– Dziecko może zarządzać swoim kontem i oszczędnościami przez serwis internetowy i aplikację mobilną . Uczy się stawiać pierwsze kroki w bankowości pod okiem dorosłych: sprawdza stan swoich środków, inicjuje polecenia przelewu, zakłada wirtualne skarbonki i określa cel, na jaki zbiera pieniądze – mówi Małgorzata Witkowska, z biura prasowego PKO BP.

Warto sprawdzić: Banki, które robią problemy, gdy dziecko zgubi kartę płatniczą

Promocja dla dzieci

Z danych GUS wynika, że na koniec ub. roku liczba dzieci w wieku poniżej 15 lat wyniosła prawie 5,9 mln i była o 10 tys. niższa w stosunku do poprzedniego roku .

– Po raz pierwszy od kilku lat liczba urodzeń była niższa niż liczba 14-latków opuszczających grupę dzieci. Udział grupy 0-14 lat w populacji Polski wyniósł 15,4 proc. W 2000 roku dzieci stanowiły jeszcze prawie 1/5 mieszkańców Polski, a w 1990 r. – 25 proc. – podaje GUS.

Już o najmłodszych klientów walczą banki oferując im rachunki. Co prawda, dzieci do 13 roku życia nie mają zdolności do czynności prawnych, czyli nie mogą dysponować takim kontem.

– Rodzic czy opiekun prawny może dysponować pieniędzmi do wysokości kwoty zwykłego zarządu. Oznacza to, że w 2021 roku co miesiąc może wypłacić/przelać maksymalnie 5 410,45 zł . Dysponowanie rachunkiem dziecka z przekroczeniem granic zwykłego zarządu wymaga zezwolenia sądu opiekuńczego – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka, z biura prasowego ING Banku Śląskiego.

W Santander Bank Polska rodzic może założyć konto dziecku (poniżej 13 roku życia) w oddziale lub w bankowości internetowej.

– Jest to konto bez karty i dostępu do bankowości internetowej. Jest darmowe, a zgromadzone środki są oprocentowane – 1,5 proc do kwoty 3 tys. zł, nadwyżka jest nieoprocentowana – mówi Natalia Czaplicka, odpowiedzialna za ofertę dla młodych w Santander Bank Polska. Dodaje, że konta zakładają się przez cały rok na podobnym poziomie.

Warto sprawdzić: Gdy dziecko wpadnie pod samochód zapłacą z OC, ale mniej

Bonusy dla dzieci

Od listopada ub. roku BNP Paribas oferuje konto Samodzielniaka dla młodszych dzieci. – Rodzic może założyć je w oddziale. Prowadzenie konta jest bezpłatne. Inne opłaty zgodne z taryfą dla tego konta – podaje biuro prasowe banku. Dodaje, że oferta kont dla dzieci „ cieszy się dużym zainteresowaniem”.

Także w mBanku rodzic, który ma tam swój rachunek może zdalnie założyć dziecku do 13 roku życia rachunek eKonto Junior.

– Nie jest wymagana wizyta w oddziale, choć oczywiście tak też konto można założyć. Konto to właściwie subkonto rodzica, wydawana jest do niego karta płatnicza lub opaska płatnicza z domyślnym limitem 50 zł – mówi Kinga Wojciechowska- Rulka, z biura prasowego mBanku.

Dodaje, że jest też aplikacja mobilna specjalnie dla konta Junior, na której dziecko może sprawdzić wysokość salda oraz historię rachunku

Także bank Millennium oferuje konta dla najmłodszych. – Jednym z nich jest możliwość założenia dziecku rachunku w bardzo prosty i w pełni zdalny sposób poprzez nasz system internetowy Millenet lub aplikację mobilną. Konto 360º Junior wraz z darmowym kontem oszczędnościowym można otworzyć dla dziecka w każdym wieku, a funkcje i możliwości konta dopasowane są do wieku dziecka – mówi Halina Karpińska, dyrektor Departamentu Bankowości Elektronicznej.

Warto sprawdzić: Dziecko może łatwo wyczyścić nam konto grając na telefonie

Założenie i prowadzenie rachunku jest bezpłatne a dostęp do niego możliwy 24/7 z dowolnego miejsca. Dodatkowo przy zakładaniu takiego konta można skorzystać z atrakcyjnych promocji jakie przygotowujemy systematycznie dla rodziców, w których do zdobycia są np. środki na zakupy na eKracie podarunkowej goodie.

Promocje na Allegro

PKO BP dla dzieci do 13 roku życia ma konto PKO Junior. – Można je otworzyć w serwisie internetowym iPKO lub za pośrednictwem kuriera, czy w oddziale. Osoby, które nie mają u nas rachunku, bez wychodzenia z domu mogą otworzyć dwa konta – dla siebie, a później dla dziecka – mówi Małgorzata Witkowska.

Okazuje się, że czasem przez internet trudno jest założyć rachunek dla dziecka. Pani Katarzyna próbowała to zrobić dla swojego syna. – Nic z tego. Tylko wizyta w oddziale, ale żeby się dodzwonić i umówić, to graniczy z cudem – mówi kobieta.

Interweniowała w tej sprawie w banku. W odpowiedzi PKO BP napisał jej, że „nie zakończył jeszcze prac nad zmianą funkcjonalności, która umożliwia zdalne złożenie wniosku o otwarcie rachunku PKO Konto Pierwsze. Staramy się, aby zmiany te wprowadzić jak najszybciej”.

Małgorzata Witkowska mówi, że dziecko może zarządzać swoim kontem i oszczędnościami przez serwis internetowy PKO Junior i aplikację mobilną PKO Junior.

Prowadzenie takiego konta oraz przelewy (wewnętrzne i standardowe) są bezpłatne. Oprocentowanie jest zmienne, odsetki naliczane są co tydzień.

Do 27 czerwca trwa promocja, w ramach której otwierając PKO Konto za Zero wraz z kontami dla dzieci można odebrać do 350 zł na bon do Allegro.

Karta dla dziecka

Z kolei ING Bank Śląski posiada w ofercie kartę przedpłaconą Mastercard dla dzieci poniżej 13. roku życia. 

– Jej posiadaczem jest rodzic bądź opiekun prawny, a dziecko jej użytkownikiem. Kartę można zamówić w systemie bankowości internetowej i mobilnej – mówi Mirella Gmur- Dzieduszycka, z biura prasowego banku.

W bankowości internetowej dostępne są wszystkie ustawienia dotyczące karty. Zamówiona karta wysyłana jest do klienta pocztą. Dorosły opiekun aktywuje i zasila kartę, a dziecko z niej korzysta.

Warto sprawdzić: Dziedziczenie kredytu po rodzicach. Banki pomogą dziecku?

Za pomocą karty można płacić zbliżeniowo w sklepie, w internecie, wypłacać gotówkę z bankomatu oraz w sklepach w ramach usługi cashback. Jeżeli dziecko np. zgubi kartę, rodzic może ją szybko zablokować czasowo lub zastrzec.

– Rodzic w pełni kontroluje, ile dziecko może wydać, przelewając określoną kwotę, a także może ustalać limity. A dziecko podejmuje swoje pierwsze drobne decyzje zakupowe, a także uczy się, jak samodzielnie i bezpiecznie poruszać się w obszarze finansów osobistych – mówi Mirella Gmur-Dzieduszycka.

Karta jest ważna przez trzy lata, a za jej wydanie pobierana jest jednorazowa opłata w wysokości 15 zł. Korzystanie z niej jest darmowe.

Dla dzieci poniżej 13. roku życia ten bank ma w ofercie Otwarte Konto Oszczędnościowe (OKO) w złotówkach bądź walutach obcych. Oprocentowanie dla złotego wynosi, 0,05 proc.