Prywatna polisa a walka z koronawirusem. Za co zapłacą?

Większość towarzystw nie wyklucza wypłaty świadczenia ze względu na epidemie czy pandemie.

Publikacja: 22.03.2020 09:59

Prywatna polisa a walka z koronawirusem. Za co zapłacą?

Foto: Adobe Stock

Osoby, które mają wykupione polisy na życie i zdrowie, w przypadku zachorowania na koronawirusa mogą liczyć na: zwrot kosztów związanych z pobytem w szpitalu, pokrycie kosztów leków po powrocie ze szpitala czy pomocy medycznej. Pod warunkiem, że ubezpieczenie nie wyklucza zachorowania w czasie epidemii. Zakres świadczeń zależy oczywiście od polisy oraz wykupionych umów dodatkowych. Jeśli masz wykupioną polisę trzeba sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczeń na jakie świadczenie możesz liczyć w przypadku zachorowania na koronawirusa.

Warto sprawdzić: Co walka z koronawirusem oznacza dla naszych portfeli

Hospitalizacja

To, czy i ile otrzymamy pieniędzy w przypadku zachorowania na koronawirusa, zależy od wykupionej polisy. Przeważnie ubezpieczenia na życie obejmują ubezpieczenie na wypadek naszej śmierci czy nieszczęśliwego wypadku. Jednak w towarzystwach można je poszerzyć, wykupując dodatkowe umowy. Można także wykupić określony wariant polisy, na przykład na wsparcie leczenia szpitalnego w chorobie. W takim wypadku uzyskamy zwrot pieniędzy za każdy dzień pobytu w szpitalu spowodowany określaną chorobą. Przeważnie pobyt w szpitalu musi trwać minimum trzy–cztery doby. Stawka liczona jest za każdy dzień pobytu w szpitalu i stanowi od 0,5 do 1 proc. sumy ubezpieczeniowej za dzień. Gdy suma ubezpieczeniowa wynosi 50 tys. zł, za każdy dzień pobytu w szpitalu uzyskamy 50–100 zł. Towarzystwa określają także maksymalną liczbę dni pobytu w szpitalu, np. w PZU jest to 90 dni.

Ubezpieczony może otrzymać świadczenia za inne zdarzenia znajdujące się w zakresie jego polisy, które mogą być powiązane z koronawirusem, np. ryczałtowe pokrycie kosztów leków po pobycie w szpitalu czy pomocy medycznej – mówi Arkadiusz Wiśniewski, członek Zarządu Generali Życie TU SA.Świadczenie zostanie wypłacone w przypadku śmierci ubezpieczonego.

Warto sprawdzić: Wakacje kredytowe z powodu koronawirusa w różnych bankach

Poważne zachorowanie

Niestety osoby, które wykupiły polisę obejmującą tylko ryzyko dotyczące poważnego zachorowania, nie otrzymają żadnych środków. W zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego polisa obejmuje 30–45 poważnych zachorowań, np. zawał, nowotwór, parkinson czy gruźlica.

Ubezpieczony nie otrzyma jednak świadczenia za poważne zachorowanie, bo koronawirus nie jest chorobą, która znajduje się na liście chorób objętych ochroną. Zakresem polisy nie jest objęta również kwarantanna – przyznaje Arkadiusz Wiśniewski, członek zarządu Generali Życie TU SA.

Epidemia

Większość towarzystw nie wyklucza wypłaty świadczenia ze względu na epidemie czy pandemie. W ogólnych warunkach ubezpieczeń znajdziemy ograniczenia dotyczące np. nadużywania alkoholu czy narkotyków, działań wojennych, popełnienia przestępstwa czy spowodowania wypadku.

Warto sprawdzić: Złote inwestycje w ciężkich czasach. Najprostsze metody

Nowa polisa

Czy wykupienie teraz polisy na pobyt w szpitalu w razie choroby zagwarantuje zwrot kosztów hospitalizacji, jeśli zachorujemy na koronawirusa? Wszystko zależy od tego, kiedy zachorujemy. Po pierwsze – trzeba pamiętać, że przy ubezpieczeniach zdrowia towarzystwa będą od nas wymagały przedstawienia aktualnych wyników badań, po drugie – w niektórych towarzystwach obowiązuje tak zwany okres karencji i np. pełną ochroną ubezpieczeniową będziemy objęci po 14 czy 90 dniach od podpisania umowy. Niektórzy ubezpieczyciele obejmą nas pełnowartościową ochroną wtedy, gdy opłacimy pierwszą składkę. I jeszcze jedno: warto dopytać, czy w międzyczasie towarzystwa nie wprowadziły wykluczenia ryzyka związanego z koronawirusem.

Polisy i ubezpieczenia
Banki nie mogą rozwinąć skrzydeł w sprzedaży ubezpieczeń, ale jest lepiej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polisy i ubezpieczenia
Przestępczość ubezpieczeniowa kwitnie w gorszych czasach
Polisy i ubezpieczenia
Odpowiedzialność za nieumyślne szkody lepiej przerzucić na ubezpieczyciela
Polisy i ubezpieczenia
Inflacja niejedno ma imię. Te ubezpieczenie zdrożeją
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polisy i ubezpieczenia
Link4 zwiera szyki z kolejnym bankiem