Nadpłata kredytu hipotecznego. Wniosek w sieci, podpis w oddziale

Dyspozycję nadpłaty kredytu hipotecznego można złożyć w bankowości mobilnej czy internetowej, ale w niektórych bankach taki aneks można podpisać tylko w oddziale.

Publikacja: 06.10.2021 15:29

Nadpłata kredytu hipotecznego. Wniosek w sieci, podpis w oddziale

Foto: pieniadze.rp.pl

- Realizacja dyspozycji wymaga podpisania aneksu, dlatego po jego przygotowaniu zapraszamy klienta do wybranej placówki celem jego podpisania. Skala takich dyspozycji jest bardzo zróżnicowana, a częściowe spłaty to około 10-15 proc. dyspozycji zlecanych przez klientów dotyczących kredytów mieszkaniowych – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny. Gdzie, ile, na jakich warunkach

Co dziewiąty spłaca szybciej

Klientem tego banku jest pan Marcin. Ma w nim m.in. kredyt hipoteczny. Teraz mężczyzna chciałby nadpłacić jego część. Ale okazuje się, że w bankowości elektronicznej nie do końca jest to możliwe. – Owszem można złożyć taki wniosek, ale później w bankowości internetowe wyskakuje mi komunikat, że muszę pojechać do placówki. To po co w bankowości jest formularz nadpłaty, skoro muszę jechać do oddziału? – pyta klient Pekao SA.

Sam kontaktował się w tej sprawie z bankiem. Usłyszał, że dyspozycję nadpłaty można złożyć w poczcie wewnętrznej PeoPay lub Pekao24, ale rzeczywiście konieczne będzie jednak podpisanie aneksu w oddziale banku.

Pekao SA doradził też panu Marcinowi by w dyspozycji zaznaczył numeru rachunku kredytowego, numer konta do pobrania środków na spłatę, kwoty kredytu wraz z odsetkami, którą zamierza spłacić, podał termin wcześniejszej spłaty, a dyspozycja powinna być złożona co najmniej siedem dni przed spłatą.

A także zasady spłaty pozostałej kwoty kredytu, tzn. ze skróceniem lub z zachowaniem dotychczasowego okresu kredytowania. Poza tym klient powinien wskazać informację czy wyraża się zgodę na pobranie ewentualnej opłaty (zgodnie z taryfa i umową)

- Dyspozycję częściowej spłaty kredytu hipotecznego można złożyć zdalnie, z wykorzystaniem usługi Pekao24 lub w dowolnym oddziale banku. Skala takich dyspozycji jest bardzo zróżnicowana, a częściowe spłaty to około 10-15 proc. dyspozycji zlecanych przez klientów dotyczących kredytów mieszkaniowych – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Ale nie wszędzie nadpłaty popularne

A jak to wygląda w innych bankach? Jak podaje biuro prasowe BNP Paribas można tam złożyć dyspozycję wcześniejszej spłaty kredyty hipotecznego zarówno w sposób tradycyjny w oddziale banku, jak i w formie elektronicznej za pośrednictwem bankowości internetowej (bez konieczności dodatkowej wizyty w placówce banku). - Generalnie nie zaobserwowaliśmy w tym roku podwyższonego zainteresowania wcześniejszą spłatą kredytów hipotecznych – podaje bank.

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny. Jak poprawić zdolność kredytową

Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska zapewnia, że u nich klient może taką dyspozycję złożyć zdalnie, przez bankowość elektroniczną lub mobilną.

Także Małgorzata Lener, Product Manager ds. Produktów Hipotecznych w Credit Agricole zapewnia, że klient może złożyć dyspozycję nadpłaty kredytu bezpłatnie i dodatkowo w bardzo prosty sposób - poprzez kontakt z doradcą w placówce na infolinii, a także samodzielnie korzystając z bankowości elektronicznej. – Nie trzeba podpisywać aneksu do umowy – zapewnia Małgorzata Lener.

Dodaje, że z nadpłaty klienci korzystają sporadycznie. - Od początku roku było kilkanaście takich dyspozycji. W dużej mierze wynika to z niskiego oprocentowania kredytów, klienci nie dokonują masowych nadpłat, wolą mieć do własnej dyspozycji wolne środki – uważa przedstawicielka Credit Agricole.

W ING Banku Śląskim w każdym momencie trwania umowy klient może nadpłacić część kredytu lub spłacić go całkowicie.- Może to zrobić samodzielnie w systemie bankowości internetowej Moje ING czy zadzwonić na infolinię i złożyć dyspozycję telefonicznie lub złożyć dyspozycje w oddziale banku – wylicza Magdalena Ostrowska, z ING Banku Śląskiego.

Dodaje, że klienci coraz chętniej korzystają z dostępnej funkcjonalności za pośrednictwem bankowości internetowej Moje ING.

Również Kinga Wojciechowska-Rulka, z mBanku zapewnia, że taką dyspozycję można złożyć w placówce, przez mLinię lub najwygodniej – samodzielnie w serwisie transakcyjnym. - Za częściową spłatę kredytu nie pobieramy żadnych opłat, nadpłacać można dowolną kwotą – dodaje Kinga Wojciechowska-Rulka.

W PKO BP złożenie wniosku o wcześniejszą częściową spłatę kredytu hipotecznego jest możliwe zarówno w oddziale banku jak również w serwisie bankowości elektronicznej. - Zlecenia klienci mogą złożyć o dogodnej dla siebie porze, bez wychodzenia z domu, w dowolnej kwocie – zapewnia Piotr Wardziak, z biura prasowego banku.

Podkreśla, że wszystko można załatwić w bankowości elektronicznej. PKO BP nie podaje czy dużo osób nadpłaca obecnie kredyty hipoteczne. - Aktualnie bank nie obserwuje istotnego wzrostu zainteresowania nadpłatą kredytów hipotecznych – mówi tylko Piotr Wardziak.

- Realizacja dyspozycji wymaga podpisania aneksu, dlatego po jego przygotowaniu zapraszamy klienta do wybranej placówki celem jego podpisania. Skala takich dyspozycji jest bardzo zróżnicowana, a częściowe spłaty to około 10-15 proc. dyspozycji zlecanych przez klientów dotyczących kredytów mieszkaniowych – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Co dziewiąty spłaca szybciej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Planowanie Wydatków
ZBP: budżet na dopłaty do „kredytu 2 proc.” zbliża się do wyczerpania
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Planowanie Wydatków
Kupowanie bez płacenia zostanie uregulowane. Część zapisów budzi wątpliwości
Planowanie Wydatków
Wyczerpują się pieniądze na kredyt 2%. Co w tym bałaganie mają zrobić Polacy?
Planowanie Wydatków
Wykańczające koszty wykończenia mieszkania
Materiał Promocyjny
ORLEN Paczka ma 4000 automatów paczkowych i rośnie w imponującym tempie
Planowanie Wydatków
Mieszkania mocno drożeją. Nie tylko przez kredyt 2%
Planowanie Wydatków
Bezpieczny kredyt 2%. Na decyzję banku czasem trzeba się naczekać