Pierwszy PIN do nowej karty można nadać samemu

pin do karty
pin do karty
Adobe Stock

Część banków pozwala by to sami klienci wymyślali sobie pierwszy numer PIN do nowych kart, a w części można tylko zmienić ten otrzymany od banku.

Cztery cyfry, które aktywują nową kartę czy to kredytową czy debetową zwykle bank przesyła do jej posiadacza pocztą. Na przesyłkę jednak trzeba czekać. Czasem nawet kilka tygodni.

Dlatego banki wychodzą naprzeciw klientom i pozwalają, by do nowej karty sami posiadacze ustalali swój PIN. – Do wszystkich nowych kart płatniczych: debetowych wydawanych do konta, przedpłaconych i kredytowych klient sam aktywuje kartę i nadaje swój kod PIN – mówi Joanna Majer-Skorupa, zastępca rzecznika prasowego w ING Banku Śląskim. Posiadacze kart mogą to zrobić poprzez swój system bankowości internetowej lub za pośrednictwem kontaktu ze specjalistą w contact centre. – Nie wyznaczamy posiadaczowi karty PIN-u startowego. Opcja samodzielnego nadania numeru przez klienta jest jedyną możliwą opcją nadania numeru PIN do nowej karty, więc korzystają z niej wszyscy klienci – tłumaczy Joanna Majer-Skorupa.

Warto sprawdzić: Na PIN do karty czasem trzeba się naczekać

Podobnie jest w Banku Millennium. – Pierwszy kod PIN do nowej karty klient nadaje sobie samodzielnie. Może to zrobić w serwisie bankowości internetowej Millenet, w aplikacji mobilnej lub przez telefon w TeleMillennium. Klient może też zmienić kod PIN klient w dowolnym momencie, korzystając z tych samych kanałów oraz dodatkowo w bankomacie – tłumaczy Agnieszka Kubajek, z biura prasowego banku.

Również w PKO BP klienci mogą zarówno do kart debetowych jak i kredytowych samodzielnie ustalić PIN w serwisie internetowym iPKO lub aplikacji mobilne IKO. – Korzysta z tych możliwości zdecydowana większość klientów – przyznaje Joanna Fatek z biura prasowego.

W Santander Banku jeśli klient ma usługi bankowości elektronicznej to sam sobie tam ustawia PIN do nowej karty.- Natomiast osoby, które nie korzystają z usług elektronicznych, PIN do nowej karty dostają tradycyjne – mówi Ewa Krawczyk z biura prasowego banku.

Warto sprawdzić: Karta plus PIN to prezent dla złodzieja

W Pekao SA z kolei klient może sam ustawić sobie pierwszy PIN w przypadku kart debetowych. – Dla kart kredytowych ta możliwość nie jest na razie dostępna. Jej wdrożenie dla kart kredytowych planowane jest w czwartym kwartale tego roku – mówi Anna Markowska, z biura prasowego banku. Dodaje, że ustawienia tego kodu można dokonać w aplikacji PeoPay oraz w każdym bankomacie Banku Pekao SA.

Na razie pierwszego PIN-u nie mogą ustalać sobie klienci Credit Agricole. – Ale w nowym serwisie internetowym  CA24, który uruchomimy już wkrótce, klient będzie mógł nadać PIN dla nowej karty i tej obecnie używanej – zapowiada Michał Bończysty, manager Zespołu Rozwoju Bankowości Internetowej w banku Credit Agricole. W BNP Paribas klient nie ma możliwości ustawienia sobie pierwszego PIN- u. -Może go sobie zmienić zarówno do karty kredytowej, jak i płatniczej w bankomacie – mówi Magdalena Ostrowska, z biura prasowego.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Karta wielowalutowa. Aby nie podróżować z wypchanym portfelem, warto pomyśleć o założeniu konta walutowego

Konta i karty idealne na podróże po świecie

O wakacjach za granicą warto pomyśleć wcześniej. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wybierają się ...

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszy się BLIK. Banki udostępniające płatności nim mają już prawie 13 mln użytkowników aplikacji mobilnych, którzy przynajmniej raz w miesiącu się do nich logują

Bankowe nowości i udogodnienia dla mobilnych użytkowników

Banki prześcigają się w udoskonalaniu swoich aplikacji i wprowadzaniu nowych form płatności. Nie ma ...

Jak lokaty, to najlepiej na 3 miesiące. Ranking na wrzesień

Najwyższe zyski wygenerować można na lokatach zakładanych na okres kwartału. Żeby bank naliczył odpowiednio ...