Oszczędności gromadzone w PPK lokowane są w funduszach zdefiniowanej daty. To fundusze, które oszczędności uczestników PPK inwestują głównie w akcje i w obligacje. Poziom ryzyka inwestycji uzależniają przy tym od wieku uczestnika. W przypadku osób młodszych inwestują agresywniej. Im uczestnik starszy, tym polityka inwestycyjna funduszu ostrożniejsza. U młodszych przeważają akcje, u starszych obligacje.
sięga partycypacja w PPK
Każdy pracownik biorący udział w programie zostaje automatycznie przypisany do funduszu w zależności od swej daty urodzenia, a raczej przybliżonego momentu osiągnięcia 60 lat. Jeśli więc ktoś ma osiągnąć ów wiek np. w 2030 r., zostaje zapisany do FDZ 2030.
Czytaj więcej
Mimo spadków uczestnik PPK cały czas ma na swoim rachunku średnio o 100 proc. więcej niż do niego wpłacił. Innymi słowy jest to superatrakcyjny program oszczędzania. I nie ma drugiego takiego na rynku - przekonuje Bartosz Marczuk, wiceprezes PFR.
Pierwsze półrocze tego roku niespecjalnie sprzyjało oszczędnościom i inwestycjom. Także emerytalnym. Oczywiście miało to związek z zawirowaniami na rynkach finansowych związanych z wojną w Ukrainie, ale też konwulsjami w światowej gospodarce, które towarzyszą wychodzeniu z okresu pandemii. Zerwane łańcuchy dostaw, droga żywność, paliwa i surowce energetyczne, napędzają inflację. Rosnące stopy procentowe studzą gospodarkę i coraz bardziej powszechne jest przekonanie o nadchodzącej recesji. Wszystko to biło i bije w rynki akcji i obligacji.