Konto dla dziecka poniżej 13 lat. Co oferują banki

Coraz więcej banków oferuje konta dla dzieci poniżej 13 roku życia. Sprawdzamy co proponuje Santander, BNP Paribas, mBank, Millennium, PKO BP i ING.

Publikacja: 26.05.2021 13:25

Konto dla dziecka poniżej 13 lat. Co oferują banki

Foto: Adobe Stock

– Dziecko może zarządzać swoim kontem i oszczędnościami przez serwis internetowy i aplikację mobilną . Uczy się stawiać pierwsze kroki w bankowości pod okiem dorosłych: sprawdza stan swoich środków, inicjuje polecenia przelewu, zakłada wirtualne skarbonki i określa cel, na jaki zbiera pieniądze – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Promocja dla dzieci

Z danych GUS wynika, że na koniec ub. roku liczba dzieci w wieku poniżej 15 lat wyniosła prawie 5,9 mln i była o 10 tys. niższa w stosunku do poprzedniego roku .

– Po raz pierwszy od kilku lat liczba urodzeń była niższa niż liczba 14-latków opuszczających grupę dzieci. Udział grupy 0-14 lat w populacji Polski wyniósł 15,4 proc. W 2000 roku dzieci stanowiły jeszcze prawie 1/5 mieszkańców Polski, a w 1990 r. – 25 proc. – podaje GUS.

Już o najmłodszych klientów walczą banki oferując im rachunki. Co prawda, dzieci do 13 roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli nie mogą dysponować takim kontem.

– Rodzic czy opiekun prawny może dysponować pieniędzmi do wysokości kwoty zwykłego zarządu. Oznacza to, że w 2021 roku co miesiąc może wypłacić/przelać maksymalnie 5 410,45 zł . Dysponowanie rachunkiem dziecka z przekroczeniem granic zwykłego zarządu wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

W Santander Bank Polska rodzic może założyć konto dziecku (poniżej 13 roku życia) w oddziale lub w bankowości internetowej.

– Jest to konto bez karty i dostępu do bankowości internetowej. Jest darmowe, a zgromadzone środki są oprocentowane – 1,5 proc do kwoty 3 tys. zł, nadwyżka jest nieoprocentowana – mówi Natalia Czaplicka, odpowiedzialna za ofertę dla młodych w Santander Bank Polska. Dodaje, że konta zakładają się przez cały rok na podobnym poziomie.

Warto sprawdzić: Gdy dziecko wpadnie pod samochód zapłacą z OC, ale mniej

Bonusy dla dzieci

Od listopada ub. roku BNP Paribas oferuje konto Samodzielniaka dla młodszych dzieci. – Rodzic może założyć je w oddziale. Prowadzenie konta jest bezpłatne. Inne opłaty zgodne z taryfą dla tego konta – podaje biuro prasowe banku. Dodaje, że oferta kont dla dzieci „ cieszy się dużym zainteresowaniem”.

Także w mBanku rodzic, który ma tam swój rachunek może zdalnie założyć dziecku do 13 roku życia rachunek eKonto Junior.

– Nie jest wymagana wizyta w oddziale, choć oczywiście tak też konto można założyć. Konto to właściwie subkonto rodzica, wydawana jest do niego karta płatnicza lub opaska płatnicza z domyślnym limitem 50 zł – mówi Kinga Wojciechowska- Rulka, z biura prasowego mBanku.

Dodaje, że jest też aplikacja mobilna specjalnie dla konta Junior, na której dziecko może sprawdzić wysokość salda oraz historię rachunku

Także bank Millennium oferuje konta dla najmłodszych. – Jednym z nich jest możliwość założenia dziecku rachunku w bardzo prosty i w pełni zdalny sposób poprzez nasz system internetowy Millenet lub aplikację mobilną. Konto 360º Junior wraz z darmowym kontem oszczędnościowym można otworzyć dla dziecka w każdym wieku, a funkcje i możliwości konta dopasowane są do wieku dziecka – mówi Halina Karpińska, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej.

Warto sprawdzić: Dziecko może łatwo wyczyścić nam konto grając na telefonie

Założenie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne a dostęp do niego możliwy 24/7 z dowolnego miejsca. Dodatkowo przy zakładaniu takiego konta można skorzystać z atrakcyjnych promocji jakie przygotowujemy systematycznie dla rodziców, w których do zdobycia są np. środki na zakupy na eKracie podarunkowej goodie.

Promocje na Allegro

PKO BP dla dzieci do 13 roku życia ma konto PKO Junior. – Można je otworzyć w serwisie internetowym iPKO lub za pośrednictwem kuriera, czy w oddziale. Osoby, które nie mają u nas rachunku, bez wychodzenia z domu mogą otworzyć dwa konta – dla siebie, a później dla dziecka – mówi Małgorzata Witkowska.

Okazuje się, że czasem przez internet trudno jest założyć rachunek dla dziecka. Pani Katarzyna próbowała to zrobić dla swojego syna. – Nic z tego. Tylko wizyta w oddziale, ale żeby się dodzwonić i umówić, to graniczy z cudem – mówi kobieta.

Interweniowała w tej sprawie w banku. W odpowiedzi PKO BP napisał jej, że „nie zakończył jeszcze prac nad zmianą funkcjonalności, która umożliwia zdalne złożenie wniosku o otwarcie rachunku PKO Konto Pierwsze. Staramy się, aby zmiany te wprowadzić jak najszybciej”.

Małgorzata Witkowska mówi, że dziecko może zarządzać swoim kontem i oszczędnościami przez serwis internetowy PKO Junior i aplikację mobilną PKO Junior.

Prowadzenie takiego konta oraz przelewy (wewnętrzne i standardowe) są bezpłatne. Oprocentowanie jest zmienne, odsetki naliczane są co tydzień.

Do 27 czerwca trwa promocja, w ramach której otwierając PKO Konto za Zero wraz z kontami dla dzieci można odebrać do 350 zł na bon do Allegro.

Karta dla dziecka

Z kolei ING Bank Śląski posiada w ofercie kartę przedpłaconą Mastercard dla dzieci poniżej 13. roku życia. 

– Jej posiadaczem jest rodzic bądź opiekun prawny, a dziecko jej użytkownikiem. Kartę można zamówić w systemie bankowości internetowej i mobilnej – mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka, z biura prasowego banku.

W bankowości internetowej dostępne są wszystkie ustawienia dotyczące karty. Zamówiona karta wysyłana jest do klienta pocztą. Dorosły opiekun aktywuje i zasila kartę, a dziecko z niej korzysta.

Warto sprawdzić: Dziedziczenie kredytu po rodzicach. Banki pomogą dziecku?

Za pomocą karty można płacić zbliżeniowo w sklepie, w internecie, wypłacać gotówkę z bankomatu oraz w sklepach w ramach usługi cashback. Jeżeli dziecko np. zgubi kartę, rodzic może ją szybko zablokować czasowo lub zastrzec.

– Rodzic w pełni kontroluje, ile dziecko może wydać, przelewając określoną kwotę, a także może ustalać limity. A dziecko podejmuje swoje pierwsze drobne decyzje zakupowe, a także uczy się, jak samodzielnie i bezpiecznie poruszać się w obszarze finansów osobistych – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka.

Karta jest ważna przez trzy lata, a za jej wydanie pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 15 zł. Korzystanie z niej jest darmowe.

Dla dzieci poniżej 13. roku życia ten bank ma w ofercie Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO) w złotówkach bądź walutach obcych. Oprocentowanie dla złotego wynosi, 0,05 proc.

Oszczędności
Choć ceny wciąż rosną, inflacji boimy się coraz mniej
Oszczędności
Od 2016 roku lokaty przynosiły realne straty, ale to może się zmienić
Oszczędności
Polacy starają się oszczędzać, ale oni tego nie robią
Oszczędności
Coraz więcej młodych Polaków oszczędza. W co lokują pieniądze?
Oszczędności
Jak oszczędzają Niemcy. Gdzie trzymają pieniądze
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?