Nowe nazwisko? Wymień kartę, unikniesz nieprzyjemności

Adobe Stock

Po zmianie nazwiska warto szybko powiadomić bank i zmienić dane na kartach płatniczych, by uniknąć ewentualnych nieprzyjemności przy płaceniu, bo czasem akceptanci transakcji proszą klientów o dokument tożsamości.

Choć banki deklarują, że wymieniają karty szybko, to czasem zdarzają się pomyłki. Taka sytuacja spotkała naszą czytelniczkę panią Justynę. W ubiegłym roku kobieta wyszła za mąż. Przyjęła nazwisko męża. O zmianie poinformowała swój bank -PKO BP.

– Na początku sierpnia dostałam z banku nową kartę płatniczą i odkryłam ze zdumieniem że widnieje na niej moje stare nazwisko. Co teraz mam zrobić z tą kartą? – pyta kobieta. Michał Tkaczuk, z biura prasowego PKO BP zapewnia, że bankowi jest bardzo przykro z powodu zaistniałej sytuacji. – Aby sprawdzić i odpowiedzieć, co było przyczyną opisanej sytuacji potrzebowalibyśmy danych klientki i zwolnienia nas z tajemnicy bankowej – tłumaczy bankowiec.

Co powinna zrobić z taką kartą pani Justyna? Czy może jej używać?

– Klientka może używać starej karty, jednak rekomendujemy wymianę na nową, z aktualnymi danymi np. na wypadek gdyby podczas zakupów sprzedawca chciał potwierdzić tożsamość klientki – tłumaczy Michał Tkaczuk. Zapewnia, że w takiej sytuacji wymiana karty jest bezpłatna.

Warto sprawdzić: Co grozi za używanie nieważnych dokumentów

Uniknąć nieprzyjemności

Agnieszka Gorzkowicz z Credit Agricole zauważa, że klient powinien niezwłocznie poinformować bank o zmianie nazwiska, żeby uniknąć ewentualnych nieprzyjemności przy płaceniu kartą. – Sprzedawca ma prawo odmówić realizacji transakcji, jeśli stwierdzi niezgodność danych na karcie i w dokumencie tożsamości klienta – tłumaczy Agnieszka Gorzkowicz. Przypomina, że wniosek o nową kartę można złożyć w serwisie internetowym i telefonicznym CA24 oraz w placówce bankowej. – Kartę wysyłamy niezwłocznie i klient otrzymuje ją zazwyczaj w ciągu kilku dni roboczych od momentu złożenia wniosku. Opłata za wydanie nowej karty zależy od rodzaju karty. W przypadku kart debetowych oraz karty kredytowej Gold jest darmowa – zapewnia przedstawicielka Credit Agricole.

Także Bank Millennium w przypadku zmiany nazwiska zaleca wymianę na kartę z aktualnymi danymi. – Klient wnioskuje się o duplikat karty można to zrobić przez TeleMillennium lub w oddziale). Wymiana plastiku jest bezpłatna – zapewnia Agnieszka Kubajek, z biura prasowego banku. Przypomina, że taki wniosek musi być jednak poprzedzony aktualizacją danych w systemie banku, co jest możliwe tylko w oddziale. Nowa karta powinna dotrzeć nową kartę w o klienta w ciągu ok. pięciu dni roboczych. – Zgodnie z ustawą o instrumentach płatniczych, dane posiadacza karty umieszczone na plastiku powinny być zgodne z faktycznymi. Klient może być poproszony o okazanie dokumentu tożsamości przez sprzedawcę w sklepie i jeśli dane nie są zgodne, może dojść do sytuacji odmowy przyjęcia płatności. W praktyce takie sytuacje są jednak rzadkością – przyznaje przedstawicielka banku Millennium.

Warto sprawdzić: Skanowanie dowodu przez bank jest bezpieczne?

Teoretycznie nie powinno być problemu

Zdaniem Miłosza Gromskiego z ING Banku Śląskiego, transakcja kartą z danymi przed zmianą nazwiska nie powinna powodować problemów, ponieważ coraz częściej Polacy płacą kartami zbliżeniowo lub telefonem. – Należy jednak pamiętać, że sprzedawca może poprosić o weryfikację tożsamości osoby płacącej kartą z danymi nadrukowanymi na karcie – przyznaje Miłosz Gromski.

W ING Banku Śląskim wydanie nowej karty w ramach zmiany danych nie wiążę się z dodatkowymi opłatami. Nowa karta jest dostarczana w ciągu maksymalnieośmiu dni, a dotychczasowa karta (zarówno debetowa jak i kredytowa) jest blokowana od razu po zgłoszeniu dyspozycji zmiany danych. – Wyjątkiem jest sytuacja, gdy klient złoży dyspozycję zmiany danych na karcie debetowej w oddziale – wtedy dotychczasowa karta działa aż do momentu aktywowania nowej karty – wyjaśnia przedstawiciel ING Banku Śląskiego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Najlepsze lokaty na 1 rok lecą w dół z oprocentowaniem

Kolejny miesiąc z rzędu spada oprocentowanie lokat długoterminowych. Na depozytach rocznych najwięcej zarobić można ...

Wypłata gotówki telefonem. Czasami bez karty i tylko ze smartfonem nie dostaniemy się do bankomatu .

Wypłacając gotówkę telefonem, możemy mieć problem

Klient wypłacający gotówkę telefonem do części urządzeń w oddziałach się nie dostanie poza godzinami ...

Ranking lokat bankowych na na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące.

Gdzie szukać najlepszych lokat na 1, 3, 6, 12 i 24 miesiące

Aktualny ranking najlepszych lokat bankowych obowiązuje od 10 do 16 lutego 2020 roku. Raz ...