Nadpłata kredytu hipotecznego. Wniosek w sieci, podpis w oddziale

Dyspozycję nadpłaty kredytu hipotecznego można złożyć w bankowości mobilnej czy internetowej, ale w niektórych bankach taki aneks można podpisać tylko w oddziale.

Publikacja: 06.10.2021 15:29

Nadpłata kredytu hipotecznego. Wniosek w sieci, podpis w oddziale

Foto: pieniadze.rp.pl

- Realizacja dyspozycji wymaga podpisania aneksu, dlatego po jego przygotowaniu zapraszamy klienta do wybranej placówki celem jego podpisania. Skala takich dyspozycji jest bardzo zróżnicowana, a częściowe spłaty to około 10-15 proc. dyspozycji zlecanych przez klientów dotyczących kredytów mieszkaniowych – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny. Gdzie, ile, na jakich warunkach

Co dziewiąty spłaca szybciej

Klientem tego banku jest pan Marcin. Ma w nim m.in. kredyt hipoteczny. Teraz mężczyzna chciałby nadpłacić jego część. Ale okazuje się, że w bankowości elektronicznej nie do końca jest to możliwe. – Owszem można złożyć taki wniosek, ale później w bankowości internetowe wyskakuje mi komunikat, że muszę pojechać do placówki. To po co w bankowości jest formularz nadpłaty, skoro muszę jechać do oddziału? – pyta klient Pekao SA.

Sam kontaktował się w tej sprawie z bankiem. Usłyszał, że dyspozycję nadpłaty można złożyć w poczcie wewnętrznej PeoPay lub Pekao24, ale rzeczywiście konieczne będzie jednak podpisanie aneksu w oddziale banku.

Pekao SA doradził też panu Marcinowi by w dyspozycji zaznaczył numeru rachunku kredytowego, numer konta do pobrania środków na spłatę, kwoty kredytu wraz z odsetkami, którą zamierza spłacić, podał termin wcześniejszej spłaty, a dyspozycja powinna być złożona co najmniej siedem dni przed spłatą.

A także zasady spłaty pozostałej kwoty kredytu, tzn. ze skróceniem lub z zachowaniem dotychczasowego okresu kredytowania. Poza tym klient powinien wskazać informację czy wyraża się zgodę na pobranie ewentualnej opłaty (zgodnie z taryfa i umową)

- Dyspozycję częściowej spłaty kredytu hipotecznego można złożyć zdalnie, z wykorzystaniem usługi Pekao24 lub w dowolnym oddziale banku. Skala takich dyspozycji jest bardzo zróżnicowana, a częściowe spłaty to około 10-15 proc. dyspozycji zlecanych przez klientów dotyczących kredytów mieszkaniowych – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Ale nie wszędzie nadpłaty popularne

A jak to wygląda w innych bankach? Jak podaje biuro prasowe BNP Paribas można tam złożyć dyspozycję wcześniejszej spłaty kredyty hipotecznego zarówno w sposób tradycyjny w oddziale banku, jak i w formie elektronicznej za pośrednictwem bankowości internetowej (bez konieczności dodatkowej wizyty w placówce banku). - Generalnie nie zaobserwowaliśmy w tym roku podwyższonego zainteresowania wcześniejszą spłatą kredytów hipotecznych – podaje bank.

Czytaj więcej

Kredyt hipoteczny. Jak poprawić zdolność kredytową

Ewa Krawczyk, z Santander Bank Polska zapewnia, że u nich klient może taką dyspozycję złożyć zdalnie, przez bankowość elektroniczną lub mobilną.

Także Małgorzata Lener, Product Manager ds. Produktów Hipotecznych w Credit Agricole zapewnia, że klient może złożyć dyspozycję nadpłaty kredytu bezpłatnie i dodatkowo w bardzo prosty sposób - poprzez kontakt z doradcą w placówce na infolinii, a także samodzielnie korzystając z bankowości elektronicznej. – Nie trzeba podpisywać aneksu do umowy – zapewnia Małgorzata Lener.

Dodaje, że z nadpłaty klienci korzystają sporadycznie. - Od początku roku było kilkanaście takich dyspozycji. W dużej mierze wynika to z niskiego oprocentowania kredytów, klienci nie dokonują masowych nadpłat, wolą mieć do własnej dyspozycji wolne środki – uważa przedstawicielka Credit Agricole.

W ING Banku Śląskim w każdym momencie trwania umowy klient może nadpłacić część kredytu lub spłacić go całkowicie.- Może to zrobić samodzielnie w systemie bankowości internetowej Moje ING czy zadzwonić na infolinię i złożyć dyspozycję telefonicznie lub złożyć dyspozycje w oddziale banku – wylicza Magdalena Ostrowska, z ING Banku Śląskiego.

Dodaje, że klienci coraz chętniej korzystają z dostępnej funkcjonalności za pośrednictwem bankowości internetowej Moje ING.

Również Kinga Wojciechowska-Rulka, z mBanku zapewnia, że taką dyspozycję można złożyć w placówce, przez mLinię lub najwygodniej – samodzielnie w serwisie transakcyjnym. - Za częściową spłatę kredytu nie pobieramy żadnych opłat, nadpłacać można dowolną kwotą – dodaje Kinga Wojciechowska-Rulka.

W PKO BP złożenie wniosku o wcześniejszą częściową spłatę kredytu hipotecznego jest możliwe zarówno w oddziale banku jak również w serwisie bankowości elektronicznej. - Zlecenia klienci mogą złożyć o dogodnej dla siebie porze, bez wychodzenia z domu, w dowolnej kwocie – zapewnia Piotr Wardziak, z biura prasowego banku.

Podkreśla, że wszystko można załatwić w bankowości elektronicznej. PKO BP nie podaje czy dużo osób nadpłaca obecnie kredyty hipoteczne. - Aktualnie bank nie obserwuje istotnego wzrostu zainteresowania nadpłatą kredytów hipotecznych – mówi tylko Piotr Wardziak.

- Realizacja dyspozycji wymaga podpisania aneksu, dlatego po jego przygotowaniu zapraszamy klienta do wybranej placówki celem jego podpisania. Skala takich dyspozycji jest bardzo zróżnicowana, a częściowe spłaty to około 10-15 proc. dyspozycji zlecanych przez klientów dotyczących kredytów mieszkaniowych – mówi Paweł Jurek, rzecznik Pekao SA.

Co dziewiąty spłaca szybciej

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Planowanie Wydatków
Dokąd z kartą, gdzie z gotówką? Jak przygotować się do wakacyjnego wyjazdu za granicę
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Planowanie Wydatków
Ile zapłacisz na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Jak można zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
Ile kosztuje wyprawa na piłkarskie Euro 2024? Jak kibic może zaoszczędzić?
Planowanie Wydatków
BLIK wypiera płatności zbliżeniowe
Planowanie Wydatków
Wakacje kredytowe ruszyć mają od czerwca
Planowanie Wydatków
Jakie zasady „mieszkania na start”? Jest projekt ustawy nowego kredytu