Wyprawka szkolna: 500 + 300 plus nie wystarczy

W 2019 roku przeciętna polska rodzina wyda na wyprawkę szkolną 1 718 zł.

Publikacja: 07.08.2019 17:24

Wyprawka szkolna: 500 + 300 plus nie wystarczy

Foto: pieniadze.rp.pl

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem wyprawka szkolna wyniesie średnio 1 388 zł, z dwojgiem 1 898 zł, a z trojgiem 2 742 zł – wyliczyła firma doradcza Deloitte.

Wprawdzie to mniej niż wydają rodziny amerykańskie, ale nie wielka pociecha, zwłaszcza gdy wydatki te ponosi się w jednym miesiącu – sierpniu.

Wydatki na szkołę to nie tylko podręczniki szkolne, zeszyty, bloki rysunkowe, długopisy i ołówki, ale również ubrania i buty sportowe oraz ubrania na co dzień. Wprawdzie na te artykuły wskazywał największy odsetek ankietowanych przez firmę doradczą Deloitte, autora raportu „Wyprawka szkolna 2019. Zakupy Polaków w związku z powrotem do szkoły”, ale potrzeb jest znacznie więcej.

Gros, bo 79 proc. Polaków chce, albo musi wyposażyć dzieci w nowe tornistry i plecaki, a 42 proc. zapomniane kiedyś mundurki. Wymagania szkół rosną. Coraz częściej rodzice muszą się liczyć z koniecznością dokupowania takich urządzeń jak skanery i drukarki. Myśli o tym już niemal jednak piąta rodzin przygotowujących dzieci do nowego roku szkolnego. Do tego w 15 proc. przypadków dochodzą cyfrowe subskrypcje i oprogramowanie, które pomaga w nauce.

Warto sprawdzić: Jak otrzymać 300 zł na wyprawkę szkolną

Wyprawka szkolna 2019 – jest drogo a będzie drożej

Wysokość wydatków jest oceniana różnie. Ponad połowa, bo 51 proc. ankietowanych nie przewiduje zwiększenia wydatków w stosunku do ubiegłego roku, 17 proc. zamierza wydać mniej niż przed rokiem, ale jedna trzecia badanych liczy się ze wzrostem wydatków przede wszystkim ze względu na wzrost cen. Zwłaszcza że inflacja przyspiesza a po wzroście w czerwcu o 2,6 i w lipcu miesiąc do miesiąca o 2,9 proc. jest najwyższa od października 2012 r. Wprawdzie w dużej mierze wynika to z wysokiego wzrostu cen żywności, ale nie tylko, a rosnąca cena ropy wskazuje na to, że ceny wszystkich artykułów jeszcze wzrosną ze względu na drożejący transport.

Na zwiększenie wydatków ze względu na wzrost cen wskazuje już 64 proc. osób ankietowanych przez Deloitte’a. Dużo, bo 49 proc. badanych zdaje sobie sprawę ze wzrostu potrzeb dzieci. Mniejsze wydatki dotyczą natomiast przede wszystkim tych rodziców, których dzieci mają mniejsze potrzeby, ponieważ będą mogą np. wykorzystywać niektóre artykuły szkolne kupione w poprzednich klasach, albo tych rodziców, których dzieci szkołę już ukończyły.

Na wysokość wydatków istotny wpływ ma budżet domowy a z tym bywa różnie. Ponad połowa badanych – aż 61 proc. uważa, że ich sytuacja finansowa nie zmieniła się od ubiegłego roku, poprawę zanotowało 21 proc. a pogorszenie 18 proc.

– Ocena sytuacji materialnej i planowane wydatki wyraźnie korelują ze sobą. Jedna trzecia osób, które zamierzają wydać więcej niż przed rokiem uważa, że ich sytuacja majątkowa uległa poprawie. Spośród ankietowanych, którzy zamierzają wydać mniej, tylko 18 proc. osób deklaruje taką poprawę – podkreśla Patrycja Venulet, dyrektor w dziale strategii Deloitte.
Pomocą mają być pieniądze z programu „Dobry Start”, czyli dodatkowe 300 zł na podręczniki, o które chce wystąpić dziewięciu na dziesięciu badanych, ale to wciąż mało.

Nie tylko pieniądze

Z raportu „Wyprawka szkolna 2019. Zakupy Polaków w związku z powrotem do szkoły” wynika, że przygotowanie dziecka czy dzieci do szkoły wymaga nie tylko pokaźnego portfela, ale również czasu. Okazuje się, że w poszukiwaniu odpowiednich artykułów szkolnych i ubrań, rodzice, mimo że przy wyborze sklepu wskazują przede wszystkim na wygodę, konkurencyjne ceny, sposoby płatności i dostępność najnowszych produktów, nie wszystkie zakupy robią online. Odwiedzają średnio cztery sklepy stacjonarne, w których zakupy chętnie robią całymi rodzinami i trzy internetowe, w których połowa rodziców robi je samemu i samodzielnie podejmuje decyzje. Tylko jedna trzecia osób konsultuje swoje decyzje z dziećmi lub partnerami.

Na wizyty w sklepach stacjonarnych poświęca się średnio 7 godzin i 40 minut, a w internetowych 4 godziny, 40 minut. Podstawowe artykuły, takie jak: podręczniki, zeszyty, plecaki i ubrania kupowane są głównie w tych – głównie w odzieżowych dyskontach, sieciówkach i hipermarketach, w których wydaje się najwięcej. W sieci kupowany jest natomiast sprzęt komputerowy, gadżety elektroniczne, subskrypcje cyfrowe i pakiety danych. W wyborze sprzętów co trzecia osoba pomaga sobie korzystając z mediów społecznościowych.

– Potwierdzają się informacje z innych naszych badań, że Polacy są łowcami okazji. Najczęściej wskazywanym czynnikiem (78 proc.), który skłoni nas do zrobienia zakupów w konkretnym miejscu są najniższe ceny. Aż trzy czwarte ankietowanych w poszukiwaniu najlepszych cen zamierza zrobić zakupy w kilku różnych miejscach – podkreśla Jan Kisielewski, dyrektor w dziale strategii Deloitte.

Warto sprawdzić: Ubezpieczenie szkolne dla dziecka. Czy warto je kupić?

Wyprawka szkolna – kumulacja wydatków

Przed rodzicami uczniów i kandydatami na uczniów są gorące dni nie tylko ze względu na pogodę. Tuż po zakończeniu roku szkolnego niewiele osób myśli o następnym, który rozpocznie się po wakacjach. Zwłaszcza że pieniądze są potrzebne na zorganizowanie odpoczynku i sobie, i dzieciom. Większość rodziców, bo aż 69 proc. robi więc szkolne zakupy w sierpniu, a 2 proc. zostawia je na wrzesień, wcześniej o takim obowiązku myślało trylko 29 proc. ankietowanych.

– W sierpniu obserwujemy też największe natężenie działań marketingowych, związanych z powrotem do szkoły. Sklepy dosłownie bombardują nas promocjami i ofertami związanymi z wyprawką szkolną – mówi Jan Kisielewski. – W grupie rodziców, którzy planują zakupy w sierpniu, większość z nich chce to zrobić w pierwszej połowie miesiąca – dodaje.

W badaniu na potrzeby raportu „Wyprawka szkolna 2019. Zakupy Polaków w związku z powrotem do szkoły” wzięli udział rodzice planujący zakupy związane z powrotem do szkoły dla dzieci w wieku 6-19 lat, które będą uczęszczały do szkoły w nadchodzącym roku szkolnym 2019/2020.

W przypadku rodzin z jednym dzieckiem wyprawka szkolna wyniesie średnio 1 388 zł, z dwojgiem 1 898 zł, a z trojgiem 2 742 zł – wyliczyła firma doradcza Deloitte.

Wprawdzie to mniej niż wydają rodziny amerykańskie, ale nie wielka pociecha, zwłaszcza gdy wydatki te ponosi się w jednym miesiącu – sierpniu.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca