Udzielenie pełnomocnictwa nie powoduje, że rachunek bankowy prowadzony do tej pory dla jednej osoby stanie się rachunkiem wspólnym. Pełnomocnik nie staje się też posiadaczem konta bankowego osoby, która mu tego pełnomocnictwa udzieliła. Stronami umowy rachunku bankowego nadal pozostaną wyłącznie jego właściciel i bank.
Formularz oświadczenia o udzieleniu pełnomocnictwa można złożyć w banku bez obecności tej drugiej strony. Można tego dokonać także korespondencyjnie – o ile możliwe jest potwierdzenie autentyczności własnoręcznego podpisu właściciela (w niektórych instytucjach wymagany będzie podpis zarówno właściciela rachunku jak i pełnomocnika). Obowiązkowo, w dokumencie znaleźć się muszą również dane osobowe pełnomocnika oraz adres zamieszkania.
W piśmie, posiadacz rachunku określa zakres pełnomocnictwa – termin (jeśli ma być ograniczone czasowo) i rodzaj czynności do jakich upoważnia pełnomocnika. W wymiarze pełnym, pełnomocnik może dokonywać podobnych operacji na rachunku jak jego właściciel (oprócz: udzielania dalszych pełnomocnictw, zawierania umów kredytowych, wnioskowania o kartę, składania dyspozycji na wypadek śmierci czy dokonywania zmian wypowiadania umów ), zaś w rodzajowym będzie ograniczony do tego na co zezwolił mu w oświadczeniu posiadacz konta. Mogą to więc być wyłącznie przelewy i wypłaty środków.
Osoby, które decydują się na nadanie dostępu do swojego konta osobie postronnej muszą być pewne, że powierzają swoje finanse w dobre ręce. Biorą bowiem na siebie ryzyko, że ktoś w nieuczciwy sposób wykorzysta dany mu przywilej. Mając takie podejrzenia, można pełnomocnictwo wycofać (odwołać). Wygaśnie ono również w przypadku jego terminowości określonej w oświadczeniu lub na skutek śmierci.