  • Alior Bank

Pan Piotr jest klientem Alior Banku. – Na karcie debetowej mam ustawioną tylko jedną płatność zbliżeniową dziennie w wysokości zaledwie 50 zł. Więcej takich transakcji przeprowadzić nią nie można. Ustawiłem tak niski, limit bo już dwukrotnie skradziono mi kartę, a raz sam zgubiłem – opowiada mężczyzna.

Jak z limitami płatności zbliżeniowej jest w innych bankach?

Da się je ustawić czy też nie?

  • BNP Paribas

W BNP Paribas transakcje zbliżeniowe wchodzą do limitów transakcji bezgotówkowych. Można je zmienić w Goonline.

  • ING Bank Śląski

Z kolei ING Bank Śląski w zakresie płatności kartami (w tym również płatności zbliżeniowych), zachęca klientów, aby sami ustalali dzienne limity płatności gotówkowych i bezgotówkowych, w kraju i za granicą oraz płatności kartą w internecie. – Dzienne limity płatności klienci mogą samodzielnie zmienić w systemie bankowości internetowej oraz aplikacji mobilnej Moje ING – tłumaczy Mirella Gmur, z biura prasowego banku.

Warto sprawdzić: Co Biedronka, Lidl, Kaufland zrobią, gdy zgubimy kartę płatniczą

  • Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska nie ma określonych limitów kwotowych i ilościowych na transakcje zbliżeniowe. – Mamy natomiast wydzielone limity kwotowe i ilościowe na transakcje bezgotówkowe – mówi Ewa Krawczyk, z biura prasowego tego banku.

I tak jeśli chodzi o dzienny limit transakcji bezgotówkowych (z wyłączeniem transakcji na odległość) to  kart w złotówkach wynoszą one 50 tys. (15 transakcji), a dzienny limit transakcji na odległość (w tym transakcji internetowych) to 5 tys. zł w sumie maksymalnie 15 szt. – Nieco niższe są limity na transakcję karta mobilną i wynoszą one dzienny limit transakcji bezgotówkowych – maksymalnie 10 tys. zł, 15 sztuk – wylicza Ewa Krawczyk.

  • Credit Agricole

Jak zapewnia nas Przemysław Sobczuk, manager Zespołu Obsługi Kart Kredytowych w Credit Agricole klienci tego banku nie mogą zmieniać kwoty czy liczby dziennych płatności zbliżeniowych. 

– W kartach debetowych klient może ustalić  jeden limit kwotowy – suma transakcji gotówkowych i bezgotówkowych w wybranym cyklu w ciągu dnia, tygodnia czy miesiąca – mówi Przemysław Sobczuk.

Dodaje, że w przypadku kart kredytowych klienci mogą ustawić następujące limity kwotowe: suma transakcji gotówkowych i bezgotówkowych w cyklu dziennym lub miesięcznym czy jako  sumę transakcji gotówkowych w cyklu dziennym lub miesięcznym.

  • mBank

W mBanku klient może wyłączyć płatności zbliżeniowe na karcie.- Jednak nie ma na nie osobnych limitów. Obowiązują limity ogólne – mówi Kinga Wojciechowska-Rulka, z biura prasowego.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

  • Pekao SA

Podobnie w Pekao SA. – Nie udostępniamy opcji zmiany limitów transakcji zbliżeniowych. Można wyłączyć transakcje zbliżeniowe całkowicie poprzez bankowość elektroniczną lub infolinię – mówi Paweł Jurek, rzecznik prasowy banku.

Przypomina, że Pekao SA zgodnie z dyrektywą unijną PSD-2 stosuje on limit pięciu kolejnych transakcji bez konieczności wprowadzania PIN i maksymalnie 100 zł dla pojedynczej transakcji.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najlepsze lokaty na 6 miesięcy ostro lecą w dół

Ranking lokat na 6 miesięcy, który tworzymy co miesiąc na bazie najlepiej oprocentowanych depozytów ...

Poduszka finansowa – najważniejsze zabezpieczenie na przyszłość.

Warto posiadać pieniądze na czarną godzinę Poduszka finansowa stanowi zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi sytuacjami losowymi. ...

Karty wirtualne wypierają plastikowe

Karty wirtualne. Ile kosztuje alternatywa plastiku

Bezpieczne płatności zapewniają nie tylko bankowe prepaidy, ale również wydawane przez fintechy i inne ...